News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

zuma80

As vrea sa aduc in discutie aici un drum des utilizat despre care nu retin sa fi fost adus in discutie, si anume DN67 (Rm.Valcea -  Tg.Jiu - DTS).
Acest drum a fost reabilitat in anii 2002 - 2003, deci are deja 18 ani si inca rezista.
Sunt zone unde au existat alunecari si au fost necesare lucrari de refacere a drumului.

Principala caracteristica a acestui drum, cel putin pentru judetul Valcea, este ca intr-un procentaj de peste 90% acesta merge doar prin sate, serpuit si cu decivitati, cele mai importante fiind Pietrari si Costesti.
Revin putin la MZA (CESTRIN 2015) despre care nu de putin ori pe aici au aparut critici ca este depasit de realitate:
DN 67 -  6681 vehicule/zi
DN 76 Deva-Oradea -  4370 vehicule/zi, ce are in lucru centura ocolitoare Stei.

Consider ca zona Horezu are nevoie de o varianta ocolitoare a DN ului, ideal de la Barlogu pana la Rugetu (poate chiar Milostea).
O sa incerc intr-o alta postare sa schitez si un traseu daca va exsita un oarecare interes.
Pentru A6!

dr4qul4

ce zici de o varianta care sa urmeze vaile? Una mai scurta cu 1,5 km fata de drumul actual si care ocoleste si Rm Valcea.
Cu mici modificari poate sa fie un drum atractiv. Strict pentru a ocoli Horezu ar fi drumul Bogdanesti-Maldaresti
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

zuma80

Ideea nu este sa ocolesti Rm.Valcea, ca acest drum uneste aceste municipii, si mai departe Sibiu, Pitesti, etc

La asa ceva ma gandesc eu, pentru inceput:
DN67: Stoenesti - Horezu - Rugetu



Powered by API/PUM imgur uploader
Pentru A6!

rocklee

ieri am fost intro plimbare pe DN 76 in zona Varfurile ....sa vad cum se prezinta lucrarile din zona

https://www.youtube.com/watch?v=-WuYDJGxZ10&ab_channel=RufiusStefani


voicul

Ne plangem de A10 ca e inceput de 10 ani, dar DN-ul asta cred ca are vreo 30 de la inceput.

Lasand amarul la o parte: vreo sansa sa il terimine anul asta? Sau ce loturi termina anul asta/ ce mai ramane?

pasadia

N-am mai trecut prin vara pe acolo, dar la cum au lucrat și cum arătau lucrurile cred că Ionești - Varfurile ar trebui sa fie gata anul asta. Poate ne zice @rocklee care era stadiu pe segmentul asta.

rocklee

pasadia ....ce pot sa spun ...ca pe sectorul  care am fost ...ionesti pana la stei ...se lucra anemic ...mai este de lucru
mai ales in localitati ... >:(
in vre-o 3 locuri se lucra destul de bine ... :)
si inca mai sunt vreo 2-3 locuri ne atacate ...

am vrut sa vad stadiul lucrarilor si sa fac un foto reportaj ....dar timpul ma presa si am ramas doar la cele doua filmari... :)

marinul

Oricum Selina are mai multe utilaje decat pe A3. Ionesti-Varfurile avea uzura in septembrie, mai putin o zona neatacata pe atunci la care se lucreaza acum din ce am vazut din poze. Teoretic anul asta ar trebui sa avem uzura pe toate loturile


alin_simeriaveche

#6969
Multumim marinul si roocklee. Inseamna ca prin sezonul estival sunt sanse ca de la Brad la Felix sa mergem pe un drum cat de gat mai decent?

ghrt

Pe DN21 Drajna - Călărași, satul Radu Negru și-a tras bulevard.
Au scos toate ulițele alea de 1 banda pe sens cu pietriș pe ele in DN21, cu indicatoare de STOP. Cine iese de pe o uliță din aia o va face cu 10kmph, într-un DN pe care de circulă legal cu 90kmph.
Dacă au nevoie de conectare la DN, poate fi cazul să aibă o intersecție lângă localitate cu bandă pentru viraj stânga. Au un acces dar mai îndepărtat.

Apoi, nu mi se pare firesc ca un DN de tranzit să devină bulevardul satului Radu Negru. Sau de ce nu mai are satul centură. Am numărat 10 ulițe cu ieșire în DN. Iar pe DN e mult noroi, numai acolo.
Cont (aproape) inactiv.

user201

@rocklee Gând la gând cu bucurie. Chiar vroiam să știu cum se mai prezintă DN76 și filmările au fost lămuritoare. M-ai cam speriat cu finalul cu camera care se răstoarnă, dar replicile de aici m-au liniștit.  :D :D

marinul

@alin_simeriaveche eu zic ca si acum se circula decent. Am facut din Oradea- Deva in jur de 3 ore, cu tot ca sunt vreo 8 semafoare pe tot drumul. Intr-adevar era duminica dimineata, dar eu prefer ruta asta pentru a ajunge din Oradea- Sebes/Sibiu sau mai departe. Vara ar trebui sa nu mai fie zone fara asfalt si semafoare mai putine

alin_simeriaveche

Multumesc marinul. Da,  timpul pare acceptabil dar eu prefer ca in secolul acesta sa merg pe asfalt. Tin la uzura masinii. Asa ca m-ai linistit. La vara sunt sanse sa fie asfalt peste tot. Nu mi-am putut imagina ca poate dura asa de mult renovarea acestui DN.

razvan96

Licitatia pentru "Consolidare DN 1 KM 204+434-205+546" a fost anulata, singura oferta fiind descalificata la evaluarea financiara.