News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Podul Grant

Started by Ionut, September 25, 2018, 11:01:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

paulmare

^ Jos nu mai e nimic de lucru, tot e camasuit, doar sa faca curatenia de final si sa desfiinteze organizarea de santier
spre Turda - doar marcaje si semne de circulatie mi s-a parut ca lipsesc - o zi doua, chiar bine arata cu parapetii zincati
spre Crangasi lucrau azi la 17 la trotuare, ca sa inlocuiasca parapetii au nevoie sa inchida doar o banda in timpul schimbului de lucru, nu tot sensul de mers

panzer

Haideti sa ne lamurim un pic.

Cele 2 poze de mai jos sunt de sub rampa Turda. Pozele sunt facute ieri.

Precum vedeti pilonii principali sunt reconsolidati ACUM pe ambele sensuri de mers. Un sens sub trafic si unul fara. Ochiometric sunt cam cu 15-20 cm in raza mai mari decat cei vechi.

Nu stiu cati mai sunt de executat. Este si foarte greu sa treci dintr-o parte in alta sa fotografiezi.

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

Dragosdimitrescu

am filmat lucrarile la Podul Grant in 21.03.2024.
Observ ca au terminat de asfaltat intregul pod. Au facut si marcaje pe rampa de urcare dinspre Calea Giulesti (dreapta).
Mai erau finisaje la bordura ce delimiteaza sina de tramvai, unele retusuri la parapetele din dreptul CF.
La pasarela pietonala se lucreaza intens. S-a terminat de refacut bordura parapetului si s-a coborat la rampele de acces (spiralele).
Nu pot aprecia in cat timp va fi gata, dar presupun ca e vorba de vreo saptamana, nu mai mult.
Scuzati calitatea filmarii, sunt un (pre)novice in ale dronelor dar voi persevera.

Xed

Serios acum, avem vreo data exacta comunicata de catre primarie pentru receptia lucrarilor si darea in trafic? Efectiv numai bibileli mai sunt de facut plus o mica bucata de asfaltat la coborarea spre Turda, din ce am vazut in filmarea lui Dragos de mai sus.

Cand vad ca pierd vremea pe niste nimicuri mi se duce orice bruma de rabdare pe care o mai am. Abia astept sa vad din nou toata zona Plevnei/Eroilor - GdN - Banu Manta respirand putin.

nirolf

Termenul oficial e sfârșitul lunii martie. Tramvaiul se aude că revine pe 2 căi în weekend. Să vedem dacă dau drumul mai devreme la traficul auto, mai au marcajele din ce văd.


misiekwas

^am trecut ieri la 9 cu 41,au fost trasate deja săgeții, lipseau linii între benzi. Deci as spune ca deschiderea pana sfârșitul lunii e 100%.

bogdan4ice

Dau senzatia ca se putea deschide mai devreme circulatia.
Oare daca nu am fi avut vremea de primavara/toamna in aceasta iarna oare cum ar fi aratat progresul?

bUzZ1-

eu abia astept sa se apuce si pe sensul celalalt

TibiV

De ce abia astepti?!... Sensul celalalt este deja reabilitat, au inceput pe vremea primarului Firea...

Anyway...
Postez o filmare facuta sambata de Mobilitate.eu (desi nu este autorul meu preferat): Pasaj Grant 23.03.2024 - Ultimul weekend de lucrari si trafic inchis

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#189
Iar aici este o filmare excelenta, "de manual", (desi este deja "veche", are 2 saptamani - 10 martie 2024) realizata de Romanian Landscapes. Are o multime de date tehnice si istorice despre Podul Grant, de la inceputurile istorice (ale podului si ale complexului feroviar Gara de Nord).

Pe YouTube filmarea se numeste Podul Grant, Sectorul 1 | Bucuresti


Pe video sunt mult mai multe informatii (tehnice si istorice), dar pun aici descrierea din postarea YT:
"10 mar. 2024
Podul Grant este un pod pentru șosea și tramvai din București, inaugurat în 1982, care traversează liniile de cale ferată ce pătrund spre Gara Basarab și Gara București Nord.
Numele podului vine de la Effingham Grant (1820--1892), secretar al consulatului Regatului Unit la București în prima jumătate a secolului al XIX-lea. După falimentul fabricii sale "Fonderia de la Belvedere", Grant este nevoit să vândă statului o parte din terenurile moștenite de la boierii Golești (Grant fiind căsătorit cu nepoata marelui logofăt Dinicu Golescu). Restul proprietății a fost parcelat de Grant, terenurile fiind vândute lucrătorilor de la CFR."


Respect familiilor Grant si Golescu! (Asta pentru cei care se intreaba - sau poate nu s-au intrebat vreodata...) de ce Ministerul Transporturilor are sediul pe Bulevardul Dinicu Golescu nr.38 ...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Deutschländer

https://www.g4media.ro/de-duminica-se-va-putea-circula-din-nou-pe-podul-grant-din-capitala-pe-firul-crangasi-turda.html

QuoteCirculația pe Podul Grant din București va fi reluată de duminică, 31 martie, pe sensul Crângaşi-Turda.

TVlad

Nu o luati in nume de rau dar cred ca nu e bine cum aplica baietii tencuiala. Au ramas pesemne fara EcoPrimGrip si au intins ce mai ramasese pe fundul cutiei cu trafaletul. Poza e luata de pe Facebookul lui Nicusor. In locul lui nu as fi publicat-o pentru ca da o nota - poate nemeritata - de amatorism intregii lucrari.





Powered by API/PUM imgur uploader

stangabriel




Powered by API/PUM imgur uploader

Limita de 40, asa, cu titlu de recomandare ? :lol:

Stiu ca politia sta destul de des cu radarul la coborarea spre Crangasi. Sunt curios daca o sa fie 40 si pe sensul celalalt.

Azi noapte se lucra pe sensul spre Crangasi la decopertare si asfalt nou,  plus diferite alte puncte.

Luci76

Urcare directia Crangasi-Turda 





Powered by API/PUM imgur uploader

Luci76

Urcare directia Crangasi-Turda 







Urcare bretea Giulesti-Turda


Breteaua de urcare dinspre Giulesti (liceu)


Aici probabil vor monta de-a lungul podului ceva care o sa acopere marginea laterala a podului


Zona de coborare inspre Turda 


Sub pod,partea dinspre Crangasi-Giulesti,toti stalpii de sustinere sunt terminati,cu ramforsarea gata


Ca element de noutate,pasajul pietonal va fi iluminat


Pe pasajul pietonal ,puneau izolatia, totodata , pe sensul de mers Turda-Crangasi erau montati parapetii in dreptul zonei pietonale 


In zona liniilor de tren intre Giulesti-Grivita,nici un pilon de sustinere nu era ramforsat....probabil urmeaza,dupa ce se da drumul la trafic 


Urcare pasaj pietonal


Zona Grivita....


Zona liniilor de tren inceputa timid


Bretea coborare Grivita....mai au de ramforsat 4 piloni,sens Turda-Crangasi 



Powered by API/PUM imgur uploader