News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

voicul

Cine merge pe DN2 si vine de pe DNCB din N are alternativa asta.
Azi era DNCB cam plin si am zis sa merg asa, dar crezand ca ies la intersectia DJ100 cu DN2. Inca nu functioneaza semaforul acolo, dar am zis ca decat sa stau pe DNCB ...
M-a socs Waze direct in giratroiu (care e relativ nou) de pe DN2 aflat 200 de m mai sus de aceasta intersectie.

Singura parte naspa e ca prin Afumati am gasit 5 bumpere (tari) pe traseu. In rest liber si drum bun.

keeda

Salut, mare atentie pe DN18 intre km 87-92 (dealul Hera), drumul s-a degradat foarte mult in ultimele saptamani sunt niste cratere-surpriza de toata frumusetea. Drumuri bune.

punktnet

Începând de săptămâna aceasta, pe sectorul de drum DN 68A Margina – Holdea vor începe lucrări de anvergură pentru executarea de reparații la carosabil. Lucrările constau în înlocuirea structurilor rutiere grav afectate de valorile mari de trafic și de tonaj, prin efectuarea unor sisteme rutiere noi cu îmbrăcăminte asfaltică.
Fiind un sector de drum tranzitat intens, aceste lucrări pot produce un deranj mai mare al traficului, motiv pentru care îndemnăm șoferii să utilizeze și rutele ocolitoare, după cum urmează:
A1 Nod rutier Ilia – DN 7 Arad – Nădlac
A1 Nod rutier Simeria DN 66 – Hațeg – DN 68 Caransebeș – DN 6 Lugoj – #A1.
Zilele acestea, pe sectorul de drum va începe montarea semnalizării rutiere pentru a marca zonele unde se vor executa lucrările. Reparațiile vor dura până la începerea sezonului estival, restricțiile fiind ridicate în perioada sărbătorilor pascale.



Sursa: DRDP Timișoara
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1321775701518343&id=294225250940065
Just kidding.

mariansb

Am fost sâmbătă de la Sibiu la Timişoara şi retur.
Aşa rău nu am prins nicicând pe acolo, e ruşinos. Chiar mă gândeam că cei de la Transporturi trebuie să intervină cât mai rapid.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

rocklee

aceste reparati puteau fi facute pe anul trecut ....pe timpul PANDEMIEI cand circulatia era ZERO.... 8)

minisoferul

Au facut o informare astazi ca au inceput in zona tasarilor pronuntate si cum era de asteptat lucreaza tot cu firma Axela, deci nu va asteptati sa iasa perfect dar este un plus.

punktnet

Se intampla ceva pe DN7 intersectia cu DJ711A, ia forma o organizare de santier PORR - ieri erau multi oameni mestereau la ceva iar astazi am vazut cateva utilaje venind.
Just kidding.

punktnet

Actualizare:

Au început lucrările la structura rutieră a DN 68A în zona localității Coșava, jud. Timiș. Tratarea tasărilor locale se face cu echipele antreprenorului Axela Construcții. 
Pentru a nu se crea ambuteiaje pe sectoarele unde se execută lucrări, recomandăm șoferilor să utilizeze și rutele ocolitoare, după cum urmează:
A1 Nod rutier Ilia – DN 7 Arad – Nădlac
A1 Nod rutier Simeria DN 66 – Hațeg – DN 68 Caransebeș – DN 6 Lugoj – A1.

Sursa: DRDP Timișoara


Pentru cine era îngrijorat, lucrările se execută cu refacere strat de bază conform normativelor.
Lucrarea va fi bună și rezultatele pe măsură.
Just kidding.

voicul

Baaa esti nebun?
Chiar fac un lucru kalumea.

+1 CNAIR.
Hai doar +0.3 ca puteati sa lucrati anul trecut cand chiar nu era trafic.  :lol:

RazvanN

Și eu mă uitam peste poze și am rămas mirat. Nu mă așteptam să fie mai mult decât o plombare și reașternere de strat nou.
Lucrul la substructură este foarte binevenit considerând câți ani va dura utilizarea acestui drum cu valori foarte ridicate de trafic.
Poate ar fi nevoie chiar și de dublări pe alocuri pentru sporirea siguranței și depășirile de TIR uri etc.

Cristi N

Pentru dublare e nevoie de expropiere + scoatere din fondul forestier, o adevarata placere.  :bash:

mircea

Poate că nu strica să se facă obligatorii acele recomandări de ocolire. Ar fi avut și constructorul loc să respire și nici lumea nu ar fi stat cu orele la semafoare/palete.

danutzu_1069

La DJ711A, ar fi modernizarea la 4 benzi, pentru a deveni drum de legatura DN7 cu A1. A fost un SF acum un an...

punktnet

Nu este cazul, acum văd că se fac reparatii pe ici pe colo.
Just kidding.

prom

Salut, Dn73 , intre iesire Bran si Fudata, f multe gropi noi, zero intretinere, de evitat, am fost azi!