Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 7 Guests are viewing this topic.

@drian

#45
linia dreapta intre Satu Lung si Stejaru:


imediat dupa Stejaru:


regrupare inainte de asternerea binderului la intrare in Somcuta:


permanentele gropi de la intersectia cu 182B (apar si dispar de 2 ori pe an)


tot in Somcuta Mare:


intrare in Buciumi:



unul din podurile din Buciumi:


lucrari la santuri:


topografii desenand pe asfalt ;)


celalalt pod din Buciumi:

@drian

Valea Chioarului:


incepe uracrea pe Mesteacan:





lucrari inainte de "Placinta creata"






"Placinta creata" cu peron pe partea dreapta:








@drian

cele mai grele lucrari in momentul acesta sunt pe cealalta parte, dar sa curga pozele :)

















@drian

dupa intrarea in judetul Salaj, alte lucrari de largire sau consolidare, si inainte si dupa Perii Vadului:







si in Ileanda s-a asternut azi binderul:



bonus cu inginerese :)



@drian

din Dabaceni cu mici exceptii doar stratul de uzura mai trebuie asternut


santuri in Glod:



bonus ovin :)


unul din cele 2 poduri din Capalna:


Coplean:


Caseiu:



Urisor:


si intersectia cu DN 17:


noul sens giratoriu triunghiular:


Fin

valexandru

^^ Observ ca in multe zone se ocupau cu largirea drumului....
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

@drian

Da asa este, mai ales in judetul Maramures intre Somcuta Mare si Ileanda(SJ) care de fapt este cea mai grea parte . In judetul Cluj sunt mai avansate lucrarile.

Ionut

@drian, multumesc mult pentru pozele grozave, bine ai venit pe forum! :cheers:

Ma bucur enorm sa vad ca se modernizeaza drumurile in nord, in zona Maramuresului, este o zona superba a tarii, plina de traditii. Pacat ca drumurile sunt atat de proaste incat nici nu-ti vine sa te reintorci. Cel putin asta a fost senzatia mea de acum 4 ani parca (am facut un tur al tarii). Ma bucur sa vad ca se reabiliteaza!

valexandru

Quote from: @drian on April 06, 2012, 12:12:48 AM
Da asa este, mai ales in judetul Maramures intre Somcuta Mare si Ileanda(SJ) care de fapt este cea mai grea parte . In judetul Cluj sunt mai avansate lucrarile.

     Sa inteleg ca in zonele respective vor sa fie 1+2 , pacat ca nu e si un 2+2 macar pe unele portiuni (asa cum ar merita Maramuresul)...
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

@drian

Din cate am inteles, pe Mesteacan este prevazut 1+2, iar in rest 1+1 si acostament (latime 10 m unde este posibil)

delacroix

Quote from: @drian on April 06, 2012, 11:41:17 AM
Din cate am inteles, pe Mesteacan este prevazut 1+2, iar in rest 1+1 si acostament (latime 10 m unde este posibil)
Suficient. Si pe 1+1 modernizat poti depasi in siguranta.
PS1. faine poze!
PS2. Daca gasesti "tabla" cu investitia fa-i te rog o poza.

@drian

In mare parte asa e, 1+1 e suficient, dar pana la intersectia cu DJ 193 (sau "2 veverite) e musai 2+2 de cativa ani." Acolo se desparte traficul catre Zalau si zona Codrului de cel spre Cluj. Pot sa spun fara sa fiu foarte obraznic ca pana in Somcuta Mare ar trebui 2+2 tinand cont ca pana acolo se intinde zona metropolitana Baia Mare, dar realitatea este diferita  :-[
Cat despre tabla, am trial version, crop-uita dintr-o poza mare, dar cand mai trec prin zona Real fac rost si de versiunea full ;)


valexandru

^^ Abia acum (utilizand Google Maps) realizez ca am utilizat drumul respectiv des  :hm:
     Zic ca DN1C Cluj Napoca-Dej este foarte bun asa cum e acum (acest sector e exact la fel ca si DN 2 Bucuresti-Iasi) , insa in viitor merita un upgrade. DN1 C Dej- Cluj Napoca e in lucru de mult-mult timp ,iar in vara trecuta tin minte ca era un pic modernizat si sectorul dintre Dej si Galgau (de acolo am parasit DN1 C pt a vedea Manastirea Rohia si Tg Lapus) , insa acest drum (asa cum spune si @drian) trebuie modernizat macar pe unele sectiuni la 2x2 .
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

Ionut

In dimineata asta am zis sa dau o tura pe centura, atat pe sud, cat si pe nord. Vin cateva poze, fiecare pe thread-urile potrivite. Nu sunt mari vesti sau noutati, doar asa un mic update de weekend.

Mai intai o poza cu un panou informativ pe DN5 la Jilava, intre Bucuresti si Centura Bucuresti. Ar trebui reabilitat segmentul Bucuresti (Jilava)-Adunatii Copaceni pentru ca e cam plin de gropi. Dar ghiciti cine are contractul... da, Romstrade! Evident ca panoul e pus din primavara anului trecut insa eu n-am vazut picior de muncitor si se face in curand un an de zile de la ordinul de incepere.


udar