[SV] Centura Radauti

Started by Balto, March 24, 2018, 02:35:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Raducu Popa


ovideatza

Interesant ca se poate da drumul si fara a fi gata toate lucrarile la carosabil, de ex culmea marcaje

Nu sunt toate straturile continue? Ca uneori camera trepideaza ca si cum ar fi damburi.


Legat de aditionale...15% e norma clasica...dar cu ceva sange in instalatie se poate trece peste, daca "love" si argumente pt a intra in litera de lege aferenta. Ori au gresit comunicatul...o fi inclusiv TVA suma de acolo, ori au facut altele.

usus

Sunt toate straturile dar se pare că acolo unde au îngropat conductele de gaz și la podul peste Sucevița de la Volovăț sunt trambuline.

ovideatza

Graba electorala strica treaba.
Sa speram ca la primavara repara.

TibiV

usus,
foarte buna filmarea, iar traficul de seara, pe timp ploios si in vremuri de pandemie, demonstreaza ca centura asta chiar era necesara...
Iar pentru toata munca depusa de tine pe perioada lucrarilor... :cheers:

Cat despre UMB... Nu avem aici emoticonul, dar oamenii astia chiar merita multa :champagne: !

Este impresionant, cu atat mai mult cu cat in urma cu 15 luni mi se parea imposibil sa termine in mai putin de 2-3 ani...

Drept dovada, in august 2019 asa am vazut eu pasajul peste DN2H spre Galanesti/Putna:
Quote from: TibiV on August 25, 2019, 12:47:53 AM
12 august 2019, DN2H spre Putna....

Chiar mai "socanta" este poza ta, usus, la doar o saptamana distanta temporala de poza mea:
Quote from: usus on August 25, 2019, 08:00:33 PM
Stadiu lucrări 20.august.2019 Dj178 -->> DN2H (Volovăț -->> Suceava)


Deci... jos palaria, UMB!...

CARCOTEALA (dar nu impotriva antreprenorului...):
Centurii asteia ii mai lipseste "niste ceva-uri" - numite popular benzinarii...  ;)

Poza mea a fost facuta intr-un concediu (probabil unul dintre cele mai faine) in care am plecat la "vazut pe indelete" zonele pe care nu le vazusem nici eu, nici consoarta, asa cum trebuie...
Traseu Bucuresti-Buzau (vulcanii Noroiosi)-Piatra Neamt (baraj Bicaz)-Targu Neamt (manastiri la greu, cetatea Neamt)-Gura Humorului (albastru de Voronet...)-Suceava(cetatea)-Salina Cacica....

De la Cacica am inceput sa ma uit la litrometru, care indica tot mai mult aer in rezervor...
La Marginea eram deja foarte ingrijorat. "Aparatura de bord" imi mai promitea 60-70 km, dar cam atat...
Si pe drum doar cateva benzinarii, toate "no-name". Nu prea am incredere in "Gigel Oil"...
Asa ca am intrat in Radauti - si am petrecut o ora si jumatate in oras, doar pentru a ajunge la benzinaria Petrom (care este pe iesirea spre Suceava), a alimenta (15 minute a fost doar coada la pompa) si a iesi din oras, in drumul spre Putna.

Deci "carcoteala" mea este legata de lipsa benzinariilor "serioase". (Poate or fi si altele, dar "navigatia online" nu mi le-a aratat...)
Daca as fi astazi in acel "gol de benzina in rezervor", tot ar trebui sa repet figura cu intratul in Radauti pentru alimentare, in ciuda existentei unei centuri functionale...
Dar asta este o "problema functionala" care tine de alte autoritati/institutii.

PS
Nu ma intrebati de ce nu m-am dus de la Suceava direct in Radauti...
Am vrut sa vedem salina (Superba! Aerul de la minus N sute de metri este "bandaj" pentru plamani. Si sarea este foarte buna. Ne-a tinut un an, acum consoarta regreta ca nu am luat pentru vreo 3-4 ani...  :D) dar si sa vedem biserica pe care pana si Papa de la Roma o viziteaza cand ajunge in zona. Chiar merita vazuta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mateisn

^ este acum (poate era și acum 4 ani, dar nu mai știu sigur) o benzinărie Mol, tot la ieșirea spre Suceava, însă mult mai aproape de șoseaua de centură, cred ca sunt cam 100m. Dar cam atât din păcate

ovideatza

Este Mol, Lukoil, Petrom, la Marginea partener Rompetrol
Si Mol e fix langa rondul cu noua centura.
Asa ca sunt suficiente locuri de alimentare desi uneori sunt cozi. Probabil ar mai merge una mare, un OMV sau Rompetrol in oras.

StefanD

Quote from: ovideatza on November 21, 2020, 09:54:25 PM
Interesant ca se poate da drumul si fara a fi gata toate lucrarile la carosabil, de ex culmea marcaje


Ce mai lipsește cu desăvârșire sunt indicatoarele la intrările în giratorii(absolut toate). Sper că graba electorală a fost de vină și nu va rămâne așa...

usus


voicul

Prioritate de BNV ... ce vrei boss, daca nici cu BNV nu esti respectat ...  :puke:

+1 si se pare ca mai ai vreo 2 - 3 updatet-uri pana cand e gata final.

bogdymol

Numai pe mine mă zgârie pe ochi toate limitările alea la 60 km/h puse total aiurea? :bash:

Uite aici de exemplu, drum perfect drept, vizibilitate maximă, fără nici o intersecție, pod sau alt obstacol:



Sunt curios care e motivarea instalării acestor limitări.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

horatiu.cosma

Doamne ferește să se întâmple ceva, vedem aici de ce nu e ok să forțezi cu orice preț o deschidere când încă mai sunt lucrări de făcut care implică utilaje în multe puncte pe carosabil. Oricând poate apărea un viteaz cu 140 care să se trezească cu cifa/escavatorul/basculanta/muncitorul în față.

StefanD

#462
^^

La asta mă gândeam și eu. Presupun că nu sunt abateri de la viteza de proiectare(80 km/h din câte știu).

florin74

Sa nu fie in intravilanul orasului Radauti...
La fel e la centura Zalau... Limita de 50 de km/h...

danvoicu

Limitari de 60km/h pe o centura !!!???
Ce rol mai are centura? Doar de descongestionare?
In conditiile date pot avea urmatoarele roluri:
- sa fie folosite drept capcane pentru colectarea de fonduri la buget(radare+amenzi)
- sa ne arate ca IQ celor care au hotarat limitarile este intotdeauna sub 60
Eu cred ca Universul este limitat, prostia insa este infinita.