News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cassyo

Si-acum cateva poze din zonele de intersectie ale DN6  cu Centura Mihailesti, aflata in constructie, spre final.
Mai multe poze, pe threadul dedicat centurii.

Sensul dinspre Alexandria: inceput sosea centura, inainte de Mihailesti





Zona de intersectie Dn6-capat nordic centura Mihailesti


La ora la care am trecut, se lucra



Powered by API/PUM imgur uploader
Calatorului ii sade bine cu drumul

user201

Bună ziua.
Aș avea o întrebare: A mai circulat cineva luna aceasta pe DN76 între Brad și Oradea, pentru că aș fi curios cum se mai prezintă drumul ca și volum de lucrări rămase și număr de semafoare datorate acestora?

luc

Am fost week-end-ul trecut.

S-au rezolvat în mare parte problemele. Semafoare sunt vreo 4-5 pe pe cele 2 sectoare în lucru pana la Ștei și 2 porțiuni relativ scurte neasfaltate. Recomand cu încredere.

De la Beiuș spre Oradea se circulă bine, fără semafoare, cei de la Porr mai aveau de făcut marcajele pe sectorul lor.

O situație actualizată cu poze se găsesc aici: https://www.facebook.com/drumulnational76/

user201

@luc Mulțumesc pentru info și pagină. Săptămâna viitoare o să am un drum spre Oradea și eram curios cum se mai prezintă.

zuma80

Vin si eu cu un info despre DN66 Petrosani-Simeria despre care am intrebat cu ceva saptamani in urma.
A fost aplicat stratul de criblura plana la Calan (daca imi aduc bine aminte), iar de la iesire din Hateg pana la Petrosani exista si marcaje.
Ca si executie pare buna, fara comparatie cu DN67 Tg-Jiu-Bengesti unde a fost si este un dezastru.
Am mers si pe DN 68 Hateg - Caransebes care nu se prezinta prea bine (ultima oara l-am folosit prin 2018 si se prezenta mult mai bine).
Pentru A6!

carutasul

pentru că dashcam-ul meu a suferit un mic accident, am rugat-o pe doamna mea să facă o scurtă filmare cu telefonul la lucrările de lărgire DN6 ( pe undeva înainte de Bujoreni când vii din Alexandria). Oamenii par hotărâți. Poate n-ar fi târziu să se marcheze direct în 2+1, că lucrarea e aceeași :) Deși eu încă visez la sensul alternativ, vineri spre Alexandria, duminică spre București... până la urmă o să trebuiască încercat și ăsta... cu semafoare, cu poliție două-trei luni, cu camere... o să se dea pe brazdă  în final

carutasul

Și pentru că am fost un pic pe plaiurile căruțești, am remarcat că se lucrează la podețul de pe DN55 de la Malu-Mare, lucrare abandonată de multă vreme (se circula cu semafor) . La devierea de la Bratovoiești nu am văzut mișcare, sper să îi vină și ei rândul...

b1

Azi a fost lansată licitația: [CN1034247] - Executie pentru stoparea efectelor calamitatilor, repararea drumului: DN 1G km 54+750, valoarea estimată: 954.550,55 lei. Oare astfel de lucrări nu pot fi executate în regie proprie de către CNAIR?
Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

bugybuu

Dacă vor sa facă cu coloane forate nu prea au cum sa facă in regie proprie. Saptamana trecuta duminica am trecut pe acolo în drum spre mare și ii destul de rău.

voicul

Incepand cu 12.20 se vede emulsie sau primul strat de asfalt pe DN7.
Poate se abate o drona sa mai vada care e starea lucrarii.  :)


TibiV

Ai rabdare pana diseara sau pana maine, cand ajunge acasa aparatul copilotesei mele...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vancouver

Pe 25.08 cand am trecut eu, pe DN7 Boita-Talmaciu era emulsie pe zona de santier Geiger (extinderea la 2+2). Nu se intrevedea intentia imediata de a asterne si primul strat de asfalt. Partea mai aproape de Boita e mai ramasa in urma. Probabil vor deschide in ca. 2-3 sapt pe noul amplasament (adica pe viitorul sens de mers spre Boita), dar nu si ultimii 200-300 de metri spre Boita.

Evident era ambuteiaj cand am trecut, cauza era in Talmaciu I, nu santierul.

La sensul giratoriu Vestem din fericire nu erau probleme semnificative (doar 10-20 de secunde de asteptare). Acea mica banda suplimentara a facut minuni, la fel si banda directa in sens invers, pe langa sensul giratoriu, pe relatia Sibiu - Talmaciu.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

TibiV

Cum am promis, DN7 Talmaciu-Boita... Joi, 26 august 2021, aproximativ ora 18.10


















Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

#7273
DN7 largire Talmaciu-Boita - continuare...















Sfarsit de emulsie...



Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

DN7 largire Talmaciu-Boita - partea a 3-a....



Frumos...














Mama proștilor este mereu gravidă... :)