News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Piața auto second hand în România

Started by Ionut, October 02, 2012, 10:51:31 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

La inceput de 2019, aproximativ 80% dintre autoturismele inmatriculate in Romania au peste 11 ani vechime

Aproximativ 80% dintre autoturismele care circula in Romania au peste 11 ani vechime, circa 5,11 milioane de masini dintr-un total de 6,45 milioane de masini inmatriculate in tara, potrivit DRPCIV (Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor). Doar 1,33 milioane de autoturisme inregistrate in Romania au mai putin de 10 ani (20,6%), sub 5 ani fiind doar 539.000 de masini, reprezentand doar 8% din totalul inmatricularilor.

Detalii pe Wall-Street.ro

voicul

Cum s-a mai zis bine pe aici: si cate din aceste masini mai circula cu adevarat?

Spre exemplu eu stiu numarul exact la 10 masini (ZECE) din fata blocului. NUMARUL de km pe anul 2019: ZERO !!!!
Si chiar nu sunt rable, ba chiar e si un seria 3.
Pur si simplu nu le-au miscat !!!


TibiV

Deci 10 locuri de parcare ocupate inutil... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Dupa ani si ani ... in sfarsit o actiune concreta materializata in:
"Acest site nu poate fi accesat pro.rarom.ro a răspuns prea târziu.
Caută pro rarom 8080 dosar vehicul pe Google
ERR_CONNECTION_TIMED_OUT"  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Linku care ar putea sa rezolve multe probleme, promis de mult, dar care inca mai are pana merge (probabil e in drum spre SICAP  :lol: )
http://pro.rarom.ro:8080/dosar_vehicul.aspx

Aplicaţia care îi va ajuta pe şoferi să nu se păcălească atunci când cumpără o maşină
Registrul Auto Român a pus de astăzi în funcţiune o aplicaţie prin care piaţa auto va fi echilibrată şi datul kilometrajului înapoi va fi mai dificil pentru că se poate căuta vehiculul într-o bază de date.

"Istoric Vehicul" este disponibilă pe site-ul RAR şi îi ajută pe cei interesaţi să afle date esenţiale despre autoturismul pe care şi-l doresc: verificările periodice efectuate, date tehnice şi, cel mai important, numărul real de kilometri.

Mai este nevoie de seria de şasiu a maşinii şi de o adresa de e-mail. Răspunsul este primit aproape instantaneu pe site-ul Registrului Auto Român sau pe aplicaţia gratuită.

George Dincă, director general la Registrul Auto Român: ,,Dacă, la un moment dat, în acest istoric apare o cifră care nu este reală, cumpărătorul poate fi alertat şi atenţionat că a fost umblat la odometru".

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/auto/aplicatia-care-ii-va-ajuta-pe-soferi-sa-nu-se-pacaleasca-atunci-cand-cumpara-o-masina-1101720

voicul

Revin cu http://pro.rarom.ro:8080/dosar_vehicul.aspx - acum merge.

Am facut test la si mine km au iesit ca pe bord !!! Yeee!

myid

Si la mine imi apare istoricul la ambele masini exact. Una e din 2009 si una din 2017 si imi apar toate verificarile ITP.
O mega-veste pentru proprietarii seriosi care vor sa isi vanda masina. 
De exemplu a mea din 2009 are doar 90000 km, si cand am vrut sa o vand, nu ma credea nimeni ca are doar km astia. Excelent site-ul.
Yeeey

voicul

#261
Atentie ca se verifica cu adevarat doar masinile cumparate din RO.

Daca e venit din UE si pe drum a pierdut 50.000 de km, chit ca vezi 2 ITP-uri care sa confirme km de acum ...
Totusi daca are 2 ITP-uri in RO (merg pe exemplul anterior) deja conteaza ca lucrurile sa se fi schimbat la timp, mai mult decat km exacti.
Daca masina e aiba venita SI nu are numere (deci nici macar nu o poti scoate la un test-drive ok - da am auzit cazuri) ... deja poate mai bine altceva.

Avantajul major este ca poti sa iti vinzi masina la o valoare mai apropiata de realitate avand acesta unealta la dispozitie. O sa se trieze samsarii de cei care vand si ei o masina.
Eu am pus si seria de la masina si link-ul de la RAR in anunt ca sa nu ma sune:
- Da km sunt reali?

perfidus

Acum nu merge site-ul.

ERR_CONNECTION_TIMED_OUT
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

adiarc

si mie mi-a dat eroare " va rugam reveniti in 24 de ore"
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

voicul

Acum merge. As sugera sa incercati mai pe seara, ca in timpul zilei s-ar putea sa fie prea multe solicitari.

177696   06.12.2018   Staţie ITP
Anunt adaugat la 26 martie 2019
Km 173 000 km

Eu cred ca merge in marsarier si pierde km  :lol:

bogdymol

Va dati seama ce se zgarie pe ochi samsarii care au adus recent o masina din Germania, au facut autentificarea la RAR (deci e in sistem), au dat 150.000 km inapoi, iar acum poate orice cumparator sa vada asta?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Cristi N

Aia sunt amatori, trebuiau sa piarda kilometrii inainte sa ajunga la RAR, de exemplu pe drumul din Nemtia in tara. :)

Ionut

Cum sa alegi cea mai buna masina second-hand

In primul rand, cea mai buna masina second-hand nu o gasesti in targul de masini sau parcata pe strada cu afis in geam. Acelea sunt in majoritatea cazurilor masini second-hand vandute de intermediari si aranjate cu atentie pentru vanzare.

Pentru cei interesati, multe informatii pe Wall-Street.ro

Ionut

Cum arată piaţa auto în 2019, după al şaselea an consecutiv de creştere: În primele patru luni ale anului, piaţa auto a crescut cu 12,4%

În ceea ce priveşte autoturismele rulate, în primele patru luni ale anului 2019 au fost înmatriculate 145.823 unităţi, cu 7,2% mai puţine decât în 2018, dar şi pe structură de vârstă îmbunătăţită (cele cu vârstă mai mare de 12 ani înregistrând, pe un volum important, o scădere de 13,0%).

ZF

Ionut

STUDIU: Bugetul mic pentru o maşină second hand predispune cumpărătorii la "ţepe"

Studiul a fost realizat de InspectorAuto.ro în perioada ianuarie 2019 – mai 2019 pe un eşantion de 1.212 anunţuri cu maşini second hand, care conţineau seria de şasiu a maşinii. În studiu au fost incluse 1.212 maşini în valoare totală de 17,59 milioane euro, care aveau împreună peste 192.850.000 km reali, iar în anunţuri cumulat numărul de km era mai mic cu 4.740.000. Această diferenţă reprezintă o fraudă de mii de euro, cumpărătorii plătind mai mult decât trebuie pentru maşinile respective, potrivit companiei. La cei peste 4,7 milioane de km lipsă se adaugă şi un procent de 2,1 % de maşini cu daune majore sau chiar daune totale.

Potrivit kilometrajului real al maşinilor din studiu, verificate în baza de date InspectorAuto.ro, 14% aveau peste 200.000 km reali, 51,5% între 150.000 şi 200.000 km reali, iar 21,8% între 100.000 şi 150.000 km reali. Din toate maşinile verificate în baza de date InspectorAuto.ro, 29,4% aveau kilometri daţi înapoi, însumând în total peste 4,7 milioane de kilometri, iar 2,1% dintre ele aveau daune majore nedeclarate.

Detalii pe News.ro