News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Podul Grant

Started by Ionut, September 25, 2018, 11:01:43 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Valentin

La 1 Septembrie se v-a merge pe un singur fir la "paleta" (semafor), asta daca termina Astaldi la Ciurel (ceea ce e foarte probabil), iar la Moghioros momentan stagneaza devierea (se v-a merge pe ceea ce exista deja in prezent pana la deviere).


voicul

#47
Par ca termina la inceput de septembrie sau prin septembrie, dar cu partea cealalalta ce fac/cand o fac?






paullie

Vad ca au dat drumul la "etuve" :) Noroc ca nu mai este mult pâna la iarna.

Ionut

Au refăcut linia lui 41 pe pod pe ambele sensuri?

paullie

Sorry nu am ajuns pe Grant, poza este de la Uverturii. Insa din ce am auzit, pe Grant se circula pe un singur fir, alternativ.

stangabriel

Azi lucrau la statia de tramvai de la Crangasi. Nu cred sa fie gata pana maine.

Mao

#52
De la shoppy00:


Azi am vazut si eu tramvaiul in statie si m-am mirat un pic. 641 si 642 inca circula. Le pastreaza si pe astea in paralel cu tramvaiul?

paulmare

da, copy paste de la gazeta, raman si liniile de naveta 

Pe Podul Grant a fost montată deja o joncțiune între cele două linii, astfel încât tramvaiele să treacă de pe o parte pe cealaltă, la capetele podului.
Vestea proastă pentru călători este că acest fir unic de pe Pod va afecta frecvența obișnuită a tramvaielor, ceea ce înseamnă practic timpi de așteptare mai mari.
,,Se va circula <>, cum se spune în popor, adică pe un singur fir. Se va circula alternativ. Un tramvai dintr-un sens va trece, iar celălalt va aștepta. Frecvența tramvaiului 41 va fi afectată. La frecvența care a circulat tramvaiul 41 nu se mai poate ajunge pe un singur fir. Dar oricum, este mai bine decât cu liniile navetă, care oricum vor rămâne și ele pe traseu", a declarat Andrei Creci, director al Societății de Transport București.


TibiV

SE va circula "la paleta"...




Asta deoarece contractul pentru noile traverse bi-bloc a fost semnat abia saptamana asta.
Prima licitatie a fost anulata pe 9 iulie si apoi reluata pe 22 iulie. Excelenta organizare... :(
Conform CS, Cele 1800 de traverse vor fi livrate in cadenta de 450 bucati/luna.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Buna si aia:

Circulația pe podul Grant, pe sensul Turda- Crângași, va fi deschisă pe o bandă

Circulaţia pe banda I de pe podul Grant, pe sensul Turda - Crângaşi, va fi deschisă luni, ora 6.00, bretelele aferente rămânând în continuare închise, anunţă Brigada Rutieră, citată de Agerpres.

Brigada Rutieră solicită conducătorilor de autovehicule să circule cu prudenţă, să respecte semnificaţia indicatoarelor rutiere montate temporar în zonă, precum şi semnalele poliţiştilor rutieri.

Pietonii au obligaţia să circule numai pe trotuare, să traverseze strada prin locurile special amenajate şi semnalizate sau la culoarea verde a semaforului electric după o temeinică asigurare şi să nu staţioneze pe partea carosabilă.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/circulatia-pe-podul-grant-pe-sensul-turda-crangasi-va-fi-deschisa-pe-o-banda-1183844

Ionut



voicul

Din goana tramvaiului am vazut ca rosturi de dilatare sunt doar pe partea ... neasfaltata!

Xed

E bine de stiu faptul ca au in vedere si modernizarea refugiilor pentru viitoarele tramvaie. Stiu ca cineva se intreba la un moment dat de ce nu se modernizeaza si refugiile. Singura problema este timpul si anume cat o sa mai tot lungeasca cu podul Grant si cu achizitia tramvaielor.