Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

NGC

Quote from: NGC20 on June 29, 2017, 11:44:31 AM
Pentru fostul lot VYALES Y OBRAS (Ionesti - Varfurile), din cate stiu s-au contractat anul trecut expertiza tehnica si studiul geotehnic.

Pentru lotul AZVI (Stei - Beius), este in desfasurare procedura pentru contractarea serviciilor de supervizare a lucrarilor.

Pentru fostul lot CCCF TIMISOARA (Beius - Oradea), din cate stiu s-au contractat luna aceasta serviciile de expertizare a lucrarilor efectuate.

In rest, cam pauza.

Am auzit mai demult ceva despre fostul lot VYALES Y OBRAS dar nu am vrut sa va zic pana informatia nu era confirmata.

Acum pot sa va zic ca niste sticleti au ciripit ca relicitarea lotului este foarte aproape.

elphax

primarul Timisoarei zice ca a preluat 2 portiuni drumuri de la CNAIR ca sa le faca pe bugetul local, largire de la 2 la 4 benzi
din pacate, la cat de incapabili sunt astia din Timisoara la a gestiona proiecte majore de infrastructura ma tem ca va face mai mult rau
http://www.tion.ro/doua-drumuri-cnair-ajunse-in-ograda-primariei-timisoara-robu-le-transforma-dar-nu-acum/1861219

alexandru_m

Din cate stiu eu DN 69 / E 671 catre Arad pana la Mahle (intersectia cu Centura actuala) are deja 2 benzi pe sens...

adi

are 2 benzi /sens pana la intersectia cu DJ692, DN69 de Arad cu drumul de Bailea Calacea

afreddyapp

Poze(primite) de pe sectorul AZVI,Dn76,intre Pocola si limita sector ...nu stiu km. exact...zona dealul Bitii..

Se asfalteaza si se lucreaza la rigole.Nu stiu care e situatia intre Beius si Stei.






pasadia

Quote from: adiarc on June 16, 2017, 09:25:46 PM
up-date Dn13,Tg.Mures-Sighisoara.
La Gaiesti s-a asfaltat sensul consolidat si s-a frezat zona nerefacuta,pt asfaltarea care va aduce la nivel intreaga suprafata.

Dupa o luna de zile, va pot zice ca la Gaesti inca nu exista marcaje si inca nu a fost deschis traficul pe toate cele 3 benzi (2 de urcare, una de coborare). Se circula insa fara semafor, cate o banda pe sens, DAR FARA NICI UN FEL DE MARCAJ!

Nu inteleg ce se intampla - ok, nu or fi gata hartiile (auditul de siguranta), nu e facuta receptia, sau ceva de genul asta, dar e prea penibil sa ai drumul aproape gata si sa il lasi in starea asta.

Si marcaje nu sunt nici la pasajul peste CF de langa Sighisoara, desi si acolo e asfaltat de o luna deja. Iar problema asta, cu lipsa de marcaje dupa efectuarea de lucrari, revin cel putin la acelasi nivel ca anul trecut. O alta zona unde se intampla acelasi lucru e in pasul Mestecanis, pe DN17, unde e strat nou de asfalt pe partea dinspre Vatra Dornei, dar nici un marcaj.

pasadia

Si tot pe DN-uri: undeva pe DN2, intre Sabaoani si Falticeni (dar parca mai aproape de Sabaoani) exista o rupere de nivel transversal pe axul drumului cauzata de o alunecare de pamant. Diferenta de nivel e semnificativa, situatia pare veche si consider ca e extrem de periculoasa dat fiind faptul ca se afla pe un drum destul de bun, intr-o zona in care se circula cu peste 100km/h.

Din pacate nu reusesc sa gasesc zona acum, poate cei din zona o stiu mai bine.

Gendan

#4582
^

Iesirea spre Roman din Miroslovesti. Este o curba fix in zona aia care se continua cu o urcare. Sunt 99% sigur ca la asta te referi pentru ca acolo e o trambulina. Si da, e foarte veche.

NGC

Quote from: NGC20 on June 21, 2017, 02:09:38 PM
Quote from: NGC20 on June 05, 2017, 12:46:25 AM
Quote from: NGC20 on April 26, 2017, 11:29:11 AM
A fost lansata astazi licitatia "Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare".

Valoare estimata: 267.153.697,92 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 14.06.2017

Este a treia licitatie pentru reabilitarea acestui tronson.

Ca sa nu ramanem aici de caruta, avem si aici o prima amanare. Noul termen pentru depunerea ofertelor este 28.06.2017.

Acum termenul este 17.07.2017.

Acum este 31.07.2017.

perfidus

Spre sfarsitul lunii trecute, in data de 23.06.2017, s-au publicat in SEAP niste masuri de remediere prin care s-a publicat o lista de cantitati revizuita. Sa fie asta oare motivul unei noi amanari? Sau sunt alte probleme?
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

clau

#4585
Am fost duminica pe Soimus-Brad (Selina).. e strat de uzura pe tot lotul... Ar mai fi marcaje definitive si parapete si e gata lucrarea

marinul

Tot in legatura cu DN76, pun cateva poze de duminica, lot Stei-Beius, Azvi

iesirea din Sudrigiu spre Beius







Trecem de Beius si avem un strat nou de asfalt








marinul

Inainte de dealu Biti (capat de lot)







Dealu Biti









Singurele zone neatacate/abandonate

o portiune de vreo 500m  dinainte de Dealu Biti



si un pod din Pocola






Sorinus

In legatura cu DN76, ultima data cand am fost p-acolo, inainte de realibilitare, drumul era cam de galben in afara de zona Varfurile (serpentinele de acolo). Zona aceea a fost reabilitata sau e in loturile ''intarziate''?

marinul

Varfurile - Ionesti este fara constructor, am fost pe acolo in martie, era denivelat dar nu erau gropi

Quote from: NGC20 on July 03, 2017, 07:20:17 PM
Quote from: NGC20 on June 29, 2017, 11:44:31 AM
Pentru fostul lot VYALES Y OBRAS (Ionesti - Varfurile), din cate stiu s-au contractat anul trecut expertiza tehnica si studiul geotehnic.

Pentru lotul AZVI (Stei - Beius), este in desfasurare procedura pentru contractarea serviciilor de supervizare a lucrarilor.

Pentru fostul lot CCCF TIMISOARA (Beius - Oradea), din cate stiu s-au contractat luna aceasta serviciile de expertizare a lucrarilor efectuate.

In rest, cam pauza.

Am auzit mai demult ceva despre fostul lot VYALES Y OBRAS dar nu am vrut sa va zic pana informatia nu era confirmata.

Acum pot sa va zic ca niste sticleti au ciripit ca relicitarea lotului este foarte aproape.