News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ijwtsh

Nu, nu, sa mai stea... Sa ne faca si A3 pana la Chiribis, apoi Suplac.

alexandru_m

Eu as zice sa se duca tot inainte cum au plecat. Ii astept eu cu piscoturi la intersectia cu A1  O:-)

gicu

Se mută la Campia Turzii pentru A3 pe măsură ce termină aici.

dargauda

#303

Va dati seama unde ar fi ajuns Romania daca la cnair ar fi ajuns acest domn manager de santier

lucianluci96

#304
Quote from: horatiu.cosma on August 30, 2022, 05:01:00 PMAșa cum arată lucrurile azi pe proiect, în 2023 ar trebui să circulăm pe drumul de legătură. Însă e un mare semn de întrebare la acel giratoriu de mai sus de la km3. Dacă autoritațile locale insistă pe modificarea proiectului (pasaj în loc de giratoriu), va trebui scoasă zona din contract, relicitat pe un alt proiect pasajul, dispare orice șansă de circulație cel puțin între centura Oradea și Calea Borșului în 2023.


Cam de la 5:00 vorbeste cel de la Strabag despre asta.

Cei de la Strabag au finalizat o analiza multicriteriala cu 4 variante de solutii;
- mentine pasajul pe drumul de legatura cu ramificatiile pentru conectare la DX11
- varianta cu 3 subvariante, varianta peste drumul de legatura care nu va infuenta continuitatea lucrarii.

Din ce mai zice omul pare ca nu ar trebui neaparat sa fie licitat separat (daca merg pe varianta 1) sau nu am inteles eu bine?

marinul

Ma bucur ca o sa corecteze greseala cu cele 2 giratorii, poate se gandesc sa corecteze si nodul cu A3. In prezent, proiectul e cu o banda pe sens, fara vreun parapet intre sensuri, la fel ca nodul dintre A1 si A6

Archi

Asa este, nodul cu A3 este gandit fara perspectiva. Cu putin efort se putea proiecta trifoi (dar construi doar bretelele necesare, provizoriu sub forma de trompeta). In acest fel o eventuala continuare spre Satu-Mare s-ar fii facut mult mai usor, pe cand i-a veni randul (10-20-50 de ani).

exemplul perfect este la Viena:




Powered by API/PUM imgur uploader

survola

Adică în 5 luni au pus în operă 33% din 110 milioane de euro?  :o

marinul

Un nou update din 27.10



marinul

#309
Legatura Centura Oradea- A3, comparatia la 5 saptamani de toamna















































Powered by API/PUM imgur uploader


marinul

Nodul cu A3

(GPS)


Ultima curba inainte de A3

(GPS)


Nod cu DN1

(GPS)


Detalii prindere palplanse cu tiranti

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

O parte din mobilizarea de sambata seara


lucianluci96

Solutia propusa de CJ Bihor pentru km3 :


marinul

Stadiu lucrari 11.11.22

Cateva poze din video






















Powered by API/PUM imgur uploader



marinul

Probabil ultima filmare cu tot lotul pe anul asta, a fost un an bun  :D


Si una cu cele mai grele structuri, pasajul peste centura si podul peste Crisul Repede


user201

Fain progresul și lucrările.
Pesimist sper că Decembrie 2023 e gata, optimist un 1 august 2023. :D