News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

marinul

Au lucrat duminica odata la 2 săptămâni. Cred ca nici ei nu mai speră



Ionut

Doar bucata DX mai are șanse. Cel puțin așa era la ultima filmare.

ovicor

Chiar daca nu termina, unele tronsoane e bine sa fie " pregatite pentru hibernare".

alexa_adrian2001

Urasc sa vad constructorii fortand lucrarea pe ploi si temperaturi negative(desi la noi in Oradea inca nu e cazul) doar ca sa termine pana la 1 Decembrie (ca ii zi nationala), pana la 24 dec ca ii craciun si asa mai departe.
Mai bine le dam ragaz sa lucreze corect dupa normative. Altfel - aduce-ti-va aminte de Sebes! Doamne feri!

raulbogdan23

Daca primim DN1 - A3 anul acesta sa zicem merci, restul nu vad cum ar putea sa fie gata in (sa zicem) 30 de zile.

Daca era pentru o deschidere pe tot traseul trebuia ca traficul sa fie deja mutat prin cutia recent construita (subtraversarea pentru drumul ce duce la Sintandrei) si terasamentele mult mai inaintate acolo.

In ultima saptamana nu a fost vreme tocmai buna si urmeaza alte ploi.

marinul

Greu spre imposibil o sa fie si DN 1 - A3, mai este mult de lucru si a mai ramas o luna, eu m-am resemnat ca am pierdut pariul. Vedeti si voi deseara, sper sa termin de procesat filmarea cu tot lotul.

Pana atunci, cum ziceam DEx16  :lol: facem topic nou ?

(GPS)




Powered by API/PUM imgur uploader



Gigeluș

Adică s-a vorbit atata timp de Dex11 și el este Dex16 ??? . Așa va fi tot drumul până la Arad?

Ionut

Să fie cât mai multe DEx-uri, să ajungă la toată lumea varza totală și ilogică. Bine, la ce foame e de drumuri (și nu numai) nici nu mai contează cum le cheamă...

FlorinR

#428
Arad-Oradea e DEx11, iar Oradea-A3 e DEx16. Deocamdata.

EugenRo

Sesizez o practica la CNAIR, in a boteza diferit proiectele care se suprapun/ intersecteaza la capete, plecand din locurile de intersectie.

Nu degeaba citeam acum ceva vreme ca Sibiu-Bacau va fi de fapt Sibiu-Fagaras = A13 + Fagaras-Ghimbav = A3Bv + Codlea-Bacau = A5 (nu Giurgiu-Buc).
A se observa ca nu se doresc suprapuneri numerice (ceea ce nu ma enerveaza neaparat).

Ma enerveaza ca nu inteleg logica alocarilor si faptul ca pare ca nu avem A12 (desi, teoretic, avem DX 4 si A4).  :lol:  O:-)

Adrian.TM

^
Scuze de off topic, legat de numerotare, eu personal as fi preferat un normativ precum cel din Ungaria, in care majoritatea autostrazilor poarta indicativul drumului national substituit (Lucru care va fi respectat l noi pe A6 Lugoj-DTs).

P.S. Urmand logica asta, Drumul Expres Arad-Oradea s-ar fi numit DeX 79  :D .

gicu

Asta nu se poate aplica în România, pentru că autostrăzile nu urmează doar un singur DN.

marinul

Drumul de legatura centura-A3, filmat complet 23.11.23


marinul

Cateva noutati fata de ultima filmare
-strat de uzura in zona mediana a centurii
-un prim strat de asfalt pe sub pasajul de la km 3 (str Bujac), dupa ce am terminat de filmat au inceput asternerea celui de legatura, posibil saptamana viitoare sa se dea drumul la trafic pe sub pasaj
-pasajul peste CF M300 este asfaltat
-coada de tiruri trece deja de nodul dintre viitorul DEx16 si A3

















































Powered by API/PUM imgur uploader

Ionut

Stai că nu ne-ai zis ce era cel mai important. Segmentul A3-DN1. :)