News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Podul Grant

Started by Ionut, September 25, 2018, 11:01:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

subway

Pe zona aia e sina UIC tip S49, ca la CFR.


paulmare

^ se deschide, 41-le si sensul dinspre strada Turda spre Crangasi
"A doua etapă, pe sensul Crângaşi – Turda, va începe când vor fi primite toate avizele pentru restricţionarea etapizată a traficului", afirmă primarul General, Gabriela Firea. "

duamna are o panglica de taiat aici pe un singur sens, vin alegerile, dupa aia "avizele", si peste inca doi ani inca o panglica de taiat pe sensul opus

sylvestre_29

Am fost aseara pe podul grant si circula normal atat 41 cat si automobilele pe ambele benzi iar rampele dinspre Giulesti sunt deschise.

Skynick

cum este fazat proiectul? intr-un an reabiliteaza un sens si sa ne asteptam ca in 2020 sa il refaca pe celalalt?

voicul

Mi-am adus aminte de lucrarea asta, dar nu avem noroc. Poate cand va fi trafic mare, abia atunci poate incep lucrarile, ca acum nu ar remarca nimeni.


Consolidare Podul Grant

La începutul lunii ianuarie, Primăria Capitalei a finalizat prima etapă de reabilitare a Podului Grant, adică jumătate de pod. Lucrările trebuiau reluate în primăvară, însă din lipsa banilor acest lucru nu s-a mai întâmplat.

"Din cauza banilor, fiindcă stăm foarte prost din punct de vedere financiar, încă nu am dat drumul la a doua etapă, tronsonul dinspre Crângași spre Turda", a explicat Coaje. Deocamdată nu se știe când se vor relua.

Primăria Capitalei a început lucrările de consolidare și reabilitare a Podului Grant în luna aprilie 2019. Pe timpul verii, circulația tramvaiului 41 a fost oprită. Acum tramvaiul 41 circulă pe pod pe o singură parte, ceea ce generează întârzieri.

Lucrările de consolidare și modernizare a Podului Grant sunt estimate la circa 52,2 milioane lei și sunt realizate de Compania Municipală Străzi, Poduri și Pasaje București.

https://m.hotnews.ro/stire/23874416

vancouver

Din cate stiu tramvaiul circula normal acum pe pod. (poate doar cu restrictie de viteza pe partea nereabilitata)
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Xenos

Normal era să blocheze sensul spre Turda acum, nu cand va fi din nou trafic intens... >:(

Xed

@Xenos De ce l-ai bloca daca nu mai sunt bani de reabilitari? Ar fi ilogic.

TibiV

#99
Quote from: voicul on April 22, 2020, 10:27:56 AM
Acum tramvaiul 41 circulă pe pod pe o singură parte, ceea ce generează întârzieri.

Informatie gresita.
Circulatia s-a reluat pe ambele fire pe 15 februarie 2020.
Mai exact sensul Turda-Crangasi, care a fost modernizat.
Evident, sensul Crangasi-Turda a ramas nemodernizat. :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Pe sensul nereabilitat e clar ca s-a pastrat 30 la ora pentru tramvai. Pe sensul reabilitat nu se vede din filmare, au crescut sau au lasat "preventiv" 30?
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

Earthchild

A rămas indicatorul cu 30, dar vatmanul merge cam cu 50.

Dragosdimitrescu

S-au inceput lucrari sub podul Grant pe Calea Giulesti. Pe Calea Giulesti se circula pe cate o banda pe fiecare sens datorita schelelor.
Atentie si la trecerile de pietoni una dupa cealalta!!!

voicul

Ce coordonare: exact cand a inceput si traficul!
Cine ar fi crezut ca e posibil asa ceva in RO?!  >:(

Dragosdimitrescu

Pe cand vor incepe sa repare si firul celalalt de circulatie?
A venit vara si a inceput sa scada traficul. Ce asteapta?