Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

nicolaem

nu prea as pune baza pe datele din articol. ei vorbesc despre o portiune de drum in jud Alba(km 50-61), pe cand tu spui ca DRDP cluj reabiliteaza anul asta pana la km 58 ( pe raza jud Cluj)

http://cluj.com/articole/poiana-horea-pestera-scarisoara/

cineva pe la comentarii spune ca ar fi fost reabilitat recent in jud Alba

NGC

#2776
Din asfaltarea din Noiembrie 2014, portiunea Km 58+530 - Km 61 este in judetul Alba. ;)

In rest, daca e reasfaltare recenta (in comentarii in 22 Septembrie zice "a fost modernizat de o saptamana , am fost zilele trebute si se finaliza statul de uzura"), poate fi doar in judetul Cluj, si atunci e chiar reciclarea in situ de la Poiana Horea la limita judetelor Cluj si Alba (Km 47+795 - Km 58+530), deci lucrarea facuta de ARL CLUJ.
Cum ziceam, ei au castigat lucrarea in 20.07.2015 si au la dispozitie 3 luni pentru lucrari.

TibiV

Adică mai au două săptămîni să termine, corect ?
Păcat că nu are nici un coleg drum pe acolo săptămâna viitoare...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

florin74

#2780
Se pare ca drumul este gata, s-a asfaltat pana la  limita de judet. Maine dimineata fac o recunoastere.

rocklee


horatiu.cosma

Pe DN1 intre Alesd si Oradea, asa cum au amintit cativa colegi, se lucreaza la eliminarea denivelarilor provocate de caldura din vara si de traficul greu. Ideea e ca s-au ras portiuni de 5-6 metri patrati la o adancime de 5-10 cm, si cam asa au ramas. In unele locuri probabil ca au reasfaltat, dar in majoritatea cazurilor nu. Problema cea mai mare nu e asta, ci faptul ca sunt semnalizate in bataie de joc. Cate un bat reflectorizant razlet pe marginea drumului indica faptul ca in viitorul apropiat(sau departat) urmeaza cate o astfel de gaura, dar nu am vazut sa fie semnalizare concreta chiar in fata acestor suprafete. Oricat am incercat sa le evit, tot am prins una in plin. Probabil ca cei responsabili de reparatii au probleme cu sughitul, dar o merita.

StefanD

Acum 2-3 săptămâni, am trecut pe acolo și situația era aceiași. Ba chiar am văzut și un accident cauzat de cineva care a încercat să evite niște gropi de genul ăsta.

nicolaem

Quote from: florin74 on October 03, 2015, 07:38:43 PM
Se pare ca drumul este gata, s-a asfaltat pana la  limita de judet. Maine dimineata fac o recunoastere.

Intradevar e asfaltat proaspat de la crucea iancului pana in albac. Sursa: cabanier din marisel

florin74

Drumul este gata. Pe o scurta portiune din Poiana Horea se mai punea criblura. In rest pana la limita de judet, mai trebuie marcaje. Poze pe seara.

nicolaem

De la baraj Pana aproape de poiana horea drumul e valurit dar bun fara gropi. In zona poiana sunt cativa km de drum cu gropi iar dupa, cum spune si florin se lucreaza,fiind aproape terminat

ciprebbe

Pe DN1 in Floresti(dormitorul Clujului) s-a dat drumul la giratoriu din fata de la BMW. S-au refacut marcajele de la Polus pana la giratoriu. E finalizata si breteaua de intoarcere de langa Polus.(Era blocata azi cu bidoane).
Urmeaza semaforizarea inteligenta prin Floresti si interzicerea virajului la stanga.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nicolaem

am profitat de ultimul weekend de vara si am facut o tura prin zona DN1R Belis - Poiana horea. Sper ca nu se supara florin74 pe mine ca pun cateva poze cu telefonul inaintea lui :p

De la baraj pana aproape de Poiana Horea drumul e mult mai bun decat ce se vede pe street view, fara gropi, marcaj recent, dar f valurit. Pare reabilitat anul trecut.
In zona Poiana Horea, cativa km e nerefacut :



imediat dupa sat se lucreaza desi era duminica la amiaza:


se prezinta destul de bine :










"granita" cu judetul Alba:


In Alba, pare reabilitat de anul trecut, localnicii spun ca este asa pana "jos" in Albac :



Bonus de la localnici :


florin74

Nici o suparare. Le pastrez in arhiva. Sunt cam aceleasi, cred ca ne-am intersectat. Oricum, sunt curios cum o sa reziste peste o iarna si o vara cu camioane incarcate cu lemne.