News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

#495
Parcul auto din Romania

Numar total de autoturisme: 4.693.651

Cele mai populare marci:
1. Dacia 1.389.277   
2. Volkswagen 629.090
3. Opel 492.480
4. Ford 296.907
5. Renault 256.748

Cele mai populare modele:
1. Dacia Logan 340.300   
2. VW Golf 189.444
3. Ford Focus 81.083
4. VW Passat 79.482
5. Skoda Octavia 75.787

Combustibil:
Benzina: 65.73%
Motorina: 34.21%

Vechimea autovehiculelor:
0-4 ani - 6.83 %
4-8 ani - 24.22 %
8-12 ani - 21.75 %
mai vechi de 12 ani - 47.20 %
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

#496
47% sunt mai vechi de 12 ani... aproape jumatate... :ohno:
Pe Bucuresti doar 29%. Hm, un 15% cred ca ar fi bine. Nu? Deci mai avem mult pana departe. :D

cezar-mario2012

Din cele mai populare modele lipsește Dacia 1310, cred ca este pe primul loc. 1.4 mil. Dacii si doar 340000 de Logan, restul clar ca sunt in proporție de peste 80%, Dacii mai vechi de 12 ani.

adiarc

n-as fii intru totul de acord...cel putin pe zonele unde activez eu...Daciile vechi ( 1310 , 1410 , etc )..sa spunem cele de dinaintea aparitiei Loganului...sunt pe cale de disparitie...vad f.rar respectivele modele...si din ce in ce mai rar....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

Exact,exista in acte, mai putine in circulatie. Se odihnesc in curtile proprietarilor.

cezar-mario2012

Nu am afirmat că sunt în circulație,  dar ocupa multe locuri de parcare. Da nu înțeleg de Îți cumperi mașină nouă si nu o folosești cu ani !?

Goldmund


bogdymol

In episodul 3 al celui mai recent sezon din emisiunea Top Gear a fost testat Dacia Sandero. Testul s-a desfasurat in Ucraina, la Cernobîl. Mai multe detalii aici.



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Modelul ford Fiesta ar putea fi podus in Romania in curand... Motivul: costurile mult mai scazute de producere in Romania.

Sursa: http://www.capital.ro/din-2017-ford-si-ar-putea-muta-partial-productia-pentru-marca-fiesta-in-romania.html

bogdymol

Ford lanseaza saptamana viitoare noul Focus facelift



detalii pe automarket.ro

Interesant pentru noi e urmatoarea chestie:

QuoteMotor nou de 1.5 litri benzină, produs exclusiv la Craiova

Noutăţi importante şi la capitolul motorizare. Ford Focus va păstra unităţile pe benzină de un litru, de 100 şi 125 de cai putere. Motorul anului în 2012 şi 2013 va fi însoţit de un nou Ecoboost, de 1.5 litri, disponibil în două variante de putere: 150 şi 180 de cai putere. Treptat, el va lua locul vechiului EcoBoost de 1.6 litri în toată gama Ford.

Ceea ce ne interesează şi mai mult pe noi românii este că noile motoare de 150 şi 180 de cai putere ale noului Focus vor lua naştere, exclusiv la Craiova. Uzina din Bănie va asigura fluxul de motoare pentru uzina Ford de la Saarlouis. În viitorul îndepărtat, unitatea de 1.5 litri destinată lui Focus va mai lua naştere şi într-o uzină din Marea Britanie, însă ea va fi expediată către modelele produse pentru Rusia şi alte colţuri ale lumii.

,,Suntem foarte mândri că motorul EcoBoost de 1,5 litri fabricat la Craiova va echipa următoarea generație a celui mai bine vândut model din lume: Ford Focus. Producția motorului EcoBoost de 1,5 litri a început în aprilie 2013 la uzina noastră de la Craiova și, până acum, am produs peste 90.000 de unități. Motorul EcoBoost de 1,5 litri a fost lansat mai întâi în China anul trecut, echipând noul Ford Mondeo, apoi Fusion sedan în America de Nord și va fi de asemenea disponibil pe versiunea europeană a modelului Mondeo în cursul anului 2014", a declarat Ana-Maria Timiş, Communications & Public Affairs Manager Ford România.

,,Primele unități ale motorului EcoBoost de 1,5 litri vor fi expediate de la Craiova la uzina de asamblare a modelului Focus de la Saarlouis, Germania, în a doua jumătate a acestui an", a declarat Ana-Maria Timiş.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

doryan93

#505
Bosch inaugurează o  noua unitate de producţie la Cluj, destinata diviziei Automotive Electronics, care dezvoltă şi produce unităţi electronice de comandă, semiconductori şi senzori pentru industria auto şi alte domenii. Bosch a investit iniţial suma de 77 de milioane de euro in noul centru de cercetare şi producţie,care ocupă o suprafaţă totală de circa 38.000 de m2. Până la începutul anului 2014, 325 de angajaţi şi-au desfăşurat activitatea în domeniul producţiei şi cercetării în cadrul acestui centru. De-a lungul următorilor ani, locaţia urmează să fie extinsă.




Sursa

Ionut

WOW, arata excelent cladirea! Daca toate cladirile industriale ar arata asa, cred ca am vrea sa ne mutam in zonele industriale. Felicitari, prima fotografie poate fi usor confundata cu un render de calitate. De exceptie.

cricric

Mi se pare mie  sau steagul Romaniei e aiurea?

iuli

E OK pus. Albastrul e înspre portdrapel.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

cricric

Aia da, dar forma e aiurea. Steagul german e ok, pentru ca fasiile alea au alt format