News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[SV] Centura Radauti

Started by Balto, March 24, 2018, 02:35:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Cateva poze via DRDP Iasi








TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Balto

Lucrările și-au redus substanțial ritmul datorită unor probleme cu relocarea utilităților (gaz, energie electrica), care se lasă așteptate. Proiectul inițial, fiind foarte vechi nu mai coincide cu realitatea în anumite privințe, iar constructorul nu poate avansa lucrarea, întâlnind obstacole pe traseu (conducte de exemplu).

De altfel odata cu startul lucrarilor la VO Bacau, atenția constructorului s-a canalizat spre acel obiectiv, mult mai important pentru ei.
Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)

Balto

Noaptea trecuta (11-12.04) a ajuns prima grinda a viitorului pasaj ce va supatraversa DN+CF de la iesirea spre Dornesti, unde sunt probleme cu relocarea LEA. Ieri se lucra la podetul peste paraul Toplita din zona lacului Baltig. La iesirea spre Suceava sunt probleme cu o conducta de gaz care alimenteaza orasul/zona industriala, lucrarile fiind oprite pana la rezolvarea problemei sesizata deja intr-o sedinta de consiliu local, unde au fost prezenti si reprezentati ai furnizorilor de utilitati ce stau in calea viitoarei centuri.
Suceava racord SEN 400/220/110 kV / Productie: Eolian (0,6MW), Biomasa (30,1MW), Fotovoltaic (0,64MW), Hidro (4,6MW), biogaz (2,9MW)

ovideatza


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

RobertH

Exista niste planse ? Cred ca ar merita putina atentie centura sa aiba desenate detaliile (parcari,noduri, poduri, etc) mai ales ca fata de altele , aici chiar exista sanse sa fie finalizata.

Ionut

Vezi paginile 2 și 3 de pe acest thread.

RobertH

Pe alea de la topo le-am vazut dar fara suparare eu nu prea pot desena dupa alea ... e un fel de ghici ce vine in casuta asta.

Dominik

Cati muncitori are mobilizati UMB pe aceasta centura ?
You're in Steelers Country

ovideatza

#115
Cautand pe google am gasit ceva din SF-ul 2009 pe baza caruia s-a licitat proiectare si executie.

Pe SEAP nu mai e disponibil.
In schimb probabil e tot gazduit pe serverul:  http://82.208.151.235/Achiz/2010/Lucrari/2010-09-17-Centura%20Radauti/
In schimb fara sa stiu denumirile celorlalte fisiere nu prea am cum sa le caut.

Am gasit:

01-Sinteza-Centura-Radauti
06.Studiu Geotehnic
07.1.Studiu De Evaluare A Impactului Asupra Mediului
07.2 Raport la studiul de evaluarea impactului asupra mediului
07.3.Raport Cu Caracter Netehnic La Studiul De Evaluare A Impactului Asupra Mediului

Ar trebui sa fie un volum cu Piese Desenate, pe acela daca l-ar gasi cineva care se pricepe mai bine in a obtine lista de fisiere gazduite pe server-ul de mai sus  :D O:-) ar fi interesant.

Am extras ceva planse:

Variante studiate



Din punctul meu de vedere, s-a mers pe mijloc:
- 1 era cea mai buna varianta, iesind complet din "zona urbana" de intrare dinspre Milisauti. Asigura si un back-up la podul peste Sucevita, pod care cand acum cativa ani a avut probleme a lasat orasul, ca si anul trecut in cazul podului Milisauti, cu acces doar cu ocolire. Dezvoltarea actuala a zonei ar fi impus varianta 1, pentru ca varianta aleasa taie zona de servicii (mai nou si cu locuinte) in 2.
- 2 nu prea am ce sa zic de ea. taia si mai tare.
- 3 aleasa. dezavantajul de mai sus

Variante aleasa - plansa




Investigatii geotehnice




Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

De pe santier, de azi:



Nu stiu daca se intelege suficient cat sa fie utila pentru harta API, dar na, macar ca idee.

ovideatza

Fata de plansa de SF de mai sus sunt niste diferente:
- in zona giratiei de legatura cu DJ178C, spre Fratauti, pare usor diferit desenat.
- in zona intersectiei cu DN2H spre Putna, breteaua de revenire de pe centura pe DN2H pare pozitionata spre oras fata de varianta de pe plansa care era spre exterior.

Ionut

Azi, Centura Radauti. Niste poze din teren.










Ionut

Pozele sunt probabil un pic amestecate...