DN67C "Transalpina" Bengești-Rânca-Sebeș

Started by Ionut, September 16, 2011, 10:24:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

https://www.facebook.com/MinisterulTransporturilor/posts/2181950422033835

Șoseaua Transalpina a fost redeschisă, astăzi, traficului. Se poate circula din nou între Rânca (județul Gorj) și Obârșia Lotrului (județul Vâlcea). Transalpina, cea mai înaltă şosea din ţară, străbate patru judeţe, Gorj, Alba, Vâlcea şi Sibiu. Ajunge la o înălţime de 2 145 de metri în pasul Urdele.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

yetiman

A aparut si comunicatul oficial CNAIR, cu ceva mai multe detalii.

QuoteS-a redeschis circulația pe Transalpina
16 Mai 2018

Transalpina a fost redeschisă circulaţiei rutiere pe sectorul Rânca – Obârșia Lotrului începând de astăzi, 16.05.2018.

Decizia deschiderii circulației a fost luată în urma verificării stării drumul de către o comisie mixtă formată din reprezentanții DRDP Craiova, SDN Târgu-Jiu, SDN Vâlcea, IPJ Gorj și IPJ Vâlcea.

Astfel, pe DN 67 C, Rânca – Obârșia Lotrului, circulația va fi deschisă doar pentru autovehiculele cu masa maximă toatală autorizată de 3,5 tone în intervalul orar 08-20, cu o viteză maximă de  30 km/ora.

Circulația va fi deschisă până la data de 15 octombrie, dar în funcție de condițiile meteo CNAIR SA  poate restricționa sau prelungi termenul de închidere a circulației.

Sursa: CNAIR

(sublinierea imi apartine)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Ionut


Dominik

You're in Steelers Country

GDPR

Desi procesul s-a amanat din nou pana pe 10.09.2018, in sfarsit a aparut raportul de expertiza:

QuoteTip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: T: 10.09.2018 - În vederea depunerii de către expert a înscrisurilor care au stat la baza întocmirii raportului de expertiză.
Document: Încheiere de şedinţă   11.06.2018

pasadia

O intrebare simpla: aveti idee de ce atat pe waze cat si pe Gmaps are Transalpina ca fiind inchisa intre Obarsia Lotrului si Ranca? Nu exista nici o stire despre vreun raliu (asa cum a fost acum 2 saptamani), nici un eveniment de genul accident / alunecari nu a fost raportat...

danutzu_1069

#246
Raspuns la fel de simplu: este inchisa pe timpul noptii. La fel si Transfagarasan.
Daca dai click pr semul de interzis, îți spune. Dar acum, repede, pana in ora 8.
(nu este unchisa fizic, ci circuli pe propriul risc)

pasadia

Mi-a trecut prin cap, dar Transfagarasanul nu imi apare inchis. Si deh, acum cand verific e 7 deja, nu prea mai e noapte. ;)

danutzu_1069

Posibil ca Transfagarasan sa aiba alte ore de inchidere..
In general, orice inchidere de drum are explicatie pusa la semnul de interzis. Chiar si in GMaps, care preia din waze

Io

Am stat la Ranca acum 7 saptamini. Pina pe la 2 noaptea am stat la povesti pe-afara si am vazut multe masini coborind de pe Transalpina in crucea noptii, citeva zeci as zice.
N-am idee ce zice legea in cazul asta (cel simplu, al parcurgerii) si nici in caz de accident.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

TibiV

Nici eu nu stiu se spune legea.
Dar bunul simt spune: "idioti"...

Am facut Transalpina anul trecut, in plina zi, conditii meteo perfecte.
Si tot am strans muschii dorsali in cateva portiuni...

Ala pur si simplu NU este drum de facut nopatea.
(Ma rog, parerea mea....)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Este si parerea mea, care am facut-o tot in plina zi, de octombrie, si m-a prins nisoarea... (nu stiu daca am povestit aici...) si ceata... pe serpentine...
Asta era pe vremea cand asfaltul era... doar atat, fara marcaje, si fara mulți parapeti...

TibiV

Ala este drum doar "de zi si de vreme (minim) bunicica".

Iar fara marcaje si fara "multi parapeti" este "road to hell"...
Ma bucur ca inca mai postezi... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

#253
Da, zapada proaspat asternuta, fara urme de la alte masini, totul alb...
Am mers cu viteza minim posibila...
Marele noroc a fost ca, cu o zi inainte am pus cauciucurile de iarna...