News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

alin2pas

Aparent, e vina ministrului transporturilor că nu a suflat de trei ori din nări și să facă peste noapte o autostradă, în loc de un pod de aur ca în poveste. Deocamdată însă toți cei care trebuiau să intervină la accident: poliție pentru dirijarea circulației, pompieri pentru descarcerare și SMURD pentru primul ajutor și transport victime sunt la MAI.

dr4qul4

accident valea oltului

Sursa este de pe fb(am incercat sa mult linkul intr-un loc unde nu se modifica adresa si nu e nevoie de cont...nu stiu daca functioneaza).
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

pasadia


marinul

In weekend am fost pe cativa km din dn76. E turnata uzura pe aproape toata lungimea, Selina mai are cativa km in lucru, 3 semafoare, nu ar trebui sa ii ia mai mult de o luna, ma refer strict la asfalt, pe urma mai are de lucru marcaje si altele. PORR cred ca are uzura pe tot lotul, am fost doar intre Dealul Bitii si Sambata

Sorin XSO

Colegii, va rog sa semnalizati pe google maps ca fiind inchis DN 66 intre Barajul Lacului Cerna si Cabana de Vanatoare Campusel (limita dintre judetele GJ si HD). Va puteti uita si cu street view pentru a va lamuri.

Multa lume ia teapa, crede ca e drum circulabil, merge pe el o ora, si dintr o data se termina asfaltul si intri in padure.

Merci

pasadia

E prima oară când aud că cineva merge pe acolo crezând că este asfaltat. Dar dacă ai pățit asta, îmi pare rău. Înțeleg că poate fi frustrant. Însă:
- drumul există, la fel cum există alte drumuri prin tara asta neasfaltate
- cu grijă și / sau o anumită gardă a mașinii el poate fi parcurs
- informații cu privire la starea sa există în multe colțuri ale internetului (Street View, YouTube, știri, chiar și aici pe forum când ne mai amintim de el)
- pentru unii dintre noi drumul asta și zona parcursa reprezintă unul dintre cele mai frumoase colturi ale României. Tocmai m-ai făcut să îmi fie dor de Oslea sau de urcările lungi pe picioarele Godeanului. Dar las' că fac eu cumva sa ajung la final de octombrie în Crovuri.

alin2pas

E vorba de DN66A, nu de DN66. E de preferat să mergi pe acolo cu suv cel puțin. Într-un timp mergea trecut și cu autoturisme cu gardă mai înaltă (Logan sau altele cu pdg), dar...

TibiV

Fara suparare, dar cand este vorba despre drumuri mai putin cunoscute, poate ar fi bine sa puneti si un link la harta.
Ceva gen: https://goo.gl/maps/TD7H8uuqv8ZVKpTz8

Eu nu am ajuns niciodata pana acolo, dar stiam despre drum pentru ca se vorbeste despre el de pe vremea ministrului Transporturilor Traian Basescu...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

minisoferul

Aveti ceva vesti despre inceperea lucrarilor de reabilitare pe DN 52 ALEXANDRIA - TURNU MAGURELE ? DATA INCEPERII ACTIVITATII DE PROIECTARE: 09.06.2020 si termenul de proiectare era 5 luni.

danutzu_1069

@Sorin XSO, este timpul sa treci la Waze... Aici drumul este "marcat" corespunzator...
Cat priveste GMaps, nu pitu raporta ca fiind inchis cand este circulabil dar cu anumite mijloace. In cel mai rau caz se poate raporta ca fiind neasfaltat.
Noi mai stim un DN care este la fel de neasfaltat... DN7D

rrich1974

Da, dar DN7D este practicabil. am fost pe el char ieri cu un chevrolet aveo, de la greblesti la salatrucu. Am vazut trecand pe acolo si peugeot 307, toyota aygo. Dar na, trebuie sa mergi incet, 12-13-15 km/h.

danutzu_1069

Discutam desp DN  cu si fsra asfalt.. nu daca este practicabil

prom

Salut, Se asternea start nou de asfalt pe Dn 73 (BV - C-lung) in apropierea podului de la Dambovicioara. Au asfaltat complet zone, pe ambele benzi, dar doar pe zonele foarte degradate din acest tronson. De ex. Zona Fundata (unde era jale) acum are strat nou pe ambele benzi. Drumul este decent acum in afara de zona inspre C-lung, mai exact, coborarea de la Mateias spre C-lung unde e foarte valurit. Sper, sa atace si zona asta. In rest, fata de ce era inainte, LUX  8)

rrich1974

Quote from: danutzu_1069 on August 08, 2021, 10:28:30 AM
Discutam desp DN  cu si fsra asfalt.. nu daca este practicabil
Eu am vrut sa scot in evidenta ca, daca google maps te baga pe acolo, nu ajungi aiurea sa-ti rupi masina sau sa nu poti trece decat cu garda de peste 20 cm. pur si simplu poti merge cu o masina normala, chiar cu o toyota aygo.

dr4qul4

#7244
Daca te referi la DN66A, Google Maps NU te baga pe el decat daca insisti.  Adica daca dai navigatie exact din capetele lui neasfaltate. Dar Gogole Maps va face la fel pentru orice poteca pe care poti trece cu un Logan.

In schimba daca dai navigatie intre 2 localitati, Chiar daca e vorba de Campul lui Neag si Baile Herculane, Maps-ul iti va sugera alte 3 rute.

@rrich1974, daca tot ai fost ieri pe DN7D, nu ne pui si noua niste poze de pe acolo. Cu drumul sau macar cu peisajul. Sa nu-mi spui ca nu ai facut pentru ca te grabeai sa ajungi de la Sibiu La Curtea de Arges
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist