News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

istvan78

Quote from: igorashu on May 21, 2015, 12:52:31 PM
http://0-100.hotnews.ro/2015/05/21/dacia-duster-pick-up-cu-dubla-cabina-surprins-la-plimbare-pe-langa-pitesti
Îmi place :) Acum numai de-ar face și o variantă electrică :p

O varianta carosata a platformei alungite (a la Pathfinder) mi s-ar parea foarte interesanta. Pentru mine, elementul care descalifica Dusterul asa cum e el acum e portbagajul mic.

trifuhoria

https://www.google.ro/maps/@45.9631753,23.5428689,1035m/data=!3m1!1e3
Update google Earth in zona Sebes. Se vad noile hale a Star Transmission si Star Assembly, companii DAIMLER care produc cutii de viteze!!!

alecu26

au si trimis americanii satelitul. nu cumva sa faca arme pe acolo....Ca le sta in obicei romanilor pe la Cugir...sa incerce sa produca biciclete si sa le iasa kalasnikov...:D
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

marisRO

Aproape jumătate din exporturile României sunt reprezentate de mașini și echipamente de transport. Pe lângă cei doi mari producători Automobile Dacia și Ford România în țara noastră există zeci sau chiar sute de producători de component auto. De aproape 8 ani se vorbește despre intrarea pe piața locală a celui de-al treilea mare producător, însă șansele ca acest lucru să se întâmple sunt infime.

Sursa: http://www.capital.ro/cum-a-ratat-romania-al-treilea-mare-producator-auto.html


TibiV

Quote
Piteşti, 4 iun /Agerpres/ - Nicolas Maure, directorul general al producătorului de autovehicule Dacia, a declarat, joi, că societatea mai poate să aştepte câţiva ani realizarea tronsonului de autostradă dintre Piteşti şi Sibiu, dar perioada de aşteptare ar trebui să fie cât mai scurtă.
       "Nu autostrada va determina viitorul Dacia. Autostrada este un subiect important, dar Dacia poate să trăiască şi mai poate să aştepte câţiva ani, cât mai puţin posibil, pentru ca autostrada să fie făcută. Dar este sigur că în ziua în care se va întâmpla, asta ne va permite să câştigăm câteva ore (...) pentru a ajunge la frontieră, ceea ce va fi un element de fluiditate şi de competitivitate, care va fi important pentru noi", a declarat Maure la festivităţile prilejuite de aniversarea a 10 ani de la deschiderea Centrului Internaţional Logistic (AILN) al Dacia de la Mioveni.
      Precizarea a fost făcută după ce deputatul PSD Mircea Drăghici, consilier onorific al premierului pe probleme legate de industria auto şi transporturi, a transmis mesajul lui Victor Ponta.
      "Autostrada Piteşti-Sibiu este pe locul întâi în Master-Planul de Transport. Ştiu că au fost unele îngrijorări ale angajaţilor, că reprezentanţi ai conducerii Dacia Renault au transmis anumite semnale. Eu (...) susţin în continuare autostrada Piteşti-Sibiu", se preciza în mesajul premierului, transmis de Mircea Drăghici.
[/size]
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Ciprianul

Romania pierde si va pierde si pe viitor din cauza lipsei infrastructurii rutiere in dauna celor din Ungaria,stiu toti cam ce infrastructura au Ungurii.
Daca am avea o Autostrada care sa strabata tara de la Marea Neagra la granita cu Ungaria ar fi altceva....dar asa.....
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

dr4qul4

Am vazut azi pe A2-A4 un renault cu numere rosii de AG probe.
Arata ca un captur mai mare. Probabil viitorul Lodgy sau Dokker.
Am si poze, dar abia vineri.

Mi s-a parut intersant deoarece, desi era o masina mare, mergea fara pb cu 160. Curba A2-A4m
(Ovidiu) a luat-o cu peste 120!
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

nirolf


AFC

Da, s-ar putea sa fie Kadjar, il lanseaza pe 25 Iunie la Mogosoaia.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

dr4qul4

Nope.
Aducea mai mult cu Lodgy, mai lung si se termina drept, dar cu bot din acesta nou.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

ashbird

http://www.bizbrasov.ro/2015/06/17/patru-masini-complet-electrice-circula-prin-brasov/

Compania brașoveană Euro-Motor a reușit să vândă în ultimele luni patru mașini Renault Twizy, complet electrice. Potrivit datelor noastre, acestea sunt primele mașini 100% electrice vândute la Brașov, restul mașinilor cu componente electrice fiind de fapt modele hibrid.
Twizy are dimensiuni compacte (2,34 m lungime, 1,24 m lățime) și în numai 6 secunde accelerează de la 0 la 45 km/h (același timp de accelerare ca și pentru un scuter de 125 cmc pe o distanță de 50 de metri).
Twizy dispune în partea frontală de o trapă care acoperă cablul de încărcare. Mașina se poate branșa astfel la orice priză de 220 V. Bateria se încarcă complet în 3 ore și 30 de minute.
Mașina se vinde în două variante – Twizy Urban 45 (cvadriciclu ușor), cu prețuri de la 7000 de euro, și Twizy Urban 80 (cvadriciclu greu), de la 7700 euro. La aceste prețuri se adaugă chiria bateriei de la 30 euro TVA inclus/lună, pentru un rulaj de 2.500 km/an.
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura