Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

TibiV

MUltumim, GabiHd.

Super bine arata...
Fata de situatia din 2017, cand am facut DN66 Petrosani - Targu Jiu in sens invers filmarii tale...
https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=12.msg166740#msg166740

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bugybuu

Quote from: alexd on August 26, 2020, 07:59:03 AM
Are careva idee daca DN 1G din jud. Salaj (Hida-Tihau) intra in vreun plan de reabilitare?

E varianta optima pt Cluj (Floresti) - Baia Mare, insa daca mai fac cateva drumuri incep sa cada piese de pe masina.
Eu din câte țin minte acum câțiva ani au "reabilitat" drumul asta. Au dat un strat de asfalt peste beton. Îți recomand drumul județean de un pic mai la nord. Ala a fost refăcut în totalitate pe fonduri europene. Apare și pe  harta infrastructurii. Ocolești un pic dar se rentează decât sa te apuci sa schimbi piese pe mașină. Desigur rămâne și varianta standard DN1C.
Cât despre DN1G... Eu am evitat sa îl mai folosesc. Prea joasa mașina mea (Alfa Romeo 159)

vladb

Si eu iti recomand Floresti - A3 - DN1F - Romanasi - DJ108A - Creaca - Jibou. Din Jibou, chiar daca e mai lung: DN1H - Rastoci - DN1C. Varianta prin Somes Odorhei nu stiu cum e.

pasadia

108 A arata bine in Salaj. Când treci limita de județ se simte, nu mai e la fel de bun (valabil prin aprilie 2019 când am fost ultima oară). Merge străbătut, nu e de ocolit, dar se poate mai bine (largit, marcaje, asfalt mai bun nu petice, etc...)

bacovia

Multam de sfaturi! Da, stiu acel DJ, pe acolo merg la bunici, langa Creaca.

luc

Imaginea neputinței: la ambele capete ale deja celebrului pod peste Mureș de la intrarea în Alba Iulia, generator de cozi kilometrice, a fost montat indicatorul de mai jos:



Asta să știm cine este de înjurat! Nu de alta dar a început și campania electorală...

Powered by API/PUM imgur uploader

Earthchild

Dacă așa pun presiune pe cei răspunzători, cu atât mai bine!

Dominik

You're in Steelers Country

TibiV

Se intampla si in cursul saptamanii, nu doar in week-end, semn ca alegerile se apropie...

QuotePROGRAMUL PREMIERULUI LUDOVIC ORBAN
Marți, 1 septembrie 2020
Vizită în județul Teleorman

Ora 11.30    Participare la inaugurarea grădiniței din localitatea Drăgănești-Vlașca, obiect de investiții finanțat din fonduri guvernamentale

Ora 12.00   Participare la prezentarea proiectului privind creșterea siguranței circulației pe DN6 Alexandria – București, finanțat din fonduri guvernamentale și executat prin CNAIR-DRDP București
-   Intrarea în orașul Alexandria, la sensul giratoriu la intersecția cu centura ocolitoare a municipiului Alexandria

Ora 12.45    Participare la prezentarea proiectului de extindere a Spitalului Județean Alexandria cu un nou corp de clădire

Ora 13:30   Participare la prezentarea proiectului de modernizare a DN 52 Alexandria-Turnu Măgurele, finanțat din fonduri guvernamentale
-   Șoseaua Turnu Măgurele, nr 1-3

Ora 15:45     Participare la prezentarea proiectului de amenajare a portului turistic și de agreement de la Turnu Măgurele
-   Lângă Căpitănia Portului Turnu Măgurele
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

minisoferul

Vesti noi pentru colegu @carutasul

Despre modernizare a DN 52 Alexandria-Turnu Măgurele, este acela la care s-a dat ordinul de incepere al proiectarii la foarte mult timp dupa semnarea contractului.

Sunt curios ce cuprinde ''creșterea siguranței circulației pe DN6 Alexandria – București'', si daca se face in acelasi ritm precum Dn1 zona Feleacu mai bine il lasa asa.

prd.marius

^^^Foarte tare panoul de la podul de la Alba.
Insa acum vreo 2 ani, au umblat pe la rigolele respective, dar nu stiu cum ca doar la unele au facut cum trebuie, la unele pur si simplu au pus asfalt, care normal a cedat si acum e dezastru iar.

Atat de greu e sa repare niste rigole... sa le faca cum trebuie...?!

carutasul

Păi DN6 nu prea are curbele de pe Feleac :) dar bănuiesc că tot de separatoare de sens vorbim. Problema e că pe DN6 se depăşea de multe ori "printre" pe tronsonul de până la Alexandria, era loc, deci s-ar putea ca unora să nu le convină...

RaduG

09/01/20 Participarea PM L Orban la prezentarea proiectului, creșterea siguranței circulației pe DN6

minisoferul

Am inteles doar ca nu se impune autostrada ca are MZA prea mica.... Dar restul lucrarilor asazisei ''largiri '' cum le putem afla ?

AlexxC

#6629
Pune pauza la secunda 28 , sunt sectiuni ale actualului drum si viitoarei largiri.
Din ce inteleg eu se va largi la standardul arhicunoscut si megacontestat de pe DN2 : 3,5m banda de circulatie+ 2,5 m acostament consolidat.
Puteau sa pluseze inca 0,5m la acostament si faceam largire la 2+2. Ce sanse avem sa putem influenta acest proiect in directia modificarii spre un standard superior?