News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Industria auto în România

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:46:49 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mirceaVRo

Era o mașină electrică în teste la încărcat în Pitești, nu mai știu unde am văzut-o pe ce site dar s-ar putea in viitorul apropiat să avem o Dacie electrică 100% ...

punktnet

O sa avem, la un moment dat.
Pana atunci , ne vom bucura de niste noi modele P-HEV :)
Just kidding.

perfidus

#2162
^ Este poza chiar aici pe forum, in topicul de electrice si hibride. Surprinsa in Craiova. E insa mai putin probabil sa se produca in Romania.
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul

Tcomai acum cand nu se mai vinde mai nimic exista intentia de extindere?

Iohannis a testat la Craiova ultimul model Ford: Mi-a plăcut mașina. Există intenția de a extinde fabrica și sper să fie un mare succes

https://www.digi24.ro/stiri/economie/iohannis-a-testat-la-craiova-ultimul-model-ford-mi-a-placut-masina-exista-intentia-de-a-extinde-fabrica-si-sper-sa-fie-un-mare-succes-1341761

elphax

cum nu se vinde nimic ?
Ford creste.
Dacia scade mult si trage in jos cifra globala pe sectorul auto.

voicul

Trebuie sa explici ce ai zis, de preferat cu un link.
Poate creste productia, dar vanzarile nu cresc nicaieri, decat daca le compari cu luna aprilie cand au fost cam zero peste tot.
Sau poate cresc la Puma ca existau comenzi si e masina noua, dar in rest cei mai multi nu prea mai vand nimic, inclusiv Ford.

raresu

https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/camioane-pentru-armata-iveco-ridica-o-fabrica-in-romania-19461033

Sa consemnam si investitia de tip offset in industria de camioane military; putina asamblare, know-how, componente produse local. Fabrica sigur va ramne pentru mentenanta, piese schimb si poate deveni hub regional de custom / alte componente / alte faze de dezvoltare prototipuri, etc
Poate italienii dupa finalizarea contractului ar putea avea in plan si asamblarea de autovehicule cu caracter civil; parca aveau o divizie si pe aceste segmente de piata, diverse utilitare.

voicul

Noi locuri de muncă la Sebeș. Grupul german Daimler anunţă majorarea producţiei de cutii de viteze

Grupul german Daimler anunţă că a majorat producția de cutii de viteze la Sebeș ceea ce a determinat adăugarea încă unui schimb. Au fost create, astfel, 145 de noi locuri de muncă.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/noi-locuri-de-munca-la-sebes-grupul-german-daimler-anunta-majorarea-productiei-de-cutii-de-viteze-1364294

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mircea

Se pare că pentru Logan s-au hotărât la o Lada Vesta, dar cumva un pic mai urâtă.

adiarc

depinde de gusturi...mie imi place cum arata...

cea mai mare curiozitate a mea este daca au progresat suficient la capitolul insonorizare....la drum intins asta era cel mai deranjant si obositor
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Mie imi pare de inspiratie germana: seamana cu Polo la fata si A6 la led-uri.
Motor electric sa ii mai puna  :D

reed

Ba chiar inspiratie italiana:Lamborghini Urus  :lol: :lol: