News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[TM] Pasajul Michelangelo

Started by Chagall, October 17, 2012, 09:47:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

doryan93

Joi, 12 decembrie, după ora 12.00, s-ar putea deschide circulaţia pe axa nord-sud în intersecţia de la Michelangelo. Informaţia a fost "scăpată" de şeful de şantier Marius Scorobete. Primarul Timişoarei, Nicolae Robu, a declarat, pentru ZIUA de Vest, că speră ca acest lucru să fie posibil, dar încă nu este 100% sigur.Conform edilului, reprezentantul constructorului "vorbeşte aiurea", oferind informaţii fără se consulte cu repezentanţii primăriei.
,,Vom face anunţul când vom şti sigur că se poate deschide circulaţia. Într-un termen atât de scurt ar fi mai greu de explicat dacă intervin lucruri neprevăzute. Mai întâi vreau să mă asigur că totul e înregulă. Voi merge la faţa locului şi abia apoi, dacă va fi cazul, vom face un anunţ. Pe domnul Scorobete l-a luat gura pe dinainte", a declarat Nicolae Robu.
Robu: ,,Mai întâi vreau să mă asigur că totul e în regulă" .
Sursa aicia.

iuli

Quote from: ciprebbe on December 10, 2013, 05:49:09 PM
Sincer nu cunosc situatia zonei dar ce vad in poze e o mare porcarie.
Vor sa deschida ca sa ce? Care e scopul deschiderii( vad ca e temporara)
S-au terminat banii si acu dau drumul la circulatie asa? E inchis santirul si se va circula pana in primavara pe acolo?
Pt mine e ciudat ce se face acolo mai ales dupa ce am urmarit pozele si filmuletele cu evolutia lucrarilor.

E atat de greu de explicat ca nu ai avea rabdare sa citesti in cazul ca eu as avea rabdare sa scriu.

Scopul deschiderii, cred eu, ca e mai degraba unul electoral. Desi, consider ca e o mare porcarie. O data pentru ca nu lasa constructorul sa isi faca treaba ca lumea, si a doua oara, lumea deja se obisnuise cu situatia, gasise fiecare trasee alternative si asta e. Acum, iti dai seama, cand toata lumea va afla ca se deschide circulatia pe acolo toti vor navali pe tarseul asta si va fi un haos de nedescris, ca sa nu mai vorbim de faptul ca va mai trebui inchis traficul pe acolo de inca doua ori, o data  sa devieze traficul pe partea cealalta si inca o data sa termine pasajul peste cand vor fi gata ambele intrari.  :bash:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

Cu o ora inainte de "inaugurare".





Mai multe poze gasiti aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

doryan93

#94
S-a deschis circulaţia la Michelagelo. Nu şi pentru pietoni, care au accesul interzis.De joi, 12 decembrie, de la ora 12.30, s-a deschis traficul rutier peste Podul Michelangelo din Timişoara. A fost amenajată o variantă provizorie de traversare a viitorului subpasaj, astfel încât, în prag de sărbători, dar şi după, traficul în Timişoara să fie ceva mai puţin... insuportabil.

Traseul provizoriu:


Sursa aicia

iuli

Am trecut azi pe acolo. Nu era nici dracu pe varianta. Am facut dreapta de pe Loga si se uita unul la semafor la mine ca la nebuni ca de ce fac dreapta, unde vreau eu sa ma duc asa de hotarat!  :D

Sunt curios la cum va arata pe acolo cand vor invata toti traseul...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Filmare de la deschiderea provizorie a circulatiei de la pasajul Michelangelo realizata de eye in the sky:

http://www.youtube.com/v/F5wzlkwOr8k

Astazi am trecut si eu pe langa santier, ca si pieton. Erau vreo 5 muncitori care lucrau ceva, iar circulatia auto era extrem de lejera. Mi-a fost clar ca oamenii nu stiau ca s-a deschis traficul. In schimb, strazile paralele cu str. Cluj (Daliei si Lalescu) erau foarte aglomerate cand am trecut eu pe acolo.

La cum am vazut santierul imi este clar ca intra intr-un fel de conservare peste iarna. Speram ca dupa trecerea frigului sa se reinceapa lucrarile in forta... pentru ca termenul de finalizare prevazut este August 2014.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Chagall

Pasajul Michelangelo (19.12.2013)





Mai multe poze gasii aici.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

Chagall

The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

iuli

La Pasajul Michelangelo se toarna betonul. Robu anunta ca vor urma 4 saptamani de stagnare

Quote[...]

Primarul Timişoarei a afirmat că după turnarea betonului, cei care vor trece prin zonă vor observa o stagnare a lucrărilor, deoarece acesta trebuie să se întărească pentru ca proiectul să poată continua.

,,Am trecut şi pe la şantierul Michelangelo. Dacă săptămâna viitoarea se face betonarea, va fi un pas enorm. După aceea patru săptămâni se va stagna, pentru că nu te poţi atinge de betonul proaspăt turnat. Şi apoi vom face amenajarea trecerii peste pasaj", a afirmat Robu.

El a precizat că firma executantă va încerca să continue şantierul fără să perturbe traficul, însă nu a putut spune, cu certitudine, dacă circulaţia în zonă va fi din nou deviată. Totuşi, Robu susţine că până în vară maşinile vor putea trece peste pasaj, dinspre strada Arieş către podul Michelangelo şi viceversa, pe varianta permanentă.

[...]

Sursa: tion
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Chagall

De ce-i nevoie de 4 saptamani de stagnare? La podul peste Bega s-ar putea lucra lejer in acest timp.
The Guardian: "Autostrăzile din România sunt ca vampirii, toată lumea a auzit de ele, dar nimeni nu le-a văzut"

bogdymol

4 saptamani = 28 zile = perioada in care betonul se intareste

Chestia asta e preluata popular sub forma "turnam betonul si il lasam 28 zile sa se intareasca", ceea ce e gresit. La 2 zile dupa turnare betonul e deja intarit (eu am urcat pe pod care avea placa turnata de 2 zile). Ideea e ca betonului ii ia teoretic 28 de zile ca sa ajunga la rezistenta de calcul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa stai 28 zile dupa el. Poti continua urmatoarele faze tehnologice si mai repede de 28 de zile, dar trebuie tinut cont de faptul ca betonul, chiar daca s-a intarit dupa 2 zile, inca nu are rezistenta finala si nu trebuie incarcat prea tare.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

CinX

Domnul Robu, e rector, senator, profesor, doctor inginer, fie ca nu in Constructii, stie el mai bine :D

doryan93

#103
^^Muncitorii se întorc pe şantierul Pasajului Michelangelo începând de luni, 3 martie, pe cand firmele îşi reiau activitatea la Michelangelo la capacitate totală, astfel încât lucrarea să fie finalizată în luna octombrie, aşa cum este planificat.
Sursa

bogdymol

Quote from: doryan93 on February 25, 2014, 09:06:02 PM
^^Muncitorii se întorc pe şantierul Pasajului Michelangelo începând de luni, 3 martie, pe cand firmele îşi reiau activitatea la Michelangelo la capacitate totală, astfel încât lucrarea să fie finalizată în luna octombrie, aşa cum este planificat.
Sursa

Ori s-a schimbat ordinea lunilor in calendar si acum Octombrie este a 3-a luna, ori avem o problema...

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele