News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

TibiV

DN7 largire Talmaciu-Boita - ultima parte...













Nodul cu A1 PiSi1





Wellcome to Boita!

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tonică

Ieri (vineri), era coloana tocmai din autostrada in direcția boita, care din trenul in care eram, părea ca... staționează :)) M-aș fi bucurat pt alegerea făcută dacă trenul in care eram mergea cu mai mult de 10 km/h :((

dr4qul4

ca tot veni vorba, am observat pe Dealul Negru ca extind banda de urcare in curba ceea nasoala dublu ac de par,  de dupa podul peste Cotmeana. Era o foreza acolo si ceva terasament compactat.
Bine ar fi sa o extinda de la pod...
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

GeorgeSB

Nu cred ca extind la doua benzi in zona aia, am trecut si eu azi si exact in dreptul forezei este surpata soseaua, diferenta de nivel este de peste 5 cm. Cred ca doar consolideaza cu niste piloni forati.

mitsu

Poate s-a mai raspuns si nu am vazut eu.
Care e logica dublarii DN7 in portiunea paralela cu tronsonul de autostrada Sibiu - Boita? E o varianta de suplinire a lipsei unui nod rutier al autostrazii la intersectia cu DN1 spre Brasov?

tom_sawyer

Din câte am înțeles e un proiect vechi, întarziat și care nu a mai putut fi oprit, astfel că a ajus să se construiască odată cu autostrada.

RaduG

#7281
Lucrările de asfaltare a extinderii la 4 benzi a DN7, sector Tălmaciu-Boița, azi, ora 12:31. Abia începuse ploaia, nu dați cu pietre.

stangabriel

Oare pe portiunile de 4 benzi la nivel, o sa fie separatoare de beton intre sensuri?

Multumim de informatii.

vancouver

Da, de altfel toate drumurile nationale 2+2 din tara au primit parapet median sau urmeaza sa primeasca in curand.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

viorelelasin



Camera Live: Stadiul lucrărilor la podul de peste râul Arieș din municipiul Turda

user201

Ieri am fost pe DN76 de la Oradea la Deva și mai erau doar 3 semafoare pe tot drumul care se prezenta în condiții foarte bune. Sper să se termine complet saga acestui drum anul acesta calendaristic.

ovideatza

Stiti daca DN24D barlad-Galati prinde in anii urmatori vreo modernizare majora?

Cred ca daca s-ar cumula reabilitarea (Adevarata, nu un strat de asfalt peste) cu corelarea VO Galati+DX Galati-pod Braila ar deveni o noua ruta pe relatia Moldova-Constanta, in special ca ar fi mai putine localitati pe traseu decat Barlad - Tecuci-Sendreni.

Pe variantele Sendreni-Giurgeni-Constanta vs Sendreni-Pod Braila-DN22D-Constanta din ce ma uit ca timp va fi tot pe acolo.
Dar cumulat cu un DN24D de calitate si ocolitoare la Galati poate ar fi o alternativa reala de lung parcurs.

Momentan Moldova-Constanta e un lung sir de localitati....si parca o reabilitare de DN24D ar fi mai rapida decat executie A7+DX "Focsani"-Braila.

alin_simeriaveche

#7287
Am facut joi dupa masa drumul Tg Mures Sighet si am trecut pe DN17C, un drum destul de rau de altfel in trecut. Ma bucur ca in mare parte s-a facut. Singura portiune rea este in lucru, Cosbuc-Saliste



Aici am stat cel mai mult, la paleta, la Dealul Stefanitei se sta dar mai putin, de asemenea si la poarta de intrare in jud Maramures. Ultimele doua opriri mentionate sunt semaforizate


alin_simeriaveche




Aici este o portiune nasoala neasfaltata, inainte de Romuli cred, vreo 1-2 km



luc

#7289
Dincolo de reclamă, pe acest tronson din DN 76, Ștei - Vârfurile, se vede finalul:

https://www.facebook.com/498009396954656/posts/4299010716854486/.