News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Vanzarile Dacia Sandero in Europa, 2011-2013:



Vanzarile Dacia Duster in Europa, 2011-2013:



Vanzarile Dacia Lodgy in Europa, 2011-2013:



sursa: promotor.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Tavi

Albastrul este la catarg dar catargul nu este portdrapel ci bara paralele cu pamantul. Nu stiu daca este chiar conform legislatia specifica dar se poarta.

ciprebbe

Ar fi interesant sa vezi in Ungaria asa ceva la un investitor din Italia :) .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

^ Foarte relevante si cifrele astea:

Per ansamblu, începutul anului 2014 este îmbucurător pentru Dacia, în luna ianuarie marca românească înregistrând cea mai mare creştere procentuală a vânzărilor raportat la ianuarie 2013 (+38,1%). Totalul vânzărilor este de aproape 30.000 de unităţi, Dacia plasându-se, deocamdată, între Hyundai şi KIA.

Vânzările de maşini noi în Europa, pe mărci - ianuarie 2014:

    Volkswagen - 122.649
    Ford - 67.043
    Peugeot - 61.411
    Renault - 59.155
    Opel/Vauxhall - 55.279
    Audi - 54.394
    Citroën - 50.222
    BMW - 48.943
    Mercedes-Benz - 46.004
    Fiat - 45.725
    Toyota - 44.497
    Skoda - 42.866
    Nissan - 32.813
    Hyundai - 31.148
    Dacia - 28.519
    Kia - 24.646
    SEAT - 21.665
    Volvo - 16.741
    Mazda - 14.295
    Suzuki - 12.412

Rezultate foarte bune, zic eu.

sebba

Quote from: Ionut on February 26, 2014, 12:15:30 PM
Daca toate cladirile industriale ar arata asa, cred ca am vrea sa ne mutam in zonele industriale.

asta doar daca vrei sa stai mereu cu un ecuson atarnat la gat si sa tragi cardul peste tot, chiar si cand vrei sa mergi la buda  :D
Sailing away! S/Y Haimana

Tavi

Asa, asa! Mama lor de corporatisti, fascisti si imperialisti :lol:

Danny550394

La Bosch nu trebuie sa dai cu cardu' cand mergi la buda. Cel putin la Jucu nu este nevoie :lol:.

Ionut


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele


bogdymol

Nu stiu cata incredere pot avea in site-ul asta, dar pun stirea si fiecare crede ce vrea:

Dacia va avea un model bazat pe noul Renault Twingo



Dacia va primi un model de intrare în gamă, bazat pe noua generaţie Renault Twingo, lansată recent la Salonul Auto de la Geneva, conform presei germane. Modelul românesc au putea avea un preţ de bază de doar 5.000 euro.

Puţine lucruri sunt cunoscute despre noul model Dacia, dar cu siguranţă va fi mai puţin dotat decât Twingo, având însă aceeaşi arhitectură cu tracţiune spate.

Noul mode mini de la Dacia ar fi echipat însă cu sisteme minime de siguranţă, conform legislaţiei în vigoare, inclusiv ABS, ESP şi 2 airbaguri.

[...]
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Probabil tintesc ceva care sa ii faca concurenta lui VW Up sau lui Toyota IGo, desi nu stiu cat de multa penetrare au astfel de modele in Romania...

bogdymol

Sunt destule astfel de modele si in RO, dar cred ca mai degraba vor face aceasta masina pentru vestul Europei. In Romania nici Sandero sau Lodgy nu trec chiar asa de bine, dar in vest...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

davyl

Exact, in vest sunt bine-vazute aceste masini de talie mai mica. As spune chiar ca din gama Dacia, Sandero Stepway este foarte cumparata de belgieni. Vad zilnic cate una, mai ales culoarea rosie sau albastra. De Duster, nu va mai spun, e peste tot in Belgia.

Am un prieten roman care a vrut sa comande in februarie un Logan nou aici. Trebuia sa astepte pana in iulie 2014 livrarea, atat de mare este cererea.

Masinile mai mici sunt iubite mai ales pentru folosirea lor in traficul din oras. Iar Bruxelles este un oras extrem de aglomerat.

doryan93

Continental face angajari in Romania datorita cresterii pietelor, fiind necesar circa  1000 de persoane.
Sursa