Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

alin2pas


ovideatza

https://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/contractul-pentru-elaborarea-studiului-de-fezabilitate-la-drumul-expres-bacau-a-neamt-semnat-in-august--225147.html

De la Cuc citire:

"Până în prezent s-au asfaltat 80 km, urmând ca încă 70 km să se facă între Moţca şi Castelul de Apă ".

Asta inseamna DN2 Sabaoani -Motca.

Exista vreo astfel de licitatie?

mihaimai

S-a deviat ieri circulatia pe DN5 pe podul temporar peste Arges. Pentru 6 luni zice CNAIR. Cumva au reusit sa prinda iarna, asa ca termenul de 6 luni este absolut aberant. Nu vad cum s-ar putea da drumul la podul mare pe 18 ianuarie, cu zapada si -10 grade. In plus, la cum s-au desfasurat lucrarile de reabilitare pe DN5 Bucuresti-Adunatii Copaceni, ar fi o minune sa il termine pana la vara viitoare.

Comunicatul de presa CNAIR:
http://www.cnadnr.ro/ro/comunicare/comunicate-de-presa/interes-general/se-%C3%AEnchide-podul-de-la-aduna%C8%9Bii-cop%C4%83ceni-pentru

Ieri seara pe la ora 18, pe sensul spre Giurgiu, coada incepea cu aproximativ 750m inainte de inceperea devierii, pe doua benzi.
Dimineata la 7 jumatate se circula fluent, dar cu 30km la ora.
Am parcurs dimineata dus-intors devierea si cea mai mare problema pare a fi curba la dreapta pe directia Bucuresti->Giurgiu de la intersectia dintre soseaua Giurgiului si DJ 412A:

Curba este mult prea stransa, in special pentru TIR-uri, de care aceasta ruta nu duce lipsa.
In plus, intersecia respectiva nu a fost reasfaltata si nici macar reparata, asfaltul fiind intr-o stare destul de proasta.

TibiV

Aparitia cozilor nu este o surpriza...
Quote from: TibiV on May 05, 2019, 05:36:11 PM
Ca sa fie mai usor de inteles am marcat principalele elemente.
Cu galben este vechiul traseu al DN5 (anterior construirii centurii Adunatii-Copaceni), care trecea tot peste actualul pod. Fostul DN5 se numeste acum Sos. Giurgiului in interiorul comunei.
Cu un patrulater rosu am marcat amplasamentul podului temporar, pe care se va muta traficul in timpul lucrarilor de reabilitare ale podului actual.
Cu albastru am marcat traseul de la actualul giratoriu din capatul centurii Adunatii-Copaceni pana la vechiul traseu al DN5, pe care il vor parcurge toate masinile atunci cand se va devia traficul pe podul temporar. Traseul albastru continua spre sud-est ca DN5A/DJ412A spre Gradistea (unde sunt podurile CF peste Arges, cel vechi prabusit in 2005 si cel nou, niciodata terminat...)
Cu cerc rosu am marcat intersectia unde sunt facute primele poze din continuarea reportajului.

In reportajul din link (aici) am facut poze cu intersectia aia si v-am spus inca din mai ca vor fi mari probleme... :((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mihaimai

#6065
Update live la devierea de pe DN5:
Coloana dinspre București are peste 6km și se parcurge in aproximativ o jumătate de ora...

sawkward

Salut!
Scriu aici pentru cei care in vara asta pleca din Bucuresti spre vest.
Pe DN7 intre Pitesti si Rm. Valcea sunt lucrari la Dedulesti cu cozi mari de cca 1 ora in weekend.
O sa tina destul semaforizarea pentru ca lucreaza la structura de rezistenta a drumului.
Cred ca e mai bine de trecut dimineata devreme sau seara tarziu.
Daca nu am nimerit sectiunea, rog un moderator sa puna postarea unde trebuie.

adiarc

de vreo 2 ani dadea semne de slabiciune si mai sunt 2,3 zone care aluneca...dar bineanteles ca numa in iulie si august se poate lucra..
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Adi, fara suparare...
Dar prefer in iulie-august decat in decembrie-februarie...

Se pare ca, la majoritatea lucrarilor, la CxxxR nu exista primava si toamna, doar vara (cum sa lucram dom'le in perioada concediilor?!...) si iarna (cum sa lucram dom'le cand e ger si ninge?!...)
Asa ca mai bine nu lucram DELOC...
Perfect logic, perfect explicabil...
:((
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

adiarc

eu as prefera ceva cu cap...de ex in cazul de fata licitatie din primavara-vara 2018...poate adjudecam pana la sf anului...ordin de începere in ianuarie,foraje executate pana la inceputul lui martie...si tot restul ( turnare beton,asfalt,parapeti,etc ),pana la sf lui iunie ( martie ,aprilie,mai ,iunie...aproape 4 luni sunt suufffiiiiciiienteeeee!!! )....asadar sf de iunie cu totul gata cu orice pret ( de ex lucrat noaptea)
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Lucrat noaptea?!?!...
Dar ce, suntem in sclavagism?....


(Sarcasm, daca cineva crede altceva...)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

minisoferul

Au terminat macar de forat coloanele ? Sau sunt inca acolo forezele ?

NGC

"Proiectare si executie "Drum de legatura DN5 km. 60+500 - Soseaua de Centura - Pod Prieteniei km. 61+400""

Quote from: NGC on July 13, 2019, 11:54:27 AM
Quote from: NGC on March 14, 2019, 11:59:52 AM
Quote from: NGC on November 22, 2018, 10:34:09 PM
Quote from: NGC on October 23, 2018, 11:14:48 PM
Am uitat sa va zic ceva. "Pe surse", asocierea condusa de COSEDIL a contestat.

Contestatia a fost admisa. Cine tine scorul contestatiilor castigate de contestatari? :D

Pe primul loc a iesit COSEDIL, dar au incercat sa le gaseasca nod in papura si i-au descalificat. CNSC le-a dat insa dreptate celor de la COSEDIL.

Dupa prima decizie a CNSC, CNAIR a "reevaluat" oferta celor de la COSEDIL si i-au descalificat din nou, cu un nou argument. Bineinteles ca cei de la COSEDIL au contestat decizia, dar de data aceasta CNSC a dat zilele trecute dreptate celor de la CNAIR.

Mai poate urma CAB. Va tin la curent.

Dupa cum era de asteptat, COSEDIL a facut recurs la CAB.

Quote from: razvan96 on July 13, 2019, 12:23:10 PM
Pentru cine nu a urmarit telenovela, exista vreo informatie despre cine ar avea a doua cea mai buna oferta, dupa Cosedil?

Daca imi aduc bine aminte din informatiile primite de la vrabiute acum ceva vreme, pe 2 ar fi PORR. O sa rog vrabiutele sa imi confirme.

Noul termen pentru evaluarea ofertelor este 15.09.2019. Acum asteptam judecarea recursului la CAB.

madsnowman

au aparut parapeti NJ intre sensuri, intre Persani si Vladeni, pe DN1, in zona asta (de unde incepe urcarea pasului Persani, spre Brasov, pana dupa cimitirul eroilor) :





Powered by API/PUM imgur uploader

horatiu.cosma

Mai jos de Dedulesti, DN 7 (intre Pitesti si Rm. Valcea). Primul zid de sprijin e terminat, au pus balast, cat de repede urmeaza asfaltul. In poze e al doilea zid de sprijin.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader