Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

GDPR

^Da, sunt doua firme care au depus oferte: Bridge Consult si Rutier Conex XXI, licitatia fiind acum la faza de evaluare tehnica. Insa data limita de evaluare a ofertei e 22.08.2017, asa ca anul asta clar nu o sa fie niciun fel de lucrare pe acolo. Podurile alea ar putea insa sa le finalizeze in regie proprie. Slabe sperante insa.

TibiV

Dupa cum v-am spus...
Am sanse mai mari la 6 luni de concediu in Hawai decat are sanse DN57 de consolidare anul acesta...
(Privind la executia bugetara... "Consolidarea acestui drum nu este a voastra, si nici a copiilor vostri..." :( )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Trebuie sa citez mai multe mesaje.

Quote from: adrian rosca on June 08, 2017, 08:46:49 PM
Quote
Au fost punctate câteva din proiectele de investiții care sunt planificate pentru acest an: lucrări de consolidare și întreținere a DN 57 pe sectoarele Orșova – Eșelnița - Dubova, precum și lucrări de stabilizare şi consolidare a versanţilor.

[...]

http://mt.gov.ro/web14/spatiul-media/comunicate-de-presa/1583-08062017

Si acum intrebarea: e vreun contract semnat pentru DN57? In afara de licitatiile anulate pentru finalizarea podurilor, nu am vazut nimic pe SEAP in ultimul an.

Quote from: NGC20 on June 08, 2017, 10:51:40 PM
Nici eu nu stiu sa fie ceva lucrari de stabilizare si consolidare versanti deja contractate pentru DN57.

Dar prima problema pe care o au de rezolvat este contractarea serviciilor pentru expertiza tehnica si pentru elaborarea DALI.
Sunt la a doua incercare si licitatia este in desfasurare. In 2015 au mai incercat o data dar s-a anulat.

Quote from: adrian rosca on June 08, 2017, 11:39:33 PM
^Da, sunt doua firme care au depus oferte: Bridge Consult si Rutier Conex XXI, licitatia fiind acum la faza de evaluare tehnica. Insa data limita de evaluare a ofertei e 22.08.2017, asa ca anul asta clar nu o sa fie niciun fel de lucrare pe acolo. Podurile alea ar putea insa sa le finalizeze in regie proprie. Slabe sperante insa.

Mai intai sa spunem ca licitatia la care ne-am referit eu si adrian rosca este "Elaborare Expertiza tehnica si Documentatie de avizare a lucrarilor de interventii la obiectivul "Stabilizare si consolidare versanti DN 57 km 4+093-km 93+000"".

Quote from: TibiV on June 08, 2017, 09:43:28 PM
Si eu mi-am planificat pentru anul asta 6 luni de concediu in Hawai ... Cred ca am sanse mai mari decat DN57... ;)

Oare cine castiga? DN57 sau TibiV? :lol:

Astazi a fost lansata licitatia ""Consolidare DN57 km 137+500 – km 152+990 Nicolint – Oravita" (proiectare + executie)".

Valoare estimata: 28,790,409.00 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 24.07.2017
Proiectare: 90 zile
Executie: 183 zile
Garantie: 24 luni
Fonduri: Bugetare

Dominik

Sper sa lanseze foarte curand si DN 57 Moravita-Oravita ca sunt cratere ca pe  Luna !!!
You're in Steelers Country

NGC

DN76

MT a emis ieri autorizatia de construire pentru un tronson din DN76.

13.06.2017: "Lucrări rămase de executat aferente Autorizaţiei de construire nr. 011/19.05.2014, contract 5R13 " Sector km 102+660-km 133+660 Stei-Beiuş,", din cadrul obiectivului de investiţie, "Reabilitare DN 76(E79) Deva-Oradea, km 0+000-km 184+390""

adiarc

up-date Dn13,Tg.Mures-Sighisoara.

La Gaiesti s-a asfaltat sensul consolidat si s-a frezat zona nerefacuta,pt asfaltarea care va aduce la nivel intreaga suprafata.









"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

pe acelasi DN13,la intrarea in Sighisoara,avem asfalt pe toata suprafata ( 1banda/sens plus parcare pe sensul spre Tg.Mures ).Mai lipsesc marcajele si probabil ceva semne de circulatie









"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

si in incheiere,mai departe spre Sibiu,pe DN14,langa Dumbraveni,lucrarile au mai avansat si la relocarea DN,necesara pt corectarea curbei din zona,de pe calea ferata.







cel mai bine,este ca cea mai importanta parte a lucrarii ( podul ),este finalizat.



si zidul de sprijin este finalizat



excavatoarele stationau...dar era ora 19:00


momentan atat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Adi, iar ne-am petrecut. Am trecut spre Mures la 6:40 di asfaltau zona refacuta la Gaesti, m-am intors pe la 17:30 si deja pregateau asfaltarea pe sensul de urcare. Banuiesc ca pana la ora asta au terminat asfaltarea, sper sa faca si marcajele repede si gata.

Fortand acceleratia dimineata am facut 2 ore din Brasov pana dincolo de aeroportul Mures. E bine fara semafoare.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

infraAdi_ro

#4555
A inceput Reciclarea la rece "in situ" si asfaltarea pe DN 18 Moisei Borsa Lot 1 si Borsa -Sesuri lot 2

Lot 1




Rigole carosabile in centrul Borsei





Ziduri din gabioane



Lot 2 Paul Prislop-reciclare si asfaltare





Se lucreaza si pe lotul 3 la consolidare drum,rigole carosabile si podete,poduri.Pentru reciclat inca nu au autorizatie.
Pe lotul 4 nu e gata proiectarea...
Romania are un viitor doar daca are prezent!

GDPR

#4556
DN7A Vidra-limita jud. Hunedoara:


GDPR

Nici portiunea de DN7A din Hunedoara nu o duce mai bine:

Incompetenţă la cel mai înalt nivel. / Lucrările la DN 7A, stopate de peste un an de zile!

Cauza opririi lucrărilor este viitura din 2014, care a determinat necesitatea de actualizare efectivă a proiectului tehnic. Mai exact, ca efect al trecerii apelor, pe traseul drumului (aproximativ 18 km, situaţi integral pe teritoriul judeţului Hunedoara) sunt necesare o serie de lucrări suplimentare. De mai mult de un an de zile, spun surse administrative, proiectul actualizat zace spre aprobare în birourile ministerului de resort. Tot de pe atunci, în teren nu se mai lucrează efectiv mai nimic. Nu se poate lucra pentru că proiectul vechi nu mai este de actualitate, iar cel nou, actualizat, nu este aprobat.

Zvj.ro

Cristi N

Se pare ca am pus amandoi cam aceiasi intrebare, au muncit cei de la CNAIR de 2 ori.  O:-)
Atasez si eu raspunsul primit pentru intreaga lungime a DN7A.




NGC

Quote from: NGC20 on June 05, 2017, 12:46:25 AM
Quote from: NGC20 on April 26, 2017, 11:29:11 AM
A fost lansata astazi licitatia "Reabilitare DN6 Alexandria - Craiova, Lot 2: km 132+435 - km 185+230 - relicitare".

Valoare estimata: 267.153.697,92 RON fara TVA
Termen depunere oferte: 14.06.2017

Este a treia licitatie pentru reabilitarea acestui tronson.

Ca sa nu ramanem aici de caruta, avem si aici o prima amanare. Noul termen pentru depunerea ofertelor este 28.06.2017.

Acum termenul este 17.07.2017.