Praga | City Break in capitala Cehiei | septembrie 2012

Started by Ionut, September 23, 2012, 10:30:46 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ionut

Curti interioare si piete in interiorul complexului.






Ionut

Catedrala Sf. Vitus, ceea ce se vede de fapt in toate panoramele cu zona Castelului Praga. O catedrala gotica IMENSA, cu turnuri foarte inalte. Arata extraordinar, intr-adevar, este impresionanta.





Turnul sudic al catedralei - se plateste pentru a urca sus in turn. N-am intrat pentru ca noi mergem la Petrin. :)






In interiorul catedralei... trebuie sa fii acolo ca sa intelegi marimea.





Ionut


Ionut

O alta piata din interior, intre Catedrala si Biseria Sf. Gheorghe.





Biseria Sf. Gheorghe.




Catedrala Sf. Vitus, din spate.



Ionut


Ionut

Ajungem la capatul estic al complexului. Aici vedeti Vechile Trepte ale Castelului. Superbe. Iar in stanga vedeti via regala. :D





Iesirea sau intrarea estica (unghiul este spre intrare, dar de fapt noi am iesit pe aici), dinspre Vechile Trepte.


Castel si vie. Cum naiba sa nu fie bine sa fii rege.

Ionut

Panorame facute spre oras fix din capatul Vechilor Trepte ale Castelului. Superb, nu? Cu vie inclusa.










Ionut

Coboram treptele spre Vltava... si lasam Castelul cu regii lui in spate.





Sa ne oprim un pic si sa privim inapoi, spre Castel...


Cam atat pentru azi. Urmeaza poze de la inca o biserica si de la Dealul Petrin cu al lui turn care imita Tour Eiffel. E un fel de punct culminant acela pentru ca panorama asupra orasului te lasa fara respiratie. :) Urmeaza in zilele urmatoare.

sebba

Quote from: Ionut on September 26, 2012, 02:46:49 PM
Sper ca va plac aceste fotografii si sper ca se uita si alti useri in afara de nenea_hartia si radutm. :D

te urmarim si intelegem si aluzia, cum ne vedem, io dau ciocolata (tu berea)  :lol:

asa ca: baga mare (cand poti)!
pana filmeaza eurocopter ai exclusivitate  O:-)
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Gata, am facut selectia finala de poze. Mai am sa va pun 285 de fotografii. :D

savagedanyro

:))

doar atat :))

piece of cake. BRING THEM !  I DARE YOU !!!


TIMISOARA 2021 !

Ionut

Uite ca vin. :) De la Castel mergem intr-un loc special langa incinta principala si vizitam Gradinile Regale. Si facem niste poze frumoase.

Din Gradinile Regale spre Castel si spre oras.







Ionut

Gradinile Regale, cateva cadre.





Tot din Gradinile Regale, un coltisor superb cu Orangeria... Regala. Si bineinteles fotografii spre Castel si spre coltisoarele de langa orangerie.














Un alt colt din Gradini...


Gata, am terminat cu Gradinile Regale, luam tramvaiul spre Dealul Petrin.

Ionut


Ionut

Si astfel ajungem la punctul culminant al jurnalului - Petřín Hill (Dealul Petřín) cu al lui Petřín Lookout Tower, un turn care imita mult mai faimosul Tour Eiffel din Paris, turn cu doua punti de observatie care ofera o priveliste de 360 grade asupra orasului. Privelistea este superba.

La turn se poate ajunge cu funicularul sau se poate urca pe jos, asa cum am urcat noi. Daca nu va tin picioarele, folositi funicularul. Noi am mers cu el la plecare, de urcat am venit pe jos. Merita si urcusul pe jos pentru ca tot dealul este superb. Asa cum se poate observa in continuare...

Urcusul spre turn, cu diverse opriri pentru a admira privelistea...