Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

delacroix

Quote from: valexandru on April 10, 2012, 04:17:17 PM
  Stie cineva daca DN14 Sibiu Medias e in lucru ? (Adica daca se poate circula decent) O sa trebuiasca sa fac un drum spre Suceava de Paste si am de gand sa utilizez acest traseu:
Da, este in lucru. Deocamdata la cateva podete si cu ceva restrictii. Se circula decent daca nu e aglomeratie. Probabil ca la vara va fi de ocolit.

valexandru

Quote from: delacroix on April 10, 2012, 04:34:43 PM
Quote from: valexandru on April 10, 2012, 04:17:17 PM
  Stie cineva daca DN14 Sibiu Medias e in lucru ? (Adica daca se poate circula decent) O sa trebuiasca sa fac un drum spre Suceava de Paste si am de gand sa utilizez acest traseu:
Da, este in lucru. Deocamdata la cateva podete si cu ceva restrictii. Se circula decent daca nu e aglomeratie. Probabil ca la vara va fi de ocolit.

     Vazusem in cateva poze ca era lucru la podete. Sper ca nu e aglomeratie in zona respectiva. (Tin minte cat de "frumos" era in perioada cand era in lucru Sibiu-Brasov  :headbash: )
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

delacroix

Ce faci, treci in revista DN-urile in reparatie? DN15A si DN15, adica Saratel-TgM sunt in reparatie. Calitatea asfaltului: rau spre foarte rau. Sfatul meu e sa gasesti alt traseu.

valexandru

Quote from: delacroix on April 10, 2012, 04:55:06 PM
Ce faci, treci in revista DN-urile in reparatie? DN15A si DN15, adica Saratel-TgM sunt in reparatie. Calitatea asfaltului: rau spre foarte rau. Sfatul meu e sa gasesti alt traseu.
Sa stii ca portiunea dintre Ungheni si Tg Mures era buna , nu avea pb , iar pe DN 15A am circulat iarna trecuta (de Craciun) si nu prea am avut de comentat legat de calitatea drumului!
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

adsailton92

Salut,
Am si eu o intrebare, intre Arad si Oradea, cum mai evolueaza lucrarile?
Multumesc,
Drumuri Bune

udar

adsailton92 ,  din cate stiu eu trebuie sa fie pe teminate, dar maine am drum de la Timisoara la Oradea si am sa-ti spun exact cum este... :)
:cheers:

adsailton92

Quote from: udar on April 10, 2012, 08:15:59 PM
adsailton92 ,  din cate stiu eu trebuie sa fie pe teminate, dar maine am drum de la Timisoara la Oradea si am sa-ti spun exact cum este... :)
:cheers:


Multumesc!

udar

#82
Quote from: adsailton92 on April 10, 2012, 05:25:47 PM
Salut,
Am si eu o intrebare, intre Arad si Oradea, cum mai evolueaza lucrarile?
Multumesc,
Drumuri Bune

asa  cum am spus ieri am facut drumul Timisoara -Oradea si retur si pot sa spun ca este OK drumul se merge binisor in sensul ca mai sunt niste paletari pe unde se mai toarna niste asfalt (ultimile straturi), dar mai este de lucru pana in toamna, cel mai mult este realizat pe Arad-Chisineu Cris unde sunt portiuni finite si marcate iar ultimii kilometri catre Oradea nu au fost deloc atinsi , mai sunt poduri de refacut.........
am spus in toamna pentru ca eu am avut impresia ca aceasta lucrare a fost abandonata , foarte putina activitate pe intreaga ei lungime
am facut si cateva poze









si un mic filmulet

http://www.youtube.com/v/MGb2q3rwPao

:cheers:






udar


Ionut

Multumesc udar pentru update! Arata bine reabilitarea asa de la distanta, drumul asta era o bomba ultima data cand am facut eu Arad-Oradea. Nici nu vreau sa-mi amintesc ce cratere erau in asfalt. E reabilitat de FCC parca, da? Mi se pare traficul destul de intens... sau e doar asa o "iluzie optica" pentru ca se lucreaza?

udar

#85
da acum arata foarte bine fata de ce era , dar nu FCC face acest drum, cei de la Astaldi sunt pe acest drum.............
da este un drum cu trafic ............

udar

inca un set de poze de la si dupa Chisineu Cris  pose facute la dus catre Oradea





aici este deviata circulatia se lucreaza la fundatia noului pod


:cheers:


boer_escu

Quote from: valexandru on April 10, 2012, 04:48:32 PM
Quote from: delacroix on April 10, 2012, 04:34:43 PM
Quote from: valexandru on April 10, 2012, 04:17:17 PM
  Stie cineva daca DN14 Sibiu Medias e in lucru ? (Adica daca se poate circula decent) O sa trebuiasca sa fac un drum spre Suceava de Paste si am de gand sa utilizez acest traseu:
Da, este in lucru. Deocamdata la cateva podete si cu ceva restrictii. Se circula decent daca nu e aglomeratie. Probabil ca la vara va fi de ocolit.

     Vazusem in cateva poze ca era lucru la podete. Sper ca nu e aglomeratie in zona respectiva. (Tin minte cat de "frumos" era in perioada cand era in lucru Sibiu-Brasov  :headbash: )

Astazi am facut Sibiu-Dumbraveni si retur.

Au inceput cei de la Strabag, pe langa sapaturile la toate podetele dintre Sibiu si Rusi, sa decoperteze si o banda la iesirea din Sibiu (in zona Viile Sibiului) si deja acolo se circula alternativ pe banda ramasa libera.

Ceea ce am remarcat, erau vestele reflectorizante nou-noute ale tuturor muncitorilor si atentionarile si panourile reflectorizante aproape 'ca-n Germania'. :yes:

valexandru

@boer_escu Mersi mult de tot de raspuns. Deci, se poate circula in conditii decente pana la Medias?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

boer_escu

@valexandru
Da, per ansamblu, conditiile pe traseul Sibiu - Medias sunt inca decente. Probabil ca peste cateva saptamani se va complica situatia.
Trebuie doar avut in vedere ca in destul de multe locuri asfaltul e destul de valurit, dar nu e foarte grav in niciun loc.