Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

thinker

#5595
@vancouver

La Talmaciu "in centru" nu e o trece de pietoni "simpla" :(  care traverseaza doua benzi de circulatie. E o trecere de pietoni care pleaca de pe un trotuar, traverseaza 7-8m de parcare laterala si inca 7 m de DN.  :D Deci pietonul traverseaza cam 15-16m, oameni batrani, si la ore de varf unul dupa altul, minute in sir, blocand circulatia. Apoi mai trec 3-5 masini si o ia de la capat alte minute. O jumatate de ora de asemenea distractie e de ajuns si coloana trece de giratoriu spre Sibiu si spre Dealul Boitei spre Valcea.
Colac peste pupaza, la intersectia cu Sadu, la circa 70-100m e o alta trecere de pietoni.

Propunerea mea era desfiintarea trecerii de la intersectia cu Sadu, mutarea poate 15-20m a actualei treceri care e tot pe colt cu o intersectie, semaforizarea cu buton 30-40' secunde pietonii si 3 minute masinile, si marcarea trecerii doar pe 8m cat traverseaza drumul national, eliminarea prelungirii prin parcare pana la trotuar. Nu sunt din Talmaciu dar trebuie sa ne gandim si la ei.

Cred ca in acest fel cozile de la giratoriul de la Talmaciu si din localitatea Talmaciu ar fi reduse la maxim, cu discomfort minim din partea soferilor si a pietonilor.
Sa pui pietonii sa mearga pana la intersectia cu Sadu si apoi sa coboare sa subtraverseze ar fi prea de tot, e totusi populatie rurara imbatranita.

Infrastructura de transport e sistemul prin care circula sangele unei tari. Romania are prea multe cangrene, prea multe artere lipsa.

staude6

#5596
Poze de ieri de pe DN18 (Pasul Gutai). Sunt pe final cu lucrarile. Mai sunt de montat cateva indicatoare si de aplicat ceva marcaje.

Drumul e foarte frumos! :)


















Dominik

You're in Steelers Country

staude6

#5598
Tot pe DN18, cateva poze intre Mara si Sighetu Marmatiei. Si aici sunt pe final, se lucreaza la noul sens giratoriu de la intersectia cu DJ186B si DJ109F.








staude6

#5599
Modernizare DN18B. Sunt finalizati (doar la strat de uzura) aprox 15 km intre Baia Mare si Copalnic Manastur. In rest, nu s-a intervenit deloc (urmeaza).














bugybuu

Exact în zonele care erau mai denivelate nu au intervenit deloc. Din Groși pe coborâre și pe Carbunar la urcare.

NGC

"Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare"

Quote from: NGC on August 03, 2018, 09:37:36 PM
Asa cum era de asteptat, SECOL a facut recurs.

Quote from: tom_sawyer on October 08, 2018, 06:02:48 PM
Quote
05.10.2018
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 7 recurs NCPC
Tip solutie: Recurs (alte soluţii)
Solutia pe scurt: Respinge excepţia tardivităţii şi excepţia lipsei de interes ca neîntemeiate. Respinge recursul ca nefondat. Definitivă. Pronunţată în şedinţă publică, azi 05.10.2018.
Document: Hotarâre  5133/2018  05.10.2018

^^ Asta inseamna ca se poate semna contractul cu Tirrena Scavi?

Initial oferta TIRRENA s-a clasat pe locul 2, asa ca din acest punct de vedere, daca au toate hartiile si garantiile in regula si isi mentin oferta, s-ar putea semna.

Pe de alta parte, nu imi aduc aminte sa se fi comunicat rezultatul final al procedurii. O sa revin.

alexa_adrian2001

Frumoase poze de pe Dn18.
Care ii statusul cu tot drumul: BaiaMare - Iacobeni? Se lucreaza pe toate sectoarele?


alexa_adrian2001

Wow! Ai calatorit oleaca...

"25. DN18 Cârlibaba-Iacobeni - roz cu felicitari. Este VARZA, mai rau ca dupa bombardament. E bine ca sunt doar 20 de km asa, dar te rup. Am filmat, o sa vedeti... Sunt si unele portiuni "mai bune", dar drumul este teribil... teribil de roz. Prost. Jale. Vai si amar."

Ce sunt eu curios: este contract atribuit? Se lucreaza? Avem sperante de un drum reabilitat in totalitate Baia Mare - Iacobeni in urmatorii 2 3 ani?

Ionut

Este contract atribuit. Nu se lucreaza. Nu cunosc exact situatia.
Parca @horatiu.cosma e mai in tema.

staude6

Am gasit un articol de saptamana trecuta cu informatii mai proaspete:

QuoteUnul din cele două tronsoane ale DN 18 Suceava-Maramureș este aproape finalizat

Lucrările de reabilitare capitală a DN 18 Suceava-Maramureș se apropie de final pe unul din cele două tronsoane de pe raza județului nostru. Este vorba de tronsonul III al drumului, adică de la limita cu Maramureşul, din Pasul Prislop, şi până la Valea Stânei, comuna Cârlibaba. O inspecție în teren a reprezentanților Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere – Direcția Regională de Drumuri și Poduri Iași, care a fost efectuată săptămâna trecută, a reliefat că pe acest tronson mai erau de turnat doar 5 kilometri din ultimul strat, cel de uzură. Practic, suprafața de rulare este aproape gata. Mai sunt de turnat șanțuri betonate și  de montat parapete de protecție. Acestea din urmă vor fi montate pe 13 kilometri, lucrarea fiind una de anvergură, astfel că în această toamnă se vor monta în zonele cele mai periculoase. De asemenea, pe acest tronson aproape finalizat mai este de realizat marcaj provizoriu.

Cert este că pe acest tronson se poate circula deja în condiții optime, starea carosabilului fiind foarte bună.

Lucrarea de pe DN 18 din județul Suceava mai cuprinde şi tronsonul IV. Aici este vorba de porţiunea din satul Valea Stânei spre Iacobeni, prin comuna Ciocăneşti, unde lucrările au început mai târziu.

Specialiștii de la Drumuri Naționale au constatat în teren că aici se lucrează la stratul de asfalt de bază, lucrare făcută săptămâna trecută pe aproximativ 4 kilometri. Constructorul a realizat și lucrări de plombare, pentru circulație provizorie, la Botuș. Anterior s-au efectuat amenajări și lucrări pregătitoare. Pe acest tronson mai este de lucru destul de mult și în 2019, iar în acest an muncitorii vor mai rămâne pe teren cât vremea va mai permite.

Beneficiarul lucrării este Compania de Administrare a Infrastructurii Rutiere. Pe ambele tronsoane lucrează un consorţiu format din trei firme (SC Autotehnorom SRL, SC Opr Asfalt SRL şi SC Rutier-Conex XXI SRL). [...]

Sursa: https://www.monitorulsv.ro/Local/2018-10-04/Unul-din-cele-doua-tronsoane-ale-DN-18-Suceava-Maramures-este-aproape-finalizat

mihaimai

Reabilitare pod DN5 - 14 Octombrie 2018

Quote from: mihaimai on September 24, 2018, 09:31:31 AM
Culeea dinspre București mai are un "etaj" până sa fie îmbracata


Au terminat de imbracat pana sus in beton aramt culeea dinspre București, dar am uitat sa o pozez :( Schelele sunt inca montate, banuiesc ca mai au de dat o spoiala, ceva.

Quote from: mihaimai on September 24, 2018, 09:31:31 AM
Primul pilon dinspre Bucrești este invelit in armatura, fara progrese in ultimele doua luni

Am facut si o poza din partea cealalta, unde se vede ca armatura originala pe care au descoperita este spoita cu ceva albastru (probabil anticoroziv). Pe partea dinspre Giurgiu inca nu au montat armatura de consolidare (cateva "foi" se vad odihnindu-se la pamant). Pe celelate trei parti este montata de cateva luni:



Quote from: mihaimai on September 24, 2018, 09:31:31 AM
Pila de pe malul stâng:


Au continuat la terasament si umplut gaura de acum trei saptamani. Mai au de inaltat cam 1.5m

Alte imagini cu aceiasi pila:



Si terasamentul in sens invers:


Quote from: mihaimai on September 24, 2018, 09:31:31 AM
Pila de pe malul drept:


au dat jos cofrajele, iar in fata careia au montat doua picioare provizorii pentru pod (de care pomeneam acum 3 saptamani ca erau in organizarea de santier). Nu imi dau seama de ce sunt acolo, probabil doar le-au montat, urmand sa le mute ulterior

Alte poze:



@lex

#5608
Salutare tuturor,


Stie cineva daca in contextul acestui nod de la Soimus se va mai realiza pasajul subteran de la intrarea în Deva dinspre Arad, din dreptul podului peste raul Mures ? Tin minte ca anul trecut Direcţia Regionala de Drumuri şi Poduri Timişoara dadea asigurari in presa locala ca acest obiectiv se va realiza, fiind intocmit si un studiu de fezabilitate in acest sens.
Cred ca este vremea sa se renunte la aceasta varianta provizorie urata cu cele doua giratii, fiind imperios necesara o asemenea investitie pentru fluidizarea traficului rutier de la intersectia celor doua drumuri nationale si a nodului de autostrada.

voicul

Multe promit ... multi.

Nu mi se mai pare oportuna investitia. Daca o face primaria Deva e ok, dar pe bugetul CNAIR, mi se pare o pierdere de bani.
Peste vreo 8 - 10 luni o sa bata vantul pe acolo.