News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Podul Grant

Started by Ionut, September 25, 2018, 11:01:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

#60
@voicul,
ce ai vazut in video NU sunt rosturi de dilatare...
Sunt doar niste table/protectii.

La rosturi se pare ca se repeta povestea de la traversele de tramvai - la jumatatea lucrarii licitatia NU fusese inca atribuita... (vezi un pic in urma, am scris despre traversele bi-bloc, a scris si subway....)
Idiotii nu se dezmint... Se apuca de zugravit, dar nu au cumparat nici vopsea lavabila, nici trafalet, nici... nici...

Iata care era situatia pe 4 august (PATRU AUGUST!!!!) la licitatia pentru rosturi, postarea unui coleg de pe MetrouUsor:
Quote from: orex
Pana una alta in stadiul asta este achizitia denumita "Lucrari pentru montarea dispozitive de acoperire rosturi de dilatatie pentru pasaj denivelat suprateran POD GRANT", fiind acceptate toate cele 7 (sapte)  familii de dispozitive de acoperire a rosturilor, conform prescriptiilor din C.S. in conformitate cu ETAG 032 (Ghidul pentru agrementarea tehnică europeană care enumera tipurile de dispozitive de acoperire a rosturilor de dilataţie pentru poduri rutiere agrementate).


Crede cineva ca rosturile astea sunt "pe stoc", ca apa minerala in supermarket?.....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)



TibiV

Quote
Compania Municipală Strazi, Poduri şi Pasaje Bucureşti (CMSPPB) a lansat o licitaţie de 3 milioane lei (cca 630.000 euro) pentru execuţia unui parapet de siguranţă pentru pasajul denivelat suprateran de la Podul Grant din Bucureşti, potrivit unui anunţ publicat pe platforma SICAP.

Licitaţia vizează achiziţia de "lucrări de realizare desene de execuţie, procurare, transport şi montaj a unui parapet de siguranţă cu grad de protecţie tip H4B W2, inclusiv a plaselor protecţie peste zona electrificată, pentru întreg pasajul denivelat suprateran Pod Grant".

Tipul procedurii este procedură simplificată, iar termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 28 octombrie.

Consiliul General al Municipiului Bucureşti a decis, la finalul lunii august, să reînfiinţeze cele 20 de companii municipale aflate în subordinea Primăriei Capitalei, printre care şi CMSPPB, desfiinţate prin decizii definitive ale instanţei.

https://www.news.ro/economic/o-companie-municipala-vrea-sa-cheltuiasca-3-milioane-lei-pentru-un-parapet-de-siguranta-1922404029002019090919127296

Compania Municipala de Incompetenta Stradala face licitatie pentru parapete atunci cand lucrarea ar trebui sa se apropie de finalizare...  :(
La fel ca la traversele de tramvai...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nenea_hartia

^ Vara s-a terminat de puțin timp, au fost concedii, vouchere de vacanță, când voiai să lucreze bieții oameni? :p

albert.arifovici

#65
Asta e...Asa stiu companiile astea municipale sa-și face treaba. Toate materialele trebuiau licitate înainte sa înceapă lucrările...

rocklee


Liviu M

#67
Am inteles bine, pe sensul Giulesti - Turda se circula normal? Pot sa urc pe pod de pe Calea Giulesti?
Eu asa am inteles citind topicul asta, da' nu-i prima data cand inteleg aiurea.
Multumesc anticipat.

TibiV

Nu, nu poti sa urci pe pod de pe Calea Giulesti...
Uita-te la 01.04 pe filmare. Ala este accesul dorit de tine...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mihaimai

^
Desi nu apare sageata intre Giulei si Turda, eu inteleg ca Liviu M se refera specific la "Giulesti -> Turda", nu "Giulesti -> Crângași", adica indica si sensul, nu doar directia.
Mai precis unul din traseele marcate cu "muștar" in poza asta:

Nu pare ca este blocat nici unul dintre ele.

Liviu M

Multumesc pentru raspunsuri si scuzati reactia intarziata.
Da, voiam sa merg dinspre Crangasi spre Turda, dar pana la urma am mers pe la Basarab, ca pana am plecat eu s-a mai eliberat (cand am intrebat se cam statea pe pod la Basarab).

rocklee


rocklee