Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

stelian222

#2370
^^

Podul ala ingust a mai fost asfaltat, alteori doar plombat. Sunt sigur ca vor apare iar denivelari si gropi, banuiesc ca din cauza camioanelor. In padure asa e cum spui si tu; au lucrat serios acolo incat m-as fi asteptat sa o rezolve din prima; pe 25.06 partea de deplasare spre Vaslui era denivelata serios in vreo 2 locuri, nu degeaba limitarea aia e acolo in permanenta. Nici nu se mai deranjeaza sa scoata indicatorul.

horatiu.cosma

Asta pare a fi inca un exemplu de frectie la picior de lemn, ca sa zica CNADNR-ul ca au deblocat proiectul si se lucreaza si aici. O sa ii cred cand vad ca se apuca de consolidari maluri, cu trafic inchis, frezat asfalt si inlocuit, nu plombat.

http://www.radiounirea.ro/transalpina-a-intrat-in-reparatii-cei-74-de-kilometri-din-alba-vor-fi-refacuti-12769.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

CataOT

Se pare totusi ca s-au deblocat ceva plati pentru infrastructura , am trecut acum pe langa santierul semi-centurii si variantei noi de traseu a Dn54 de langa Turnu Magurele , santierul era parasit de anul trecut . Acum s-a terminat asfaltarea si se lucra sustinut la montarea de parapeti si constructia de santuri si rigole. Podul peste raul Sai este finalizat de anul trecut . In cel mai scurt timp se poate da drumul la trafic .

marius_ar

DN14 Sighisoara - Medias - Sibiu, partea 1 Sighisoara - Medias:

http://www.youtube.com/v/Z0Hq4X5gAWI

Continuarea, mai spre seara.

radudanutz

de abia astept continuarea..... se vede ce danseaza masina, doar pe verticala, de la intrare in medias pe minunatul drum in minunatul oras, ar fi ft fain daca ai putea sa pui un clip doar cu traversarea mediasului si la viteza normala............ pana atunci poza de mai jos vorbeste pentru dn 14a


screenshot program

marius_ar

DN14 Sighisoara - Medias - Sibiu, partea 2 Medias - Sibiu (intrarea pe A1):

http://www.youtube.com/v/AUOkjWawMJc

@radudanutz: sorry, am sarit peste Medias...

Ciprianul

marius_ar asta e drum de aur pe langa DN76 Oradea-Beius. Acolo sa vezi tu distractie.......
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ciprebbe

Quote from: radudanutz on June 28, 2015, 04:23:23 PM
pana atunci poza de mai jos vorbeste pentru dn 14a


S-a mai reparat si nu mai e ca in poza, vezi aici
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


AlexIP

Trebuia să-l fi prins și eu, să-i fi adus niște brațe de la mașina doamnei (face naveta pe o parte a DN76), schimbate de anul trecut de când au început reparațiile la drum. Până în 2017 îi duc toată mașina.

Dan74

Interesant ca el nu stie ca firma Construct Mod are probleme si ca nu mai lucreaza de cateva luni bune, ca cei de la Viales practic sunt copie fidela a celor de la SCT, se prefac ca lucreaza si parerea mea este ca si acest contract trebuia reziliat. Acum imi pun intrebarea la modul serios, oare chiar nu stie?
Chestia cu licitatia tronsonului SCT in cateva zile imi place, sunt curios cate luni mai trec pana la acel moment, sau cine stie, poate de data asta nu ne mai minte.

NGC

#2381
Quote from: euromau on June 22, 2015, 01:52:31 PM
Update DN18 Lot 1 si Lot 2 joi se semnează contractele...
LOT 3 castigator Autotehnorom srl
LOT 4 castigator Straco srl

Avem si confirmarea oficiala pentru loturile 1 si 2.


stelian222

Pe 1iulie se lucra la DN24 in zona Marul de Aur. Lucrare serioasa, se infingeau niste piloni uriasi, cu niste utilaje speciale, plus un fel de armaturi de otel in genul celor care se folosesc la poduri. Se lucra intens cu utilaje si o multime de muncitori.

infraAdi_ro

Quote from: Dan74 on July 02, 2015, 11:31:31 AM
Interesant ca el nu stie ca firma Construct Mod are probleme si ca nu mai lucreaza de cateva luni bune, ca cei de la Viales practic sunt copie fidela a celor de la SCT, se prefac ca lucreaza si parerea mea este ca si acest contract trebuia reziliat. Acum imi pun intrebarea la modul serios, oare chiar nu stie?
Chestia cu licitatia tronsonului SCT in cateva zile imi place, sunt curios cate luni mai trec pana la acel moment, sau cine stie, poate de data asta nu ne mai minte.

Pe tronsonul Stei -Varfurile(Construct MOD) avem o noutate,o firma din Italia(Martieni sau cam asa ceva) a preluat ca subcontractor principal sectorul Stei -limita jud Bihor/Arad si deja sunt pe teren ceva muncitori dar nu stiu daca/cand se vor apuca de lucru efectiv.Am inteles ca au bani pentru a termina acest sector de drum din surse proprii  urmand sa primeasca de la CNADNR facturile in masura progresului de pe teren!!!

Sectorul Beius -Stei sta cel mai bine,Azvi lucreaza cel mai mult de pe intreg DN 76.
Sectorul Ionesti-Varfurile :Parerea mea este ca trebuie reziliat contractul....Viales se face ca munceste
Sectorul Brad-Ionesti:Din cate stiu PORR lucreaza (subcontractorii).....si au sanse mari sa termine drumul in termen.
Sectorul Soimus-Brad :Selina a cam luat-o la vale....a inceput bine si in forta si se pare ca termina(sau nu termina) prost....Subcontracorii au plecat din cauza neplatii facturilor,Se lucreaza anemic la ceva rigole,terasamente si podul de la Soimus.
Romania are un viitor doar daca are prezent!

Dan74

#2384
Sper ca italienii au banii necesari sa finalizeze lucrarile, mai e destul de lucru pe acea portiune. Oare ce se va intampla cu acea portiune de mai bine de 10 km de la limita judetelor si pana la Varfurile? Daca s-ar rezilia contractul cu Viales ar putea fi adaugat si acel sector la o noua licitatie?