Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AlexxC

Cine o sa respecte limitarea aia de 50kmph la urcarea pe deal? Eu cred ca nici aia care au facut proiectul.
Bataie de joc sa pui limita de 50kmph in afara localitatii,cand ai 2 benzi pe sens , parapet median si geometrie destul de ok.

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

rocker_no

#7352
Referitor la lărgirea DN6, pentru că fac lunar drumul B-Craiova, am făcut o solicitare de informații la CNAIR și am primit răspuns (dezamăgitor): lărgirea platformei drumului de la 8.00m la 13.00m (benzi de circulație 2 x 3.50m, acostamente consolidate 2x1.50m, umăr taluze 2x1.00m).
Părerea mea e că decizia a fost luată pentru că în zona respectivă posibil să fi fost mai multe accidente de la depășiri neregulamentare, altfel de fluidizare și evitare blocajelor nu poate fi vorba.


TibiV

"lărgirea platformei drumului de la 8.00m la 13.00m (benzi de circulație 2 x 3.50m, acostamente consolidate 2x1.50m, umăr taluze 2x1.00m)"

Pana la urma cat este? 13 metri sau 12 metri? Ca 2x3.50 + 2x1.50 + 2x1.00 = 12 ....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul


Earthchild

Au adunat fara abac la punctul 1. La punctul 4 au trecut corect, "12m cu un acostament consolidat".

TibiV

Daca mai "gadilau" un pic cifrele, poate le iesea Drum Expres....  :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

#7357



Powered by API/PUM imgur uploader

S-a mai postat mai în urmă...

rocker_no

Eu cred ca erau ironici cei de dinainte.
Postarea respectiva n-am gasit-o la search, dar speram ca largirea de dinaintea centurii Alexandriei care apare si in clipul respectiv sa fie un caz izolat.
Acum, ca si altii in ultimele pagini, ne intrebam de ce tocmai la km 70 au aparut lucrari asa ca am cerut informatii si avem raspunsul oficial. Punand cap la cap raspunsul CNAIR si clipul video e clar ca in timp vor face aceasta largire pe tot segmentul Buc (probabil de la Mihailesti) - Alexandria.
N-am studii de specialitate in proiectarea drumurilor dar nu prea inteleg cum creste siguranta prin largirea acostamentului, poate doar faptul ca in caz de pericol ai unde sa te feresti cat de cat fara sa iesi de pe drum.

Horațiu 87

Cateva poze de pe DN 29 D Botosani-Stefanesti




foreza in actiune  8) 8)





Adisan


b1

Stadiu DN2L Soveja - Lepșa acum 3 luni:


Și un filmuleț cu stadiul șantierului forestier din zona Lepșei acum 2 (mulțumim tăietorilor de lemne care ,,reabilitează" drumul :)):


Teoretic șantierul a demarat acum cel puțin 1 an și 2 luni, dar cred că au încurcat imaginile cu unui alt șantier de prin țară:


Of! :((
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.
--------------------------------------------------
Un pic de istorie 1, un pic de istorie 2, un pic de istorie 3, un pic de istorie 4, un pic de istorie 5, un pic de istorie 6, un pic de istorie 7, un pic de istorie 8, un pic de istorie 9, un pic de istorie 10 (Nou)

punktnet

S-a amânat data de închidere a circulației pe Transfăgărășan 🟪
🔵 Comisia de Revizuire Specială din cadrul CNAIR care s-a întrunit pentru analiza închiderii circulației pe Transfăgărășan a luat decizia amânării termenului de 20 octombrie, având în vedere condițiile meteorologice favorabile din prezent.
🔵 Normativul privind circulația rutieră pe drumurile montane, DN 7C și DN 67C "ind AND 615-2020" prevede închiderea circulației pe Transfăgărășan, începând cu data de 20 octombrie.
🔵 Acest normativ reglementează unitar circulația rutieră pe DN 7C și DN 67C în vederea asigurării viabilității acestora prin prisma condițiilor meteorologice, climatice, altitudinii la care sunt situate și a caracteristicilor tehnice ale acestor drumuri montane.
🔵 Precizăm că în perioada de iarnă, când condițiile meteorologice nu permit circulația rutieră în condiții de siguranță, aceasta este interzisă  pe DN 7C - "Transfăgărășan" între km 104+000 (Piscu Negru) şi km 130+800 (Cabana Bâlea Cascadă).
🔵 Comisia întrunită pentru analiza viabilității circulației pe DN 67C (Transalpina), între Rânca și Obârșia Lotrului (km 34+800 - km 59+800) a decis menținerea închiderii traficului pentru toate categoriile de autovehicule pe acest tronson de drum montan.
🔵 Menționăm că măsura închiderii circulației rutiere pe acest sector a fost luată pentru siguranța participanților la trafic, având în vedere fenomenele meteorologice imprevizibile ce pot apărea în orice moment în această zonă.


Sursa : http://www.cnadnr.ro/.../s-am%C3%A2nat-data-de-%C3...
Just kidding.

Dominik

Deschidere circulatie DN7 lărgirea la 4 benzi la intrare pe Valea Oltului 21.10.2021



By Radu Ignat
You're in Steelers Country

bacovia

Pe sensul spre Talmaciu, gatuirea de la 2 benzi la una creeaza ambuteiaje mai mari ca inainte.