News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Securitate si Sanatate in Munca (SSM) pe santiere

Started by horatiu.cosma, November 08, 2018, 06:28:26 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

horatiu.cosma

Quote from: TibiV on November 08, 2018, 02:31:00 PM
OK, mai rateaza cu NTSM si alte chestii ...
Dar nu am citit nicaieri de accidente mortale pe santierele lor...

Mentalitatea tipica noastra "puna nu crapa/moare ceva/cineva" ar trebui schimbata, altfel o sa o tot patim. Preventia e cheia.

TibiV

#1
Sa imi fie cu iertare, dar masurile lor de preventie (aparent cam de facut parul maciuca.... ) au functionat - pana acum.
Nici tu, nici eu, nu suntem "santieristi". Nu stim exact ce se poate si ce NU se poate.
Stii cum este - pana la proba contrarie, masurile lor de siuranta au functionat. Nu masini "sifonate", nu muncitori inmormantati...

Este drept, riscurile de pe LD4 sunt incomparabil mai mari decat cele pe care le au muncitorii de pe ST2...  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#2
Marea problema in România, apropo de NTSM, este ca echipamentul de protectie se poartă doar in urmatoarele cazuri:
1. vine ITM-ul in "vizita,
2. Vine teve-l sa traga cateva cadre
3. Vin oficialități in vizita
4. Dupa ce se intampla un eveniment din sfera ITM-ului...
Am lucrat in mediu si stiu ce spun...
Justificarile, din partea deserventilor si a muncitorilor... sunt nenumarate..., cea ai uzuala "sunt incomode"...
Bine, in cazul UMB-ului problema ar fi asigurarea la lucrul la înălțime, si ceva casti de protectie...
Si.... oare deserventii de utilaje sunt echipati corespunzător?
Asta înseamnă salopeta si bocanci, iar can se da jos din utilaj, casca de protectie? Eu as zice ca nu....
Stiati ca si soferii de pe basculante trebuie sa fie echipați la fel???
Chiar daca ies cu masina din santier....

@TibiV, "pana la proba contrarie" insemna cercetare penala...

marcelbanu

#3
În periplul meu prin șantier absolut toți muncitorii UMB erau echipați corespunzător, salopete reflectorizante, bocanci cu talpă și bombeu metalic.
Inclusiv eu eram în salopetă, bocanci, vestă reflectorizantă, ecuson cu numele meu și cască de protecție.
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

Europiu

^^ Acum câțiva ani, după montarea primei grinzi la viaduct V Gilau-Nadasel, montare filmată de Cipri, am "îndrăznit" sa mă iau de unul dintre muncitorii care, 5 secunde după așezare, începuse sa se plimbe pe grindă. Cel puțin 10 forumiști au sărit pe mine ca "prea cer multe de la oamenii ăia"...  O:-)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

danutzu_1069

#5
@marcelbanu, nu vreau sa ma intelegi greșit, nu prea am vazut casti de protectie, nu prea am vazut hamuri de protectie la cei care lucreaza la zidul armat (cei care stau pe exterior, pe barna aaia), au mai fost ceva poze cu muncitori care stau pe marginea construcției fara sa fie asigurati cu centuri si corzi...
Asta este la noi, in Romania, daca ar fi fost in Germania sau in orice alta tara.... cu apa calda, dar in mod sigur ar fi purtat echpamentele de protectie și siguranta.

Sa porti EIP, doar cateva ore sau o zi nu-i asa de incomod, dar zi de zi timp de ani.... nu mai este asa usor...

dorum

Am lucrat 15 ani intr-un domeniu in care nepurtarea echipamentului individual de protectie ar fi insemnat moarte aproape sigura. Da, e o diferenta intre alpinism utilitar, si un santier de costructii. Bine, nu eram simplu alpinist, eram inginer care lucra si la inaltime, pe piloni telecom. Insa doar faptul ca UMB a avut noroc sa nu aiba accidente, nu ii scuteste de o mai buna protectie a muncii. Va dati seama ca imi doresc sa nu poarte nimeni echipament si sa nu se intample nimic. Dar cine stie?.... Doamne fereste de un accident, iar ITM sa descopere tardiv neregulile pe care le prezentam noi...

danutzu_1069

Repet, totul pana la accident cu victime si cercetare penala...
Primul care "pica" este responsabilul SSM-SU... si care trebuie sa dea cu subsemnatul...

mihaihedes

Da serios...în tot fotoreportajul nici o casca în cap.... Este 20 lei o cască, o iei din salariu dacă UMB nu îți dă cască ( deși mă îndoiesc cam tare de asta). Merită să te riști. Oricum daca apare un incident, muncitorul nu a respectat protectia muncii dar de semnat sigur a semnat că a luat la cunoștință.

marcelbanu

#9
Toate salopete portocalii sînt UMB.
Restul sînt de la alte firme, alpiniști utilitari, angajați ai Pîrva electric, montaje parapeți rutieri din Vulcan și angajații de la marcaje rutiere...
Sincer, o cască de protecție mai mult încurcă atunci cînd muncitorul se apleacă. Pe mine mă încurca ori de cîte ori duceam aparatul foto la ochi. Important era că aveau bocancii...
Orice aparat foto prost scoate fotografii excelente dacă prin vizor privește un ochi de artist !

GDPR

#10
Uite aici incalcare de reguli SSM. "Platformele" alea din dulapi si sarma pe care stau cocotati muncitorii sunt o improvizatie sinistra.


mihaihedes

#11
Dacă îi scapă un ciocan , patent, armătură sau orice altceva in cap nu-l va mai deranja nimic niciodată. Dacă plimbi roaba pe terasament...să zicem că poți și fără cască dar.. unde trebuie...trebuie.


GDPR

Pe santierele patriei e traditie sa nu se poarte casca. Singura solutie este introducerea de amenzi in contract, sa zicem 50 euro pentru fiecare caz de nefolosire de EIP, plus amenzi zdravene pentru cazurile mai grave (schele si platforme neconforme, lipsa balustrade si plase de protectie, etc, etc), dar trebuie sa fie si cineva din partea beneficiarului sa urmareasca respectarea regulilor, altfel e degeaba.

TibiV

Mai frate, oi fi eu sarit de pe fix....
Dar care ar fi problema ca cei care lucreaza la asternerea asfaltului nu au casca?
Sau cei care lucreaza la rigole/santuri de  scurgere?!..

Mai oameni buni, nu este santierul unui nou "zgarie nori/turn", de unde pot sa iti cada "chestii" in cap....
La o autostrada, cu exceptia catorva puncte de lucru, singurele lucruri care iti pot cadea in cap sunt gainaturile eco-protejatelor...
Am lucrat peste un deceniu in "fabrica".
Daca ne-am fi luat ad-literram dupa NTSM, am fi reparat (RK) un An-24 nu in 4-5 luni, ci in 40-50 de luni !
(Iar eu nu as fi fost cu rinichii "in pioneze"... Dar aici buba este a mea, cei batrani mereu mi-au spus sa imi pun un brau cand ies in ianuarie sa lucrez in aer liber, pe pista.... Dar eu... Batman... Na, acum Batman la clinica...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Cel mai greu e sa gasesti niste oameni cu care sa faci o treaba ... mai mult de 1 zi.
Daca nu beau decat seara deja ai angajati model.

Daca aud ca dai amenzi ca nu au casca, lui care se jura pe cele sfinte ca n-a avut accident, EVER, (cand el de fapt nu a lucrat EVER si cand a lucrat mai mult a stat - mai ALWAYS), atunci ai sigur inchiderea de firma.
(intradevar e o generalizare putin mai mult fortata, dar reflecta mult adevar).