News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

API pe Facebook

Primii kilometri de drum expres din Ardeal sunt în grafic pentru 2023. Am filmat toți cei 19 km ai legăturii Centura Oradea-Autostrada A3: ... Hartă interactivă: https://bit.ly/3ziXdu5.

Antreprenorul Strabag este foarte bine mobilizat și are șanse mari să inaugureze cei aproximativ 13 kilometri de drum expres veritabil (DEx11) dintre Autostrada A3 și DN1 (Calea Borșului) în decembrie 2023, cu 3 luni înainte de termenul contractual actual, martie 2024.

Din păcate, ceilalți ~6 km dintre Calea Borșului și girația Sântandrei a Centurii Oradea sunt blocați de problema de la kilometrul 6, acolo unde autoritățile locale insistă cu modificarea soluției tehnice licitate și contractate, chiar dacă toate demersurile birocratice sunt făcute pentru soluția sensului giratoriu cu bretele de acces în Str. Augustin Maior. Este posibil să se ajungă la un litigiu complicat și de durată în instanță.

Așadar, în loc să avem o conexiune directă și completă între A3 și Centura Oradea la finalul acestui an, sunt șanse din ce în ce mai mari ca șoferii să intre tot prin oraș între Centura Oradea și noul nod DN1-DEx11, aglomerând inutil străzile din oraș și pierzând minute bune în trafic. De zgomot, poluare sau siguranță rutieră nici nu mai vorbim.

Hercule

Pe la ce minut in filmare ar fi "granita" intre drumul expres si centura?
Deșteaptă-te române!

Ionut

Drum expres este între A3 și nodul cu DN1/Calea Borșului.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

raulbogdan23

In poza de mai jos nu lipseste ceva, un pasaj?




Pana la urma aici se merge cu sens giratoriu? Nu va rostul celor 3 intrari/iesiri daca nu se face supratraversare A/DX




Powered by API/PUM imgur uploader

horatiu.cosma

În prima poză se pare că va fi o subtraversare a DX, iar în a doua vor fi doar bretele de dreapta.

Ionut

În poza 2 este zona km 6. Vezi poziția API, ce scrie cu roșu.

ioandorin

#337
Bănuiam că pentru centura Oradea sunt grinzile de beton! Le-am văzut marți dimineață pe la ora 3 pe DN 7,iar astăzi dimineața m-am întâlnit tot pe DN 7 între Glogovat și Arad cu un alt transport de 4 grinzi.

marinul

Le-am surprins eu ajungand la destinatie :)

Din ce am citit prin presa de la Avrig le aduc, fara sa le mai depoziteze, cum ajung le si ridica


reed

O sa se facă coada mare de camioane pe centura asta la intrarea în A3








ijwtsh

CNAIR pe Facebook

QuoteAtenție, șoferi❗
În data de 29.03.2023 circulația rutieră pe ambele căi de rulare ale A3 va fi închisă pentru maxim 40 de minute, începând cu ora 11:00, pe sectorul cuprins între km. 61+060 - km. 63+180, zona localității Biharia.
Instituirea restricției este necesară în vederea executării lucrărilor de amenajare a nodului rutier pe A3 și a montării tablierului metalic la pasajul care supratraversează A3 în zona km. 62+000.
Recomandăm șoferilor care tranzitează zona în intervalul menționat să folosească ca rută de deplasare DN1.
---------------------------------------------------
Lucrările sunt prevăzute în cadrul obiectivului ,,Proiectare și execuție Legătură Centura Oradea (Girație Calea Sîntandrei) - Autostrada A3 (Biharia)".

marinul

Live: pregătiri montare tablier peste A3











Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

cei si  cu pasiunea aceasta de infrastructura ....unde se aude ca este ceva interesant de lucru ....HOPA ...se mobilizeaza .....si infateria si aviatia este acolo ....sa fie indirect sa puna poze si filmari proaspete ... :D  8)

MULTUMIM MARINU ....PENTRU PROPTITUDINE SI IMAGINI ...POATE SI FILMARE .... :o  :o

marinul

doar s-au aliniat astrele sa am eu timp, vreme buna, drona sa nu fie prin service  :D

si video


silaghi.paul

Am primit acordul autorului sa posetez aceasta harta cu centurile si drumurile de lagatura din oradea si localitatile din jur



Cu albastru sunt o parte din drumurile existente
Cu roz sunt proiectele in lucru sau propuse