News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[SV] Centura Radauti

Started by Balto, March 24, 2018, 02:35:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

usus

Salut

Miercuri după-amiază am văzut că au început timid compactarea la rampa Sud a pasajului de trecere peste DN17A (Dornești).Joi a plouat și erau cam amorțiți.

In zilele următoare incerc sa fac o tura completa.


https://photos.app.goo.gl/Mhdg1bbejy9jRUuu7

mateisn

Stiu ca mai marii orasului declarau la un moment dat ca se aseapta ca proiectul sa fie terminat inaintea termenului final. Din ce am mai vazut pe poze aici pe forum pare ca mai este destul de lucru, iar pe pagina celor de la CNAIR (CNADNR), la stadiul proiectelor, VO Radauti nici macar nu mai apare. Aveti ceva informatii cam in ce stadiu se afla UMB cu santierul?

razvan96

Stadiul financiar il calculasem eu pe la 53% parca, dar a trecut multa vreme de la ultima factura. Pe acolo ar trebui sa fie si fizic, spre 60% sa zicem.

Senerslav

Desi UMB e o forta si are potential , sa nu uitam ca are 2 santiere de o amploare mult mai mare unde e un volum mult mai mare de munca , momentan se pun presiuni ( si cei de la UMB ) vor sa termine V.O. Bacau. Apoi toata forta se va imparti pe Cra-Pi si pe VO. Radauti. Deci sa nu speram la o foarte mare aglomeratie la V.O. Radauti

voicul

Realitatea e ca si la ritmul asta lent se incadreaza in termenul din contract: iunie 2021.

ciprebbe

UMB are 3 echipe, au mai slabit in timp apoi si le-au refacut. Sunt 2 pt A (lucrau Deva si Gilau) si una pt DN(2D). Vorbesc de nucleu pt ca intre santiere la anumite momente se muta din echipe.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

adiarc

atata timp cat respecta termenul din contract si conditiile de calitate e treaba lor cum se organizează
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

peopeter

Este prevazut in contract daca este liziera de copaci sau panouri fotoabsorbante pe latura Nordica a centurii?

P.S. Ieri, 9 mai, au mai ridicat un deal de lut, la iesirea spre Fratautii vechi, si au lucrat pana tarziu, pentru o zi de sambata, la acest depozit.

dimitrie

http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/centura-municipiului-r%C4%83d%C4%83u%C8%9Bi

Quote
COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., în calitate de Solicitant, a elaborat și  depus in data de 30.04.2020 Aplicația de Finanțare pentru proiectul "Centura Municipiului Rădăuți" în vederea obținerii de finanțare nerambursabilă alocată prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020, în cadrul Axei Prioritare 2-Dezvoltarea unui sistem de transport multimodal, de calitate, durabil și eficient, Obiectiv Specific 2.2. Apel de proiecte pentru DEZVOLTAREA INFRASTRUCTURII RUTIERE-proiecte noi de investiții, Operațiunea- Creșterea accesibilității zonelor cu o conectivitate redusă la infrastructura rutieră a TEN-T.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă extinderea infrastructurii de transport rutier de interes național în vederea asigurării conexiunii la rețeaua TEN-T a zonelor deficitare din punct de vedere a oportunităților de transport în vederea asigurării accesibilității la oportunități de muncă prin construirea Centurii Municipiului Rădăuți.

Rezultatele așteptate:

1. Construirea a 16.579 km de drum nou, 7 poduri, 2 pasaje si 7 intersecții;

2. Creșterea accesibilității relative cu minim 2%, în primul an de operare (2022).

Valoarea totală a  proiectului este de 147.177.977,26 lei și va fi finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020 astfel: 85% contribuția Uniunii Europene din Fondul European de Dezvoltare Regională-102.190.774,97 lei, 15% contribuția proprie-18.033.666,17 lei, restul de 26.953.536,12 lei reprezentând cheltuieli neeligibile inclusiv TVA.

Durata proiectului: 120 luni

Cod proiect 130081

Proiect cofinanţat de Uniunea Europeană din Fondul European de Dezvoltare Regională prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020.

Adica pana acum proiectul a fost finantat din bugetul de stat si acum aplica pentru 85% prin POIM ?
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

Ionut

Toate proiectele sunt 100% finantate de la buget. După ce statul plătește, cere banii de la Bruxelles, aduca se deconteaza 85% (in cazul de fata) din cheltuielile eligibile plătite deja de stat.

mateisn

Text preluat de pe Facebook, sunt vorbele lui Flutur:

"Astăzi, am invitat la o întâlnire în teren reprezentanții CNAIR Iași, împreună cu proiectantul și constructorul de la șoseaua de centură a municipiului #Rădăuți.
Am discutat mai întâi despre amenajarea  intersecțiilor șoselei de centură cu drumurile județene și comunale, unde se vor realiza sensuri giratorii. Sunt prevăzute a se executa șapte sensuri giratorii.

Proiectul șoselei de centură fost semnat în 2011 și timp de 7 ani nu s-a făcut nimic. Abia în 2018 au început lucrările. Acum sunt lucrări decontate în procent de 55%, valoarea totală actualizată a investiției fiind de 28 milioane Euro.

Am solicitat Ministerului Fondurilor Europene și Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor să continue finanțarea pe fonduri europene, prin POIM. Există documentația făcută în acest sens.

Centura municipiului Rădăuți are o lungime de 16,5 km, 4 tronsoane, iar termenul de execuție este de 3 ani.

Am dorit să știu care sunt problemele cu care se confruntă constructorul și proiectantul, ce aspecte doresc a mai fi clarificate. Astfel, vor dori să discute cu reprezentantul OCPI, cu cei de la Transgaz pentru relocarea unor conducte de gaz și cu cei de la ACET pentru mutarea unor conducte de apă – canal.

S-au reluat lucrările și ritmul acestora va crește în perioada imediat următoare, astfel încât constructorul apreciază că ar putea finaliza lucrările până la sfârșitul anului.

Rădăuțiul are mare nevoie de aceasta centură. Si trebuie finalizată cât mai curând pentru a asigura decongestionarea traficului și pentru a crește gradul de confort al cetățenilor. Astăzi, prin Rădăuți în trafic se înregistrează între 5000 și 7000 de autovehicule în 24 ore.

Apoi, pentru toate localitățile din zonă - #Volovăț, #Marginea, #Horodnic de Sus, Horodnic de Jos, #Dornești - care vor avea acces la această centura, se va reduce considerabil traficul și aici.

La începutul lunii iunie constructorul va aduce utilajele și va începe turnarea straturilor de asfalt.

Ne exprimăm speranța că se vor respecta termenele asumate."

TibiV

Si trebuie neaparat sa puna pe centura asta cel putin 2 benzinarii "serioase".

In august veneam dinspre vest si aveam destinatia Putna (dupa 5 zile de plimbare prin Moldova si Bucovina).
Cu vreo 50 de km inainte de Radauti... Hopaaa... Litrometrul zicea ca nu mai cum sa jung la Putna...
Asa ca am intrat in oras si am mers la singura benzinarie Petrom din Radauti. Care este in sud, pe drumul spre Suceava (cred)....

Cam 1,5 ore pierdute aiurea prin oras (mai rau ca la Universitate in Bucuresti) - inclusiv coada enorma de la benzinarie (20 de minute doar coada... Noroc ca timpul asta l-am utilizat "intelept", folosind grupurile sanitare...)

Dar asta (cu benzinarii "din start") ar fi o gandire "preventiva", absolut "atipica" pentru CxxxR....
Sa nu uitam ca pe A3 inca NU ai nici o benzinarie de la Bucuresti la Ploiesti. Si nici de la Turda la Cluj. :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mateisn

Mai este un Mol la intrarea dinspre Suceava care va fi cu puțin înainte de intersecția DN-ului cu centura. Dar da, Petromul e mai tot timpul plin, în oraș mai este doar un Lukoil..
Și oricum, în august ești mult mai câștigat dacă mergi pe jos decât cu mașina prin oraș :))

mateisn

#313

dimitrie

@usus a actualizat albumul din Google Photos cu multe fotografii și clipuri scurte.
Mobilizarea este foarte bună, se lucrează bine la ambele pasaje CF.
Poate mâine mai pun o postare cu imagini din albumul lui usus.. acum de pe telefon nu pot.
După mine.. dacă nu sunt probleme/surprize și UMB continua cu mobilizarea cu care ne-a obișnuit până acum.. o să avem inaugurare anul asta sau cel târziu la anul in primăvară... având în vedere că UMB este pe 3 șantiere, din care 2 mari.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.