News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[BH] Centura Oradea

Started by NGC, July 24, 2015, 10:37:40 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

marinul

Quote from: neobluenet on October 12, 2021, 03:36:47 PM
la Oradea au facut o strada noua pe care au numit-o centura

Te referi la Ceausescu? ca bucati din actuala centura au fost dinainte de 90. Centura exista de multi ani cu o banda pe sens, in 2007/2008 au inceput lucrarile de dublare

Redefinim denumirea de centura? Sa inteleg ca pentru unii un drum cu 2 benzi pe sens, langa oras, care leaga toate dn-uri care intra si ies din oras nu e centura?

marinul

#211
Am filmat traseul inainte sa inceapa lucrarile. Proiectul pare simplu, podul peste Crisul Repede pare structura important din proiect. O sa fie interesanta si trecerea prin balta aia lasata de balastiere. In video apar 3 foreze, filmarea a fost facuta in zile diferite si probabil sunt 2





dr4qul4

nasoala treaba la balastiere. Gaurile alea sunt de obicei foarte adanci. Nu prea vad cum sa le astupe la loc (si sa compacteze terenul), asa ca va fi nevoie de un pod cu pile foarte inalte.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

marinul

Strabag  a inceput organizarea de santier




Powered by API/PUM imgur uploader

Ciprianul

marinul@ unde mai exact este organizarea de santier a celor de la Strabag?
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

marinul

am incercuit cu albastru unde se afla terenul




Powered by API/PUM imgur uploader

zeckesan

Un video publicat astăzi pe youtube, de la marin marian
Drumul de legătură Centura Oradea - Autostrada A3, Strabag a început organizarea de șantier


GIV

Quote from: lucianluci96 on September 29, 2021, 05:08:55 PM



https://www.oradea.ro/stiri-oradea/parteneriatul-cu-consiliul-judetean-pentru-inelul-rutier-metropolitan-aprobat

"Consiliul Local a aprobat în şedinţa de luni, 25 octombrie, proiectul de hotărâre privind încheierea acord de parteneriat între Consiliul Judeţean Bihor şi Municipiul Oradea, în scopul constituirii unei Asociaţii de Dezvoltare Intercomunitară pentru implementarea proiectului ,,Inelul rutier metropolitan Oradea, în cadrul Programului naţional de investiţii Anghel Saligny".

Inel rutier metropolitan va avea o lungime de cca 20 km, fiind un drum judeţean cu două benzi. "

Se pare ca a fost aprobat acest proiect..

user7

Aveti ceva vesti despre statusul actual? Au finalizat P.T.E-ul, a intrat in C.T.E.? Ne apropiem de Autorizatia de Constructie ?
Exproprierile sunt terminate? :)

marinul

Probabil ca nu s-a emis ac-ul inca, altfel banuiesc ca se luadau cei din companie

Cateva poze de azi cu organizarea de santier Strabag

(GPS)


(GPS)


(GPS)


in sensul opus , spre centura in indepartare se vede un trepied (masuratori topo?)

(GPS)





Powered by API/PUM imgur uploader

marinul

Am filmat ieri drumul de legatura cu A3, de la km3 pana la km 17. Nu ma asteptam sa aiba utilaje intinse pe asa distanta. Am mai observat multe echipe electrica care faceau masuratori, sa speram ca o sa mearga repede cu relocarile


b1

Strabag poate începe lucrările pentru Drumul Expres Oradea-Autostrada Transilvania. Ministerul Transporturilor a emis Autorizația de Construire

Constructorul Strabag (Austria) poate începe efectiv lucrările pentru construirea Drumului Expres care va asigura legătura între municipiul Oradea și Autostrada Transilvania (Biharia-Borș). Ministerul Transporturilor a emis miercuri Autorizația de Construire pentru Drumul Expres cu o lungime de 19 kilometri, pe șantierul din județul Bihor fiind prezent și premierul Nicolae Ciucă. Contractul cu Strabag a fost semnat în iulie 2021, pentru 545 milioane lei, termenul de execuție fiind de 24 de luni. Drumul de 19 km va fi construit la profil de drum expres pe 13 km, iar, pe 6 km, la profil de drum național cu 4 benzi. Va cuprinde 3 noduri rutiere, respectiv 12 poduri, pasaje și viaducte.

Pe șantier, premierul Ciucă a spus că bugetul pentru infrastructura de transport este de 21 miliarde de euro: ,,Este un proiect foarte important pentru infrastructura rutieră a județului Bihor și nu numai, de care vor beneficia toți cetățenii români, un proiect de bune practici în colaborarea dintre Guvern și autoritățile locale. Este finanțat din fonduri europene, aprox. 545 milioane lei, fără TV prin Programul Operațional Infrastructură Mare. Acest tip de infrastructură contribuie la dezvoltarea economică, la dezvoltarea turismului și reduce așteptarea în trafic a cetățenilor. Avem un buget de aprox. 21 de miliarde de euro pentru infrastructura de transport. Să adăugăm că, și la nivelul Guvernului, prin bugetul de stat sunt alocate fonduri pentru a asigura complementaritatea între arterele principale de transport și cele locale, mai mici. Dorim o convergență a programelor de dezvoltare" a explicat Ciucă.

De la Oradea la Arad, este în etapa de proiectare Drumul Expres, licitația pentru execuție urmând să fie lansată anul acesta. În urma definitivării traseului, Drumul Expres Oradea – Arad va avea o lungime totală de 119 kilometri, un tronson va avea profil de autostradă cu trei benzi, un alt segment autostradă clasică iar cea mai lungă secţiune, profil de drum expres. Dacă se respectă noul calendar pentru predarea documentaţiei tehnice contractele de execuţie ar putea fi semnate cel mai târziu la începutul anului 2023 iar primele loturi deschise în 2025.

Sursa.
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

marinul

Quote from: dr4qul4 on October 30, 2021, 05:39:20 PMnasoala treaba la balastiere. Gaurile alea sunt de obicei foarte adanci. Nu prea vad cum sa le astupe la loc (si sa compacteze terenul), asa ca va fi nevoie de un pod cu pile foarte inalte.

Din ce zice reprezentatul Strabag, solutia tehnica este consolidarea cu palplanse metalice

https://fb.watch/cwFtzb_uAS/
min 5:40

razvan96

Autorizatia emisa pe 20.04 aici.

marinul

Am fost ieri pe santierul drumului de legatura si mi-a placut ce am vazut. O mobilizare buna la inceput de proiect, au inceput sa lucreze la structuri cu 2 foreze cate una la fiecare pod peste paraul Peta, o sa las pozele sa zica mai mult :)

Primele poze din centura



 :D





Lucrari la primul pod peste Peta si CF, aproximativ km 1

(GPS)


(GPS)




(GPS)


(GPS)


(GPS)






(GPS)


(GPS)


(GPS)






Powered by API/PUM imgur uploader