News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

Am avut (si parintii mei inca il au) un Aveo pe benzina + GPL. Rezervorul de GPL era cam de 30 L (montat in locul rotii de rezerva), suficient pentru aproximativ 350 km pe GPL. Pentru plimbari prin oras si in jurul lui e ok.

Dar am ajuns cu masina aia si pana in Franta, pe coasta Atlanticului. La un roadtrip de 1000 km intr-o zi, plus alte cateva sute in celelalte zile, te cam saturi sa tot cauti benzinarii care sa aibe si GPL (nu toate au). Bine, asemenea drumuri sunt ocazionale, nu e chiar motiv de renuntat la GPL.

Parintii mei se gandesc acum sa schimbe Aveo cu un Sandero model 2021 pe GPL. Vedem cum arata cand apare in showroom si ce preturi o sa aiba...
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dr4qul4

Daca s-au chinuit putin, sigur au gasit un loc unde sa o incadreze. Vedem unde. Rezervorul de benzina va fi in acelasi loc la toate modelele.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

nirolf

Rezervorul GPL este în locul roții de rezervă și are 50 de litri.

tom_sawyer

Ambasadorul României la Berlin i-a invitat miercuri pe investitorii germani să ridice în România o fabrică de baterii pentru mașini electrice, în condițiile în care țara noastră dispune de rezerve strategice de cadmiu și litiu, două metale folosite în această industrie.

startupcafe.ro

elphax

#2194
Se lanseaza Duster Pickup, 22.500 Eur
https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/duster-pick-up-a-fost-lansat-joi-cat-costa-si-ce-dotari-are.html





Nu precizeaza daca are 4x4, bena poate transporta 500kg ( jumatate din cate duce orice pickup gen Navara, L200, Amarok). Deci practic este inlocuitorul "mult-iubitei" Dacia "Papuc",  varianta înălțată.
Caroseria este facuta in colaborare cu Romturingia.
Cabina este de doar 2 locuri, diferita de Oroch din America de sud, care a primit evaluari bune si premii.



In plus , am inteles ca treptat productia de Logan si Sandero se muta in Maroc, la Mioveni va ramane doar Duster.

oc7avian

Înțelesesem săptămâna trecută că și Sandero Stepway rămâne la Mioveni, iar mutarea se face pentru că Sandero simplu e tot mai puțin cerut de piață.

TibiV

#2196
^
Cum sa aiba cabina doar 2 locuri, daca are 4 portiere?!
In ultima poza asa vad...

(PS: da, vad ca prima poza este cu 2 portiere... Pana la urma cum o fi?....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

#2197
Ce vezi mai sus cu 4 portiere e varianta din America de Sud, nu se (va) produce la noi.

Practic acum s-au decis sa vândă pentru publicul larg varianta (fără ranforsare cabină) produsă pentru Petrom din 2014:
https://www.gruprenault.ro/media/ultimele-stiri/2017/primele-duster-pick-produse-cadrul-unui-parteneriat-dacia-omv-petrom


punktnet

Avea mai multe modificări versiunea Petrom.
Pentru cine a întrebat, este doar un singur model, 1.5dci 4x4 nivel echipare comfort.
Producția este 100% la romturingia și se modifică varianta standard, de aici și prețul probabil.
Just kidding.

mircea

Apropo de versiunea pentru Petrom, aia ce-am condus-o avea două dale de beton în benă că-i fugea spatele până și pe iarbă. Sper că s-au gândit la treaba asta cu noul model.

elphax

dale de beton sau saci de nisip, toti trebuie sa se adapteze cumva. eu stiu f bine cat de usor se rastoarna un Navarra

Scuze ca nu am precizat mai clar, a doua poza era Renault Duster Oroch, cel din America de Sud.

Noua Dacia Duster Pickup va fi cu 2 usi. Foarte important, am gasit in 2 locuri, motorizarea va fi cea de 115cp Blue dCi 4WD . Si se pare ca este disponibila doar alb, desi in presa au aparut si cele portocalii. Probabil ca cei de la Romturingia s-au jucat cu mai multe variante.





stangabriel

https://www.4tuning.ro/masini-noi/noile-dacia-logan-si-sandero-sunt-doua-masini-de-nerefuzat-uite-cat-costa-in-romania-45329.html

"La noi in tara, Dacia Logan si Sandero va fi disponibila cu trei motorizari: SCe 65- adica motor pe benzina de 1.0 litru, aspirat, trei cilindri, 65 CP si cutie manuala de viteze cu 5 trepte - TCe 90, un motor turbo de 1.0 litru, trei cilindri, 90 CP, cutie manuala cu 6 rapoarte sau automata CVT si un TCe 100 ECO-G. Acest ultim propulsor are tot un litru, turbo, trei cilindri, 100 CP, cutie manuala cu sase trepte si poate fi alimentat si cu GPL. Rezervorul are 50 de litri si este montat in locul rotii de rezerva."

Vechiul model avea 50 litri benzina si 32 litri GPL. Nu cred ca a urcat la 50 litri GPL la modelul nou. Nu gasisem in alta parte acest amanunt.

Oricum ar fi, autonomia ar fi 1500 km cumulat benzina/GPL. Nu ajuta statistica in viata reala asta dar e interesant.

Am vazut masina in trafic acum cateva zile. Arata foarte bine. Peste Clio sau megane....e mai masculina .

voicul

"Daca vrei un motor turbo pregateste-te sa scoti din buzunare cel putin 10.950 de euro si daca vrei sa-l alimentezi si cu GPL 11.250 de euro."
Ieftin 300 de euro pentru instalatie GPL din fabrica. Eu am dat 500 de euro acum ceva ani, si am stat si 1 zi fara masina.

Dar asta e tot 100 cp ... maxim? Inteleg ca e Logan, dar totusi 65cp in 2020 si maxim 100?

Peste Clio as zice ca este, dar e la nivel de Megane. Oricum arata foarte bine.

stangabriel

Ok, inferior Megane, dar am gandit si raportul calitate pret.
Apropo , Meganul nu va mai avea urmas clasic. Sansele sunt sa devina un miniSuv electric sau sa nu mai apara.

https://lifenews.ro/2020/10/16/renault-megane-evision-conceptul-care-prefigureaza-un-viitor-model-compact-electric/

Motorul Mégane eVision este unul dintre cele mai puternice din gama Renault. Are o putere de 160 kW (echivalentă cu 217 CP) și un cuplu de 300 Nm, pentru o accelerație de la 0 la 100 km / h (62 mph) în mai puțin de opt secunde.