News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

ciulpanescu

Un santier semi-abandonat de cand Strabag si-a relocat o parte din resuresele umane si tehnice pe lotul A3 Chetani-Campia Turzii; momentan sunt in termenul de executie, aprilie 2024 fiind data limita de executie (24 luni).

marinul

De cand e semiabandonat au asternut vreo 5 km de uzura. Termenul contractual se scurge de cand predai amplasamentul constructorului, la km6 inca nu sunt lasati sa lucreze, langa centura au primit acces prin septembrie 2022. Ei sunt optimisti ca termina tot pana la sfarsitul anului, eu sper cel putin ca intre DN1 si A3 sa fie dat in circulatie in decembrie

mircea

Imposibil tot până la sfârșitul anului. Intersecția cu centura nu are grinzile sus, podul peste Peța, la fel. Strada Bujac și Sântion sunt la zero... A3-DN1 la sfârșitul anului e și el cam la limită.

danvoicu

Hidoasa solutia de la km 9. E semnul intrebarii. Si la propriu si la figurat. Cam seamana cu un drum de caruta de acum 1000 de ani. Apropos? Cu cat era mai scump pasajul facut in linia dreapta a drumului? Sau a fost alt motiv, mai savant?

mircea

Ne ies mai mulți km de drumuri la final, ce te plângi?!  :lol:

lighthotspot

Daca autostrazile au cocoasa, centura Oradea sa nu aiba?

marinul

Problema cea mai mare a acestui proiect este nodul cu A3 are bretele cu un singur sens fara parapet intre ele. Pe langa asta in ultimul video se poate vedea cum coada de tiruri se aproprie de bretea. Am o presimtire ca dupa deschiderea traficului acea coada va fi pana pe pasaj in anumite zile.

ovicor

Pana atunci intram in Shengen. Nu cred, doar sper!

marinul

un nou update 19.07.23
Au inceput lucrarile la pasajul de la km3
Giratoriul de la km6 se desfiinteaza
La km10 zona dintre balastiere s-a ajuns la stratul de forma, urmeaza balast stabilizat si straturile de asfalt
din pacate nu mai sunt alte noutati importante, grinzi nu au mai ajuns de mai bine de o luna. Saptamana viitoare probabil vor relua ridicatu de grinzi


marinul

Dupa o pauza de peste o luna, Strabag a reluat ridicarea grinzilor

(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

marinul

montarea grinzilor peste centura Oradea


marinul

si cateva cadre din zona pasajului, unele nu apar in video de mai sus

































(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

marinul

Aseară au inceput montarea grinzilor pe urmatoarea deschidere peste giratoriu, dimineață erau toate sus

(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

survola

Sper să le fixeze bine, că văd că este sezonul furtunilor de vară.  :o

marinul

Au trecut testul. Erau montate pe 2 deschideri inainte de marea furtuna de anul ăsta din Oradea.