Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

gruiarew

Pentru cine vrea să vadă cum arată DN1 / DN7 / DN68A între Sibiu și Coșava:



'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Dominik

You're in Steelers Country

Dominik

#4592
Portiunea aia trebuie refacuta, pus strat nou de asfalt, e numai peticita, sa vz ce o sa se distruga de repede, odata ce se da drumul la lotul 3 Lugoj-Deva, o sa fie nebunie, trebuie facut acum cat mai au timp
You're in Steelers Country

voicul

NU o sa fie chiar asa nebunie. Am vazut pe filmarea de mai sus ... aproape bara la bara pe sensul opus. Cata nebunie sa mai fie in plus?

TibiV

Ba eu cred ca este loc de multa "nebunie in plus".

Dupa ce se vor da in folosinta LD3 si LD4, va fi cam ca pe DN1 pe Valea Prahovei.
Doar ca pe DN68A va fi 7/7, nu doar in week-end...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

^^
Te sfatuiesc sa faci o proba personala dupa ce se deschide LD3 si LD4, sa vz cat o sa faci de la Holdea pana la Margina, o sa fie trafic infernl, daca va fi un accident se blocheaa tot traficul !!!
You're in Steelers Country

TibiV

#4596
Nu, multumesc de invitatie !

Ii voi lasa pe cei care nu au de ales...
Acolo va fi mai rau ca la Busteni.
Eu nu voi intra pe sectiunea aia pana nu sunt gata "tunelurile pentru ursi prin care circula masinile"... :lol:

Daca voi mai fi in viata, caci nu sunt prea tanar, iar dupa "progresele facute de CNAIR" abia fi'miu, cand va fi la varsta mea, va trece prin tunel pe autostrada... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dominik

Stiu TibiV, eu incercam sa-i spun lui Voicul sa vina sa vada cum o sa fie traficul, ca a zis ca nu va fi asa nebunie  :D
You're in Steelers Country

NGC

Avem in sfarsit AC pentru intersectia DN13 cu DJ151D din Acatari.

07.07.1017: "Amenajare intersecție DN 13 cu DJ151D Comuna Acățari, jud. Mureș"



pasadia

Mai rau decat la Busteni nu va fi din 2 motive simple - nu exista treceri de pietoni (traficul pietonal e aproape de zero in Cosevita si Cosava si extrem de mic in Margina dar mai ales pentru ca 99,9% din trafic va merge doar inainte (nu viraj la stanga, nu intrat in DN din stanga asa cum se intampla din greu la Busteni).

Aceste 2 elemente fac ca fluenta traficului sa fie mai mare. Practic viteza de deplasare a viitoarelor coloane de masini va fi data de viteza vehicolului cel mai lent pe panta de la Cosava. Daca prinzi un tir foarte incarcat, foarte lent... atunci astepti caci nu cei avea pe unde sa depasesti. Daca nu, chiar si in coloana, probabil tot vei avea o viteza medie de 50km/h pe cei 15 km.

ovicor

Corect, pasadia, dar sa nu fii in situatia de-a iesi dintr-o curte sau dintr-un drum lateral, ori sa traversezi, ca pieton, DN. Ma refer la localnici, desigur, majoritatea batrani.

user201

@gruiarew
Mersi pentru filmare.

Adevărul este că DN68A nu a fost gândit niciodată ca un drum foarte important, ci mai degrabă pentru un drum de trafic relativ spre Timișoara și pentru trafic local. Până anul trecut era liniște și pace pe el. S-a "trezit" ca arteră de trafic vitală datorită problemelor ivite pe LD2,3,4. Mă tem că între Holdea și Margina va rămâne ani buni o sursă de gâtuire a traficului în România, datorită absenței zonei cu tuneluri de pe LD2.

voicul

Nu o sa vin pe acolo pentru ca:
1. E nebunie mare :)
2. Inca e mai eficient, pentru mine (alimentez GPL din Arad inainte sa ies din tara), pe DN7.

Nu cred ca o sa fie cu mult mai aglomerat (sa creasca numarul de masini) ca acum. Motiv: oamenii cand vad ca e prea plina o varianta, mai aleg si altceva.
Ca timp s-ar putea sa se faca mai mult: drumul e din ce in mai prost si lumea va frana.

La fel s-au panicat unele spirite ca va fi vai si amar la iesirea din giratoriu de la Marginea si ... nu am auzit pe nimeni sa se planga (desi probabil stai 1 - 2 minute acolo).

cristi5

Si daca ar construi o trecere peste axul autostrazii la Margina si s-ar sta zero minute nu ar fi mai bine?

Cand seva deschide LD3 si LD4 eu cred ca se va sta mai mult de 2 min... Sper sa vedem cat mai curand :)

Dominik

Sa nu uitam ca in Margina mai este si o bariera.....
You're in Steelers Country