News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Aeroportul Transilvania Targu Mures [TGM]

Started by lautaxi, October 20, 2012, 10:49:22 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

teoneo

Sens giratoriu la Aeroportul Târgu-Mureș

Pentru a asigura un acces rutier optim la Aeroportul Transilvania se va amenaja un sens giratoriu la intersecția DN15/E60, indicatorii tehnico-economici ai investiției fiind aprobați în ședința de miercuri. Valoarea totală a investiţiei este 3.311.588,90 lei cu TVA iar durata de execuție estimată pentru realizarea obiectivului de investiții este de 3 luni de la data contractării lucrărilor. În cadrul proiectului drumul E60 se va lărgi la 4 benzi, câte 2 benzi în ambele sensuri iar la ieșirea din aeroport vor fi amenajate stații de autobuz pe ambele sensuri pentru cursele de transport public. De asemenea, au fost aprobați indicatorii tehnico-economici pentru reabilitarea Monumentului Aurel Vlaicu din incinta Aeroportului. Soclul statuii va fi complet refăcut și în jurul acestei se va realiza un trotuar de protecție. Valoarea investiției este de este de 575.785,35 le, durata de realizare fiind de 6 luni.

La finalul ședinței președintele Consiliului Județean Mureș, Péter Ferenc, a mulțumit tuturor consilierilor pentru colaborarea din ultimii patru ani și a subliniat importanța continuării acesteia pentru realizarea proiectelor importante ale județului Mureș.

"Doresc să vă mulțumesc pentru munca depusă în acești patru ani și pentru buna colaborare pe care am avut-o. O parte dintre dumneavoastră veți continua munca și în următorul mandat, dar vom avea și colegi consilieri noi. Consider că este important să avem o bună colaborare pentru a continua proiectele importante pe care le-am demarat, dar și pentru a implementa proiecte noi", a subliniat Péter Ferenc.

Biroul de Presă al Consiliului Judeţean Mureş

-->  https://www.cjmures.ro/Comunicate_presa/2020_09_30.pdf

pentium10

Eu consider ca NU mai este necesara giratoriul de la aeroport.

Consider ca traficul s-a mutat pe autostrada, si nu mai este o problema sa iesim deloc de la Aeroport. Am si postat despre asta pe Facebook, si lumea e de acord, ca investitia pentru giratoriu nu e oportuna acuma, si trebuie re-evaluata peste 5-10 ani. Ei detin un studiu de trafic, care dateaza de inaintea deschiderii autostraziilor. A venit si televiziunea la mine acasa, si le am dat un interviu. Eu as lupta sa fie scos giratoriu din proiect, inclusiv si supralargirea la 2x2 mi se pare aiurea. Nu mai este trafic acolo.

Banii dati pentru giratoriu sa fie investiti altundeva. De exemplu pe aceasi tip de drum la intersectia Balauseri ar fi bine un giratoriu, sunt accidente deosebite frecvente acolo.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

teoneo

Parcă era vorba să facă accesul de pe drumul de acces spre Vidrasău/Parcul Industrial.

Dacă tot vor să facă, nu înțeleg de ce nu fac ieșirea din aeroport în drumul acesta care vine de la Vidrasău. Obligatoriu la dreapta, intri în giratoriul unde e conectată și Autostrada.
Intrarea în aeroport poate să rămână din DN15/E60. Eventual și ieșirea spre Luduș/Cluj prin parcarea din extremitatea vestică. Ce se poate face în plus pe DN15? Benzi de încadrare.

Așa ar dispărea multe conflicte de trafic. Și nu trebuie bani mulți. Drum cu 4 benzi, sens giratoriu care va gâtui traficul.

>> Aici aveți detaliile tehnice, planșele, etc.

Sau punctul 9 de pe > pagina aceasta. <

pentium10

#228
studiu din pix, si doar bagam cifre sa fie
si nici nu tine cont de autostrada, cifrele de la 2019-2020 tot cresc



Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

mircea

Serios că în următorii 10-15 ani nu e nevoie de nimic la aeroport. Dacă tot vor să cheltuie niște bani, maxim benzi suplimentare pentru la dreapta. Totuși, de remarcat că mereu și mereu sensuri giratorii. N-ar face pasaje nici să-i picuri cu ceară pe sfârcuri.

pasadia

Tocmai nivelul redus de trafic de pe DN15 cred că recomandă soluția giratoriului. Să explic:

- soluția unui pasaj este scumpă ți inutilă cât timp nu este un nivel ridicat de trafic atât pe DN15 cât și spre / dinspre aeroport.
- soluția unor benzi de încadrare se poate dovedi un pericol pentru siguranța rutieră căci nivelul redus de trafic va determina o viteză de circulație mare în zonă, facând dificilă asigurarea necesară virajului la stânga. Mai mult de atât, specificul unui aeroport determină variații în numărul de mașini care intră/ies dinspre aeroport. Aceste mașini ar determina apariția, pentru scurte perioade de timp, a unor cozi (mai ales pe sensul de ieșire din aeroport spre Tg. Mureș). Asta ar duce la nervozitate și ieșiri bruște spre stânga. Giratoriu rezolvă problema asigurând acestui trafic prioritatea necesară.

În acest caz giratoriu chiar jocă rolul de element de calmare al traficului. Ceea ce e natural dat fiind faptul că, prin construcția A3,  DN15 capată un rol secundar, doar pentru trafic de scurtă distanță, nu de drum de viteză pentru trafic de lungă distanță.

pentium10

eu nu am vazut la nici un aeroport iesiri cu cozi
pasagerii debarcati fiind tara non-schengen ies din terminal cate 2-3 ca verificarea actelor dureaza
apoi ajung la masini, si la BARIERA de plata ies cate 2 masini
nu cred ca este vreo coada de iesire actualmente

idea e, ca ACEI bani pentru giratoriu ar trebui alocati acum la alte proiecte mult mai importante in Judeti
si sa revina la acest giratoriu peste 5 ani
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures


Minuteman

#233
HiSky deschide baza la Tg Mures

https://hisky.aero/

Destinatii: Paris, Londra (Stanstead,nu Luton), Milano

HiSky este o companie moldoveneasca low cost, flota cuprinde 3 avioane, un A319-100 si doua a320-200.

altr

QuoteAșadar, din 2022 HiSky ar urma să opereze zboruri din Târgu Mureș și spre Berlin, Hamburg, Chișinău, București, Milano, Corfu, Antalya și Hurghada. Cele opt rute noi HiSky încă nu au fost anunțate oficial de către compania aeriană și nici nu sunt disponibile pentru rezervare. De asemenea, detalii despre frecvența zborurilor și zilele în care vor fi operate sunt în prezent necunoscute.

https://boardingpass.ro/aeroportul-targu-mures-rute-spre-bucuresti-berlin-hamburg-chisinau-si-altele/


reed

Lucrări de extindere a platformelor și a terminalului
Antreprenor Strabag
(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader