[SV] Centura Radauti

Started by Balto, March 24, 2018, 02:35:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ovideatza

Posibil sa se fi "optimizat" la proiectare fata de exproprierile initiale.

peopeter

Se lucreaza la montare de panouri fonice in partea de Nord a centurii, intre centura si zona de case.

O lucrare facuta responsabil.

voicul

Era in contractul din 2011 sa puna panouri acolo?
Ce viziune a avut CNAIR atunci.

peopeter

In 2011 acolo era pasune, cea mai apropiata casa era la aproximativ 500m in acea zona.

mateisn

Acolo sunt terenuri date, de prin 2010-2011, de Primărie către tineri căsătoriți (dacă țin minte bine). Cel mai probabil au știut că vor fi case când au întocmit PT-ul

TibiV

Misto zona.
(Chiar mi-a placut.... Ca de altfel toata Bucovina...)

Q:
Daca accepta consoarta sa se re-marite cu mine dupa 25 de ani, am sanse sa primesc un teren acolo?! Ca ne simtim amandoi tineri ca la 25 de ani!... O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Frumos...

Intr-o ora si jumatate a facut peste 500 de vizualizari...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rota

nu cred ca termina tot dar fie, las articolul politic aici:

"Peste o săptămână se va da drumul la circulație pe centura municipiului Rădăuți. "Sursa
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

survola

,,Sper că se va circula", spune omul.

ovideatza

#415
Multumim mult pt aceasta filmare aeriana completa (cred ca e singura).

Ce nu imi place la acest proiect (pe langa faptul ca au taiat o zona importanta a orasului neavand viziunea de a alege varianta exterioara si faptul ca la iesirea spre Dornesti cred ca va fi aiurea cu cele 2 intersectii apropiate in T care trebuie parcurse pt acces la Egger) e ca nu pare sa fie prinsa asfaltarea a minim 30-40 m din fiecare drum lateral secundar, aflat la stadiul de pamant/ balast.

Acele accese vor aduce mereu noroi pe carosabil, deja se vad.
Din cate stiam la reabilitari de DN/ DJ-uri parca se asfaltau lateralele de obicei...tocami pt siguranta.


PS:

Radauti - 97,4 mil lei - 16km - 7 poduri, două pasaje și 7 sensuri giratori

Barlad - 132 mil lei - 11km -  4 poduri, trei pasaje, două intersecţii la nivel şi două parcări

Hm???

(Sper ca cifrele sunt corecte, sunt preluate din articole de presa). - LE - ms NGC pt corectie

NGC

Valoarea de atribuire pentru licitatia initiala pentru VO Radauti a fost de +/- 82,2 milioane RON fara TVA, iar pentru lucrarile suplimentare, valoarea de atribuire a fost de +/- 15,2 milioane RON fara TVA.

Pentru VO Barlad e corect.

Am vrut initial sa spun ca, in principiu, valorile de atribuire le puteti gasi in sinteza licitatiilor, dar in cazul de fata am descoperit singur ca nu am trecut acolo licitatia initiala, pentru ca a avut loc inainte sa incep sinteza licitatiilor. :p

usus

Update



Lucrările sunt destul de avansate dar totuși mai este de mutat conducta din sensul giratoriu și de finalizat devierile pe celelalte două unde conductele au fost doar îngropate că să se poată avansa cu asfaltul dar gazul merge tot prin cele vechi.
Cu toate că politicienii de la conducerea județului se laudă că o deschida într-o săptămână mai realist din ce se aude este 15 decembrie 2020.
Pe partea de nord la panourile fonice nu au luat în calcul zăpadă întrucât vântul dominant bate dinspre Nord (dreapta filmării) unde este o suprafață de pasune ( 3-4 km până la următoarea localitate) de pe care va fi suflată zăpadă. Plus că este umbrită soseaua și se va forma polei dar na să fie că să nu trebuiască.

voicul

Cea mai frumoasa pista de biciclete din Romania.  :lol:

+1

ciprebbe

La cum arata progresul de la o filmare la alta, la cum stiu eu ca avanseaza UMB-ul in teren,  in 2 saptamani e gata si circulabila.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe