News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

marinul

Legătură Centura Oradea - A3
Lotul filmat complet in 01.08.23


survola

Serpentina aceea de la 6:25 e mama tuturor șerpuirilor.

pasadia

E de neinteles, dpmdv, de ce nu au pastrat acel drum secundar pe exact traseul vechi. Acea supratraversare putea fi executata putin mai la sud fata de constructia initiala astfel incat sa nu muti traseul drumului. Da, ar fi fost putin mai lunga, dar nu cred ca costul ar fi crescut semnificativ.

Dar apropo de proiectare - aici de ce nu se aplica noul normativ, ala care a permis pe A0 pila mediana? La 1:53 avem alta serpentina nou creata tocmai pentru ca nu facem traversarea decat perpendicular si fara pila mediana...

mirceaeliade

Exista vreun plan sa se deschida partial cum s-a facut la centura/podul de la Braila?  Ca vad ca partea dinspre A3 e mai aproape de a fi gata.  Nu ca vad vreun politician dornic sa faca deschideri inainte de electoralele de la anul...

marinul

3 noutati observate azi pe drumul de legatura

1. o noua structura cu toate grinzile sus, podul de la km 14

2. au inceput asternerea balastului stabilizat in zona balastierelor

3. sunt cativa km de parapeti laterali montati ( asta o sa se vada in video)

poate mai sunt si altele dar nu am avut timp sa merg pe tot lotul




(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

reed

Se lucrează încă la Episcopia Bihor.Inca nu au venit grinzile peste pasajul CF
(GPS)


(GPS)




marinul

Săptămâna asta au ridicat grinzi la km 14
 Am filmat si legatura intre DN 19 nodul de la km 11 a drumului expres


Cristian 74

Am filmat și eu drumul de legătură dintre Centura Oradiei și A3.


marinul

am filmat si eu sambata zone unde am observat progrese vizibile de la ultima filmare


Light

A venit Sorin Grindeanu în inspecție la centura Zalău și la drumul de legătură dintre centura Oradea și A3.
QuoteȘanse reale ca pe cei 19 km ai drumului care face legătura dintre Oradea și A3 circulația să fie deschisă anul acesta!

Antreprenorul este bine mobilizat încă din luna martie 2022 când a fost dat Ordinul de începere.

După 1 an și 5 luni constructorul a ajuns la un stadiu fizic de 73%.

Valoarea contractului finanțat prin Programul Transport 2021-2027 este de 545,9 milioane lei fără TVA.
Sursă: FB Sorin Grindeanu

Vlad94

Poate nu tot, dar A3-DN1 se poate deschide anul acesta (vom avea două A3-DN1 :lol: ).

ovicor

Plus nodurile directe Turda, Gilau si, apoi, Tureni. Si, in perspectiva, sectorul Ploiesti- Fagaras.

marinul

un nou update cu stadiul lucrarilor la drumul de legatura cu A3
sambata 16.09.23


pentium10

tinand cont de vremea calda si pe timp de iarna in zona oradiei, se poate produce surpriza sa fie data in trafic inainte de primavara - daca se doreste
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

gicu

Au încetinit foarte mult ritmul aici. Probabil se concentrează pe A3, dar după cum se mișcă acum în cel mai bun caz pe toamna viitoare.