News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Poputes

^ s-a pus in dezbatere publica acum 2 luni proiectul de HG privind exproprierile, dar inca nu a fost aprobat de guvern. Iar de licitatia propriu-zisa nu am auzit inca nimic...

athosga

#61
Ma uitam si eu pe GoogleMaps si cu mirare am constatat pe imaginile satelit ca se construieste ceva, ce pare a fi un drum :), intre capatul nordic al orasului (DN19) si drumul ce duce spre Paleu (767F). Ce mai e si ala? Centura nord???  :o

alexa_adrian2001

Este un drum nou facut de primarie, e o continuare a 'asa zisului' drum express al Oradiei. Aici ma refer la sectiunea dintre Podul Prezan - Ecaterina Teodoroiu - Calea Bihorului.

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

alexa_adrian2001

Conform cu spusele viceprimarului ar cam trebui sa se apropie de final. Din ce stiu eu au cam intarziat acolo la constructia unui pasaj destul de lung.

https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-48/viceprimarul-florin-birta-calea-bihorului-se-reabiliteaza-in-pregatirea-lucrarilor-din-zona-centrala-148212.html

"Reabilităm acest drum pentru a face conexiunea între drumul expres şi legătura nouă de la Real Episcopia cu strada Suişului, pentru un acces mai facil spre Satu Mare şi pentru a avea o rută alternativă la circulaţia din zona centrală. Acest drum va fi folosit ca o rută alternativă mai ales atunci când vom începe lucrările la cele două pasaje din centrul civic", a spus Birta.


Potrivit proiectului, constructorii vor realiza ulterior doi kilometri de cale de rulare cu trotuare late de 1,5 metri, 280 metri de ziduri de sprijin înalte de 1,60 metri, 22 de locuri de parcare şi 14.900 metri pătraţi de spaţii verzi.

Cu ocazia lucrărilor vor fi refăcute reţelele de canalizare pluvială cu amenajarea de colectoare, rigole transversale, guri de scurgere şi cămine de vizitare.

Lucrările de modenizare a străzii Calea Bihorului sunt executate de firma Drum Asfalt pentru 5,1 milioane lei şi au un termen de execuţie de şase luni.

Iar aici https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-20-48/drumul-rapid-dintre-strada-suisului-si-iesirea-din-oradea-spre-biharia-realizat-in-proportie-de-50-imagini-in-premiera-de-pe-santier-150396.html stiri mai recente.

Constructorii au amenajat aproape integral, la nivel de balast cu borduri pe margine, cei 2,7 kilometri de drum dintre serpentinele de la urcarea spre Paleu şi şoseaua de la ieşirea din oraş şi au turnat cei 92 de piloţi foraţi care vor forma împreună cele nouă picioare ale viaductului peste Valea Frumoasă.

alexa_adrian2001

Vestile noi vin cu intarzierile aferente:

Conform: https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-6/oradea-blocata-marile-lucrari-ale-municipalitatii-paralizeaza-traficul-rutier-si-ii-arunca-pe-oradeni-in-pragul-disperarii-151549.html

Singura lucrare în grafic, prelungirea drumului rapid din strada Ion Bogdan peste Valea Frumoasă până în sensul giratoriu de la Real II, se îndreaptă şi ea spre impas. Lucrările în valoare de 23,1 milioane lei, cu termen de predare în septembrie, au fost amânate până la sfârşitul anului pentru că angajaţii asocierii de firme reprezentate de Drumuri Orăşeneşti nu au putut lucra peste iarnă. Constructorii au amenajat cea mai mare parte a drumului de circa 2,7 kilometri, de la baza serpentinelor spre Paleu la viitorul viaduct dinspre Biharia, şi urmează să treacă săptămâna viitoare la turnarea stratului de binder.

Pentru data de 17 septembrie sunt aşteptate să ajungă în şantier primele grinzi care vor fi urcate pe piloni pentru a forma structura podului. Dacă vor veni... "Constructorul a solicitat suplimentarea costurilor cu grinzile de beton pentru că furnizorul le-a scumpit. Din punctul nostru de vedere, cererea nu se justifică. Avem un contract, acesta trebuie respectat. N-ar fi exclus să ajungem la un proces", spune directorul economic al Primăriei, Eduard Florea.

alecu26

Sa scrie la guvern sa retragă oug 114. Sunt culmea astia...schimbarile legislative sunt motivele de claim cele mai simple. Si nu sunt sub controlul antreprenorului.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

olea10

De legatura centura Oradea -A3 (lotul in constructie Bors), se mai stie ceva?
Se termina bucatica de autostrada, si tot traficul se va opri aici: https://goo.gl/maps/wYRgcW3AAZPwvoTF6

voicul

Asa va fi cativa ani probabil. CNAIR se ocupa acum de proiect ... in stilul caracteristic. Daca avem ceva in 2021 ... mare noroc.

ovidiu.caba

"Pe ordinea de zi a ședinței de guvern de azi figurează proiectul de hotărâre pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenţi obiectivului de investiţii ''Legătură Centură Oradea (Giraţie Calea Sântandrei) - Autostrada A3 (Biharia)'', prin care orașul Oradea va fi legat de autostrada Transilvania. Este ultima procedură înainte de organizarea licitației pentru proiectarea și execuția acestei importante lucrări penru municipiul Oradea. [...] Dacă nu vor fi probleme deosebite, până la finalul anului am putea avea un constructor, iar cel mai târziu la începutul primăverii viitoare ar putea începe lucrările."

Sursa (din 12 iunie 2019): https://www.facebook.com/ilie.bolojan/photos/a.258238747612789/1814313388671976

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

reed

"Primăria Oradea a preluat astăzi de la Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere tronsonul de centură situat la intersecția cu strada Universității, în vederea construirii pasajului suprateran de 4 benzi peste actuala girație. Din păcate, a durat doi ani de zile de la începerea demersurilor și până la preluarea efectivă a tronsonului. Se cuvine să mulțumesc CNAIR pentru că am găsit împreună o soluție pentru preluarea acestui tronson de drum.
Ca urmare, putem începe lucrările la acest pasaj important, care va asigura o circulație fluentă pe centură și care va crește siguranța circulației în zonă. Lucrările la pasaj vor fi efectuate de către firma Porr și vor începe luni, 14 octombrie. Pasajul va fi asemănător cu cel de pe Calea Aradului."
https://www.facebook.com/257989000971097/posts/1995567560546557/

alecu26

Cineva sa-l opreasca pe Bolojan. Glumesc.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

RobertH

Chiar azi am completat pe OSM la pasaju asta si ma intrebam cand incep lucrarile. 

dr4qul4

Un primar care isi vede interesul. Pregateste proiectele indeajuns de bine incat cei de la CN Anti-Infrastructura sa le astepte ca pe painea calda si vorbeste frumos de ei (chiar daca unii au alta culoare politica).
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist