News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marinul

Cred ca ar merge la Centura Oradea, ca este o prelungire a ei.imi place varianta 1 si cu ocazia asta  sper sa se desfiinteze si giratoriul de langa Cheriu

marinul

Ilie Bolojan pe Facebook

"S-a publicat azi anunțul de licitație pentru legătura pe patru benzi între Oradea și autostrada Transilvania. Având în vedere valoarea mare a licitației, anunțul va apărea și în jurnalul Uniunii Europene. Termenul de depunere a ofertelor este 3 aprilie 2020. Sper ca CNAIR să adjudece cât mai rapid posibil licitația, în așa fel încât să se poată face proiectul tehnic iar primele lucrări la podul peste Crișul Repede și la pasaje să poată începe spre finalul acestui an. Mulțumesc partenerilor din Ministerul Transporturilor și CNAIR pentru că am ajuns în această fază avansată a proiectului.
📌 Drumul va lega Centura Oradea (Girație Calea Sântandrei) cu autostrada A3 în dreptul comunei Biharia și va avea o lungime de 18,96 km, cu 12 poduri și pasaje, 3 noduri rutiere. Valoarea totală a proiectului este de 719.503.130 lei și va fi finanțat prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020. Durata proiectului: 48 luni."

bacovia

Foarte tare Oradea! La Cluj administratia locala e incompetenta, ca de obicei.

alexa_adrian2001

Centura va fi declarata autostrada? Din cate imi aduc aminte nu are legatura cu a11? Corect?

Daca nu e autostrada ce limita de viteza se impune?

voicul

Eu stiu ca va fi DX - deci 110.

nicolaem

^^  alexd, nu inteleg de unde ai tras tu concluzia aia pt cluj, si ce relevalta are pe topicul de oradea.

Dar, in caz ca nu stiai, primaria cluj a depus SF pt centura metropolitana la minister, speram anul asta sa se scoata la licitatie si la noi.
Din cate stiu Oradea si apoi Clujul sunt singurele orase din tara care au cerut la minister dreptul de a face SF de centura  pe cont propriu, in locul incompetentei CNAIR. Si nu doar au cerut, ci au si facut.


cristi767

^^alexa_adrian2001

Se suprapune numai parțial în primii km (1-2?!) dinspre A3 cu viitorul DX. În rest are un traseu distinct de acesta.


bacovia

Nicolae, de la SF la licitatie pt executie e cale lunga la noi aci pe Somes.

Asa ca mai lasa-ma cu arogantele de clujean. Cluju e varza la capitolu infrastructura.

NGC

Traseul de mai sus nu mai e actual.

Traseul actual e asta.



Am pus alte detalii in topicul A11 / DX 11 aici.

marinul

De maine se circula pe cate o banda pe sens in zona Universitatii


"Totodată, în cursul zilei de luni, 24 februarie, constructorul care lucrează la realizarea pasajului suprateran peste centură din zona Universității va demonta parapetul de beton existent, iar începând de marți, 25 februarie, circulația pe centură în zona lucrărilor la acest pasaj, pe relația Borș - Cluj, se va devia pe câte un sens de circulație, iar accesul din strada Universității spre centură se va închide.
Ne cerem scuze pentru inconvenientele create și vă mulțumim pentru înțelegere."

oradea.ro

marinul


Poputes

S-a suspendat licitatia Legaturii Centura Oradea (Giratie Calea Sintandrei) - Autostrada A3 (Biharia)..... :(
http://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100109680/

alexa_adrian2001

foarte dragut!
  :o

un motiv? eu nu am vazut.

NGC

Nici o grija deocamdata. Pur si simplu se asteapta clarificarile si licitatia trebuia sa fie suspendata daca dureaza pana vin, pentru ca termenul pentru depunerea ofertelor era 03.04.2020.

marinul