[SV] Centura Radauti

Started by Balto, March 24, 2018, 02:35:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mateisn

Relocarea acelei conducte de gaz de la sensul giratoriu spre Dornesti trebuie facuta neaparat de firma de gaz sau o poate face si UMB daca are OK-ul?

hvm

^
Doar daca sunt autorizati pentru proiecte de gaz. Acu nu stiu daca pot sa subcontracteze la altcineva, dar sigur au nevoie de autorizatie de la Distrigaz si apoi tot Distrigaz trebuie sa faca verificarea din cate stiu. Cred ca a lor e conducta nu?
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

usus

^Transgaz este in zona, dar e posibil sa fie o conductă privata întrucât merge la o sondă.

danvoicu

De ce insisti cu indicatorul prost pus cand este foarte corect dispus. Drumul lateral vine la unghi cu centura si chiar este perpendicular pe acest drum secundar. Deci corect.
Daca nu esti de acord vino pe acel drum catre centura sa ne convingem ca ai dreptate. Altfel la cum se vede aici e bine asezat.E adevarat ca nu prea este lizibil.

usus

^ Pentru că la prima trecere am vrut sa opresc bicicleta.
Așa că vor exista destui care vor frana la acel stop. Ai impresia că e pentru sensul asta mai ales noaptea nici nu cred că vezi drumul lateral!

Nu este o distanță la care trebuie poziționat fata de margine drumului?


PS: daca tot mai făcut curios am și găsit


SR 1848-1:2011
Semnalizare rutieră
Indicatoare úi mijloace de semnalizare rutieră

5.2 Indicatoare de reglementare
5.2.1 Indicatoare de prioritate

5.2.1.2 Indicatoarele instalate în intersectie, pe drumurile fără prioritate trebuie să fie amplasate astfel
încât fetele acestora să nu fie văzute de cei care circulă pe drumul cu prioritate. Din acest motiv, la
intersectiile în unghi ascutit, indicatoarele care semnifică pierderea priorităĠii trebuie să fie instalate
retras fată de marginea drumului cu prioritate. Dacă indicatorul trebuie să fie amplasat retras cu mai
mult de 10 m fată de marginea drumului cu prioritate, sub indicator se instalează un panou aditional


PPS: Acuma mi-au dat și de treabă...să le caut pe toate care nu sunt amplasate corect.

danvoicu

Nu te contrazic. Doar ca esti mai catolic decat papa.

usus

^ce faci când mergi cu 90km/h și vezi un stop?


dimitrie

Fara iesirea spre Dornesti.
Probabil raman multe lucrari mici de finalizat dupa.
In sfarsit Radautiul o sa fie mai liber  :D  :gj:.
Neoficial cred ca este deja deschisa, duminica seara era "trafic" pe pasajul peste DN2H/CF si se vedeau mai multe faruri pe centura.

^^ @usus are dreptate, acel STOP chiar e pus prost.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

voicul

#429
Incep din timp se pare. Pana la alegeri mai fac vreo 2-3 mai mici  :lol:

Oricum  :cheers: pentru finalizare.

usus

^daca este fara ieșirea spre Dornesti e aproape degeaba. Acolo este  90% din traficul greu și 50% din traficul de automobile in orele de vârf.

dimitrie

^ @usus nu cred ca ai dreptate, nu de este degeaba.
Da traficul greu spre zona industriala din Dornesti o sa ramana pana se rezolva  relocarea la gaz.
Fiind din zona, nu din oras, mereu am vazut ca cel mai mult trafic se aduna din localitatile din imprejurimi, 1. Marginea, Horodnic... 2. Galanesti, Vicov, Bilca, Putna, Straja, Brodina... e foarte mult trafic, de exemplu in Vicovu de Jos intr-o zi cu trafic, e.g Sambata, e infernal.. si tot acest trafic trece prin Radauti daca merge spre Suceava... si acum daca nu o sa treaca prin Radauti e mare lucru.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

mateisn

Sper să fie semnalizat atunci când intri pe centură (de oriunde intri) că ieșirea spre Dornesti nu e practicabila, să nu se trezească camioanele că nu pot ieși spre Egger în momentul când ajung în sens

peopeter

Un comentariu politic dar totodata un comentariu ce reprezinta localitatile limitrofe si beneficiile acestei investitii.

https://www.facebook.com/watch/?v=221013992775869

dimitrie

Aparent astazi este inaugurarea, speram.... vad ca au o problema mare cu scrisul datelor...
- Bogdan Loghin a postat: "Ludovic Orban, prim-ministrul României, va participa vineri, 19.11.2020 la inaugurarea șoselei de centură a municipiului Rădăuți."  ???
- e-radauti.ro: "Ludovic Orban, prim-ministrul României, va participa vineri, 20.22.2020 la inaugurarea șoselei de centură a municipiului Rădăuți."  :lol:
https://www.e-radauti.ro/prim-ministrul-romaniei-ludovic-orban-va-fi-prezent-la-inaugurarea-soselei-de-centura-a-municipiului-radauti

Asteptam...  :vroomvroom:
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.