News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Ministrii Transporturilor: propuneri, promisiuni, rezultate

Started by Ionut, November 19, 2018, 11:52:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Nu mai bine viitorul ministru termină odată pentru totdeauna NUMIRILE la CNAIR și face dracului ce trebuie în vârful companiei? Adică să facă un mecanism de recrutare transparent pt top management care să aibă mandat clar pe 3-4-5 ani? Și multe alte 1000 de lucruri pe care trebuie sa le faca ministrul.

Ale dracu' obiceiuri, nu scăpăm de ele.

subway

Abia astept sa va vedem la treaba...ca sa avem ce critica!
:) :) :)

Harry

Eu vreau bani pt centura Techirghiol, sos de legatura A4 - Bd Tomis si Soseaua de Coasta :))) Ah si pod peste canal la Cumpana ca sa fie refacut traseul unui drum dobrogean extrem de important, rupt in comunism cand s-a facut canalul - DN 38 devenit acum DN38-DN39E si DJ381

dr4qul4

Daca tot e sezonul dorintelor, atunci vreau 2 lucruri de la viitorul MT:
1. Transaprenta. Pe langa raspunsuri clare la cererile de informatii, sa puna companiile din subordine sa participe 1 data pe luna la o conferinta de presa in care sa raspunda intrebarilor incomode.
2. Sa puna cruce  :rip: proiectului canalului navigabil Dunare-Bucuresti. Sau macar ramurii sale de pe Dambovita.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

carutasul


Ionut

Care sa "va" vedem? Adică mai precis care sunt aia mai mulți la treaba?

Harry

^^Cred ca a folosit "va" in sensul de "dumneavoastra"

@Dracula canalul trecut la Min Agriculturii si facut pt irigatii, e f important sa dam naibii drumul la un masterplan serios pe irigatii. O economie serioasa si puternica e sustinuta de o baza puternica. Iar agricultura e o parte din acea baza

Ionut

Da. Sigur.
Nu aveam suficient de explicat în presa, acum trebuie să explic și asta.

tonică

Eu îmi doresc sa urce în asa hal nivelul de profesionalism, cu atât de multe realizări în minister încât sa fie nou reper de vârf pentru toată lumea și oricine va mai veni vreodată ministru sa fie ridiculizat de presa și electorat dacă nu se ridica macar la jumatatea acestui nivel.
Sa bubuie presa europeana pentru reușita nemaipomenita în construcția de autostrăzi, de atragere a fondurilor europene, căile ferate din România sa devina model de redresare și evoluție rapida printre tarile vecine, cu toții de prin ministere sa facă coada la prima ora în birourile de la transporturi sa vadă minunea unei digitalizari și eficientizari perfecte, sa roada pixurile de invidie la cum a dispărut parca peste noapte corupția și a inflorit meritocratia, ce sa mai, sa fie etalon de administrare pt orișicine și în 2,3 ani ministrul transporturilor sa numai poată face fata recunoștinței publice și zecilor de sondaje care îl dau cu 95% cel mai nimerit pt funcția de președinte, prim ministru ori primar 🤩
Dacă tot e pe fir mos crăciun....

subway

N-am folosit in sens peiorativ pluralul, ci pentru a sublinia rolul posibil mult mai important al API.
In rest ce sa mai zic in afara de a reaminti de faptul ca in ce-l priveste pe Catalin, in ciuda ciondanelilor noastre personale am fost probabil primul care i-a urat sa ajunga ministru la transporturi?
Ete ca se cam adevereste !
:)
P.S.
Nu ridicati stacheta la ceruri, va avea 1001 obstacole de infruntat.


pasadia

@Ionut - daca trebuie o să primești ajutor că să înțeleagă lumea că API e una și USR e alta. Altfel spus abia aștept să caut motive de a critica pozițiile.lui Horațiu sau Cătălin, oricât de plătitor de cotizație la USR sunt. ;)

Cetatean

Spor la treaba și sa vedem cât mai multi oameni cu experienta, chef de munca și dorința de a face treaba prin toate instituțiile abilitate.

cicotan

eu deja am dat cep la o ţuică, veştile bune erau mult aşteptate

danutzu_1069

Măi da' repede ati uitat ce păsăroiul cuc si sleahta lui... care inca mănâncă paine de la stat...

Ei bine, vreu sa-l vad pe umflatul ala si restul din șleahtă dând cu subsemnatul pe la.... stiti voi unde....

A, si nu uitati ca MT inseamna rutier, naval, feroviar si aerian, nu doar rutier.... ;)