Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

pasadia


pasadia

Continuând spre Deva: (GPS) Se lucrează în mai multe zone (să tot fie vreo 6-8 zone, iar lucrările sunt în diverse faze (spargere și turnare fundație, asfaltare, rigole, podete, etc...) (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) (GPS) Powered by API/PUM imgur uploader

marinul

Se misca bine, am trecut pe la inceputul lunii si sunt progrese. Cate semafoare sunt acum?

alexa_adrian2001

Pentru a merge de la Oradea la Deva oare merita sa ocolesti prin Tinca sau chiar prin Arad? Cu alte cuvinte cate zone critice mai avem pe acest sector?

pasadia

#6079
Cred ca 4, dar nu le-am numarat pentru ca in mod uluitor am reusit sa trec prin toate imediat (la modul in care la unul dintre ele am ajuns in coada coloanei, m-am dat jos din masina ca sa fac poze si imediat s-a pus verde). Pe de alta parte se circula lent (fapt pentru care mi-am si permis sa fac pozele din mers sau oprindu-ma in trafic, oricum fiind ultima masina din coloana), caci sunt zone cu asfaltul vechi si prost, sau zone frezate, zone doar cu pietris, etc...

Insa se lucreaza in mai multe zone si in unele dintre ele nu e semafor (fie pentru ca se lucreaza pe o lungime redusa (un podet de exemplu), fie pentru ca exista vizibilitate (si cum traficul e redus nu apar probleme), fie pentru ca in multe locuri sunt de fapt 3 benzi (2 urcare, 1 coborare). Ce e interesant e stadiul diferit al lucrarilor - in unele parti e deja asfalt lin, in altele e asfaltul vechi, in unele fac rigole, in altele abia sapa vechiul drum pentru a putea pune fundatia. Per total, chiar daca se lucreaza, as zice insa ca mai e muuuult de lucru. Sunt lucrari de durata si nu ma astept sa le termine anul viitor - as fi multumit daca termina in 2021.

@ alexa: din cate stiu portiunea de la Varfurile spre Beius e muuult mai proasta. Prin urmare da, eu am recomandat de mai multe ori 792A, Bocsig - Tinca - Les.

marinul

Nu se merita sa ocolesti prin Arad sunt 50 km in plus drumul e mai aglomerat, poti face cu o ora mai mult prin Arad fata de traseul prin Tinca. Pana la urma sunt doar 15km in lucru 4 , 5 semafoare, nu se sta mult la semafor coloanele sunt mici. Eu sper totusi anul viitor sa fie turnat asfaltul pe toata lungimea, chiar daca nu o sa fie uzura.

Dominik

#6081
Imagini de pe șantierul de reabilitare a DN 76, sectorul Ionești - Vârfurile, județul Arad.
Lucrări executate:
- Așternere strat mixtură asfaltica tip AB31,5;
- Săpătură casetă de lărgire;
- Așternere strat de formă și fundație casetă de lărgire;
- Așternere strat de piatră spartă în sistem rutier nou;
- Cofrare și turnare fundație podeț;
- Cofrare și turnare beton în elevație zid de sprijin.





















DRDP Timisoara


You're in Steelers Country

NGC

"PROIECTARE ȘI EXECUȚIE "Drum de legatura DN 66A km 47+600 – 66+204 Campu lui Neag - Cerna"".

Quote from: NGC on June 05, 2019, 10:25:39 AM
Astazi a fost lansata licitatia [CN1011824], "PROIECTARE ȘI EXECUȚIE "Drum de legatura DN 66A km 47+600 – 66+204 Campu lui Neag - Cerna"".

Valoare estimata: 243.072.327,00 RON fara TVA

Durata contractului: 36 luni, "8 luni perioada de proiectare care include Proiectul pentru Autorizatia de construire si 28 luni perioada de executie"

Fonduri: Bugetare

Termen depunere oferte: 25.07.2019

Licitatia a fost anulata automat astazi, pentru ca nu s-a inghesuit nimeni.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Ionut

WOW, nu ma asteptam. Bugetul ala inseamna ca nu e suficient.

nenea_hartia

N-am idee dacă încalc sau nu noua regulă (eventual se poate șterge), dar din pozele astea rezultă că va fi o diferență de 0,5-1 m pe verticală între stratul de uzură și rigola carosabilă :o. Care astfel nu mai e carosabilă deloc. Felicitări celui care a proiectat!
Oricum, mulțumesc pentru poze!

Quote from: Dominik on July 25, 2019, 02:07:02 PM





mihaimai

VO DN5. Scuzati calitatea, nu am stiut ca am un telefon asa de prost...

dr4qul4

Macar se lucreaza? Sau au deviat traficul si acum freaca menta?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

mihaimai,
+1, multumesc!

La 02:05-02:15 se vede ca macar au avut bunul simt sa asfalteze vechea intersectie spre giratoriul de la centura Adunatii-Copaceni, intersectie care in luna mai era de cosmar...
Quote from: TibiV on May 05, 2019, 05:36:11 PM
Frumos, nu?...


Dar cu bidoanele alea instalate acum, nu mi-e clar cum ar mai face stanga Skoda aia gri din poza mea...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024