News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

dorum

asa e, asta e clar... diferenta de pret spune mult

NicolaeG

Quote from: bogdymol on July 26, 2014, 12:40:58 AM
Quote from: adiarc on July 24, 2014, 07:11:33 PM
toti cei ce vand in Europa au fabrici aici pt costuri reduse , lipsa taxelor vamale
in cazul de fata , fabrica Chevrolet este in Polonia.....mai precis Chevrolet se fabrica la uzina Opel din Polonia....si Opel fiind parte a grupului GM
Chevroletul meu e produs in Corea de Sud si a venit cu vaporul de acolo pana  in portul Koper (Slovenia) cu vaporul, de unde a fost dus pe trailer in Romania. E vorba de un Chevrolet Aveo.

Uniunea Europeana are un tratat cu Corea de Sud referitor la taxele vamale si de import (nu stiu daca sunt 0 sau doar mai mici).

taxele vamale pentru Coreea de Sud sunt ZERO.
Import foarte mult de acolo... materie prima :)

RaduC

Intrebare: Sandero  Stepway  cu volan pe dreapta, pentru piața UK+IE se fabrica la Mioveni? că Duster vine din India...

adiarc

da....la Mioveni
intradevar Dusterul e f bun pt banii sai.
noi avem Dustere in flota ( am avut si eu unul vreo 60.0000 km - 1 an de zile ) , avem si Mitsubishi Outlander....pe offroad ...mai ales in zonele mlastinoase nu intra pe unde intra Dusterul pt ca are cam 2 to,...fata de aprox 1,5 Dusterul........iar seful nostru are un Land Rover Discovery 2014...extraordinara masina......mergi pe camp cu ea si zici ca mergi pe asfalt...are suspensie adaptativa si o groaza de alte chestii.....motor 3L V6 - 270 CP......dar a a costat 51000 euro+tva....in plus cand urca la ferma si a plouat mult ia tot Dusterul...are unul modificat cu diferential blocabil si troliu....motor 1.5Dci 110 CP+cip de 15CP...e f multumit de el...la cat costa
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

haideti sa nu comparam Dusterul cu masini la care doar intretinerea pe an costa mai mult.

51000 + tva, la leasing pe 5 ani, inseamna vreo 2000 de euro pe luna, rata+casco+service.



Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

adiarc

da...corect.... sa nu comparam mere cu pere
in incheiere as avea o mica sugestie pt urmatoarea generatie Duster si ar fii o masina completa
dupa parerea mea ar trebuii inca 3 lucruri , fata de actuala varianta full
- rapoartele de viteza 4,5,6 , mai lungi decat acum...1 si 2 trebuie sa ramana scurte pt teren accidentat
- diferential blocabil
- clima automata
pe langa ce are modelul de top , este , parerea mea , suficient  :)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura


igorashu

Oare va exista și varianta cu 4 uși? Deși pare cam scurtă platforma... :(

udar

I-au pus o tona de fier in bena de este asa lasat de spate......

adiarc

in varianta cu 5 locuri plus camioneta vor trebuii sa treaca la urm nivel de motorizare....nu vad cum mai face fata motorul de 1,5...chiar si cel de 110 CP.....
si anume superbul motor diesel ( pe care am avut placerea sa-l testez pe un Fluence ) de 1,6 L si 130 Cp....
acum nu stiu daca aerodinamica de pe Duster si caroseria in general ,  permite acest motor care mananca pamantul.....daca nu stii despre ce e vb , poti sa juri ca e minim un 2 L TDI .....in plus si sistemul de franare ar trebuii imbunatatit....o masina de aprox 1,6 to va avea neaparata nevoie de discuri de frana si pe spate....acest minus este evident si pe actualul model Duster , in cazul franarilor bruste la viteze mari......
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

doryan93

La 10 ani după lansarea modelului cu cele mai mari vânzări din Romania, Dacia prezintă o serie limitată dedicată acestei aniversări. Denumită sugestiv ,,Logan 10 Ani", seria limitată aniversară poate fi comandată de astăzi exclusiv în România.





Sursa

doryan93

#656
Dacia Lodgy Stepway şi Dokker Stepway, vor fi prezentate la Salonul Auto de la Paris din 2014, care isi deschide portile pe 2 Octombrie.
Dokker Stepway, lansat anul acesta la Instabul:




Sursa

bogdymol

Noul Ford Mondeo va putea fi comandat in Romania incepand cu finele lunii. In gama de motorizari exista si motorul de 1.5 litri benzina de 160 CP ce este produs la Craiova.

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

reed

frumos interiorul alb gri al dokkerului
8)

adiarc

o veste excelenta...pe Tvr2 .......apare stirea ca productia modelului Duster ( cu volanul pe dr - pt Anglia )  , va fii mutata din India la Mioveni   :cheers:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura