News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[SV] Centura Radauti

Started by Balto, March 24, 2018, 02:35:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dimitrie

#285
Din păcate vântul era prea puternic pentru micul mavic mini dar am reușit să fac câteva poze la podul peste râul Sucevița.

Mulțumesc paznicului că a ieșit din mașină și m-a apărat de câini.







A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

ovideatza

Asta e cel din spate la Alexiana?

dimitrie

#287
^ @ovideatza da, foarte usor de ajuns acolo.

Puteam sa merg cu masina pana la pod dar am luat-o la pas.
Din discutia cu paznicul a zis ca nu au mai facut mare lucru la pod in ultima perioada.
Au mutat utilajele spre Dornesti si ca sunt plecati o saptamana, nu am inteles care, daca cea trecuta sau actuala, "Sunt plecati o saptamana...".

A comentat putin cand am facut poze, tipic romanesc.. unde le pui ? Poate ma dau astia afara ?
Dar i-am explicat cum sta treaba și a înțeles, doar sa nu ii fac fotografie lui.

Din spate la Alexiana (Str. Bogbdan Vodata) spre DN2H pe ciotu ala este asfalt.

+ Primul lucru când o se întoarcă la pod se apuca de gabioanele din aval.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

ovideatza

Da, eu cand am fost am intrat direct cu masina pana acolo. Vorbesti cu paznicii si se linistesc, te lasa, nu e problema.

liviu92

O filmare cu drona pe sectiunea dornesti milisauti

liviu92

Filmare cu drona pod peste Sucevita

adiarc

wow...ce frumos..marca inregistrata UMB....ce-mi plac munti de materiale de langa pod sau de pe aliniament,sau sistematizarea/regularizarea/indiguirea raului  :baby:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ovideatza


dimitrie

Poate un coleg sa explice rostul acelor 3 "placi" betonate din mal în mal ?
Am mai văzut rotunde cu diferență mare de nivel pentru atenuarea vitezei apei dar asa nu încă.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

TibiV

Quote
Pragurile de fund sunt lucrari de regularizare a albiei care se executa transversal, pe toata latimea albiei,sau uneori numai pe o anumita portiune din latime, in scopul mentinerii fundului la o cota necesara, cand exista tendinta de coborari exagerate ale fundului albiei. Pragurile impiedica modificarea pantei fundului si vitezei apei si indirect protejeaza si malurile. Instanta intre praguri se ia de 1,5 -2,0 ori latimea albiei.

http://www.rowater.ro/Lists/Glosar%20de%20termeni/DispForm.aspx?ID=26
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dimitrie

Ceva noutăți ? Se lucrează la Rădăuți ?

Am urmărit conferința online de acum câteva zile de la CNAIR iar cu UMB au discutat doar despre A7 și DX Craiova.
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.

ovideatza

Din ce am aflat da, se lucreaza. Dar cu forte reduse, macar e constant.

Cateva basculante, etc. Din ce se vede activitate in zona de iesire spre SV. Fac un depozit de material prin zona spre podul spre Volovat.

Au termen contractual lejer si arde mai tare Bacau si CaPri pt ei probabil. Nu are rost sa faca show la Radauti in continuare...dar la anul sper sa fie gata.

voicul

Pacat ca nu scapa de lotul asta mai repede, dar atata timp cat sunt in termenul contractului ...

Care stadiul procentual?

usus

Salut

Am adăugat ceva poze cu stadiul actual

https://photos.app.goo.gl/Mhdg1bbejy9jRUuu7

E o tura completa.

Se lucrează în general la transportat balast. Se pară că dacă după Paște se vor apuca serios de lucru daca nu se înrăutățește situația cu Covid19.

dimitrie

@usus ceva noutăți ?
Au mobilizarea promisă după Paște .
A8 (Letcani - Motca) si A7 sunt prima prioritate dupa A3, A1 finalizate.