News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

Horațiu 87

CNADNR montează separatoare de sens pe drumurile cu trafic intens
Compania de Drumuri începe, în această primăvară, montarea a aproape 200 de kilometri de separatoare de sens din beton.
Aceste elemente de siguranţă împiedică producerea accidentelor frontale şi se montează pe drumurile cu patru benzi şi trafic intens cum ar fi rutele spre Valea Prahovei şi sudul Litoralului, spune Cristian Andrei, director general adjunct în CNADNR.
"Ca prioritate, vom avea în primul rând sectorul dintre Ploieşti şi Câmpina. Acolo, noi deja am început să amplasăm, în limita resurselor, acest tip de parapet. Mai sunt aproximativ 38-40 de kilometri. Aceasta va fi prioritatea noastră, de a continua montarea separatorului pe DN1, după care ne vom îndrepta pe sectorul dinspre litoral, pe DN 39, între Constanţa şi Mangalia", a mai spus Cristian Andrei.
Separatoarele vor fi bine semnalizate cu elemente reflectorizante şi înainte de acestea vor fi câteva zeci de metri cu balize din plastic ca o zonă tampon.RADOR

http://www.capital.ro/cnadnr-monteaza-separatoare-de-sens-pe-drumurile-cu-trafic-intens.html

Io

#3136
Ma pune dracu azi sa fac o plimbare Ploiesti-Targoviste-Sinaia. De multa vreme n-am mers pe un drum atit de prost, DN 71. Valea Ariesului e foarte buna comparind-o cu asta!
La inceput te iau in primire niste placi de beton cu rosturile aferente, dupa aia incep gropile, continua cu denivelari zdravene (tasari ale corpului drumului) si termina apoteotic pe partea de Prahova cu tasari si peticeli fanate si gropi chiar in serpentine. O frumusete, ce mai! Ocoliti la orice cost.

Plus dracaria asta in Fieni: https://www.google.ro/maps/@45.1196838,25.4153292,3a,75y,48.71h,91.82t/data=!3m6!1e1!3m4!1sUzRWkw4xcLVubhvaAnx2MA!2e0!7i13312!8i6656

In realitate insula aia are semne ocoliti si prin dreapta si prin stinga de-ti prinzi urechile. Iar semnul de bifurcatie azi nu exista. Nu spun nimic de "calitatea" drumului din oras insa sa ai in oras o fabrica de ciment si strazile pline de gropi parca nu-i in regula.
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

GDPR


danutzu_1069

Asta trebuie sa fie bun pentru ca e proaspat reabilitat/asfaltat.

Io

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

TibiV

Quote from: clau on March 14, 2016, 09:43:12 AM
8 ani pentru o pasarela... Cred ca Homor afla din presa multe nereguli sau nepasari din Cnadnr...
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Protest+pentru+construirea+unei+pasarele+pietonale+pe+DN1

Quote
Comunicat de presă
14.03.2016

Având în vedere traficul intens care se desfășoară pe DN 1, dar și necesitatea realizării unor pasarele pietonale noi care să ofere o siguranță riveranilor din zonă, CNADNR SA a inițiat un proiect de realizare al acestora.

Astfel, pentru obiectivul de investiții promovat "Pasarele pietonale pe DN 1 km 19+810 în localitatea Corbeanca, în localitatea Săftica la km 22+275 și la km 28+700 în localitatea Tâncăbești", a fost pregătită documentația necesară demarării achiziției publice de servicii de proiectare în faza de Studiu de Fezabilitate.

În funcție de valoarea estimată a execuției, vor fi aprobați indicatorii tehnico-economici, urmând ca la rectificarea bugetară din acest an să fie alocate fondurile necesare demarării procedurii de achiziție în vederea execuției lucrărilor. Se estimează că lucrările de execuție să fie finalizate până la sfârșitul acestui an.
CNADNR
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Europiu

Pai ce pana lui de SF iti mai trebe pentru o pasarela care exista deja (cea din Tancabesti)?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

horatiu.cosma


MRS



A, AL, B, BG, BiH, CA, CH, CY, CZ, D, DK, DOM, E, EG, EIR, EST, F, FIN, GB, GR, H, HR, KOR, I, ID, JP, LT, LV, MC, MD, MDV, MK,  MNE, MT, NL, PL, PT, QA, RKS, RO, SIN, SK, SLO, SRB, SYR, TH, TR, TZ, UA, UAE, US, V

IATA: AAL, ADB, AMS, ATH, AYT, BBU, BCN, BEG, BGY, BHX, BKK, BLQ, BRI, BRU, BUD, BVA, CDG, CGN, CIA, CRL, DCA, DLM, DOH, DPS, DTM, DUB, DUS, DWC, DXB, EMA, FCO, FLR, FMM, FRA, HAM, HEL, HND, HRG, IAS, ICN, IST, JFK, JMK, JTR, KBV, KGS, KIV, LCA, LGA, LHR, LIS, LTN, LWO, MAD, MLA, MLE, MUC, MXP, NAP, NRT, ODS, OPO, ORD, OTP, PFO, PRG, PRN, PSA, PUJ, RIX, SAW, SBZ, SDQ, SIN, SJJ, SKG, SKP, SOF, SPU, STN, STR,  SXB, TGD, TIA, TLL, TRN, TSF, TSR, TXL, VAR, VIE, VLC, VNO, WAW, WRO, YUL, YYZ, ZAG, ZNZ, ZRH, ZTH...

horatiu.cosma

Eram ironic. Inca nu e demontata complet, mai sunt pe acolo scarile.

dr4qul4

#3145
nici asta nu e situatie de urgenta?
Pt remedierea pagubelor produse in urma unui accident chiar au nevoie de SF?

Incredibil!!! astia sunt mai birocrati decat prevede legea. In ritmul asta o sa taiem toate padurile din tara asta pentru a face hartie pentru avizele necesare taierii copacilor.  >:(
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

rocklee

se mai lucreaza ...pe valea oltului pe DN7... :) ???

danutzu_1069

^^
Liniste si pace!
Infrastructura e gata. Nu e marcajul alb si nici parapeti.
Ce or mai astepta?

Cristi N

Vineri se lucra la viaductul de la Carligul Mic, decopertau sensul spre Sibiu.

danutzu_1069

Informarea mea era pentru portiunea proaspat largita. Nu am trecut pe la Carligul Mic pentru ca am iesit in VO, venind de pe DN7D. Stiti voi ruta.