Drumuri Naționale în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 09:19:35 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

rocklee

o intrebare... :)  se executa ceva lucrari pe valea oltului pe dn7  ??? ???

igorashu

Da, lucrări de lărgire pe alocuri şi peticire prin alte locuri.

TibiV

rocklee...
Paginile 143 si 144 de pe acest topic... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

silviu321

Multumesc Istvan.

In cazul asta recensamantul traficului  pe aceste drumuri ar fi aproape o formalitate, si in orice caz foarte precise datele.


rocklee


gruda

Care este stadiul lucrarilor la drumul dintre Deva si Brad? Se lucreaza?

NGC

^^^ Vezi aici stadiul observat pe traseu de Dan74 in 15.04.2015.

mariansb

Saptamana trecuta m-am deplasat de la Timisoara la Deva prin Buzias - Lugoj ( DN68A). Uitasem ca la intrarea in Lugoj dinspre Deva sunt lucrari la DN , varianta recomandata fiind centura Lugoj , apoi A1 . Ca atare, la iesirea din Lugoj , vazand ca si altii o iau in dreapta pe str. Livezilor , am urmat si eu traseul asta, de vreo 500 m , in rampa, pe un drum ca de tara, prafuit, denivelat. Pun si cateva poze .











"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

istvan78

Quote from: gruda on May 06, 2015, 04:38:22 PM
Care este stadiul lucrarilor la drumul dintre Deva si Brad? Se lucreaza?

Am trecut pe acolo Sambata. Semafoare la tot pasul, dar santierul e relativ ordonat, se poate circula. Atentie totusi, sunt unele "capcane" pe la podete, etc...

(Daca continui spre Varfurile, cu autoturism, ai si alternativa DJ706 Ilia-Tebea, proaspat reabilitat si foarte liber. Plin de curbe stranse desigur.)

NGC

#2169
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/com%20presa%20receptie%20lucrari%20dn14.pdf

Quote
În data de 31 martie 2015 a avut loc recepţia la terminarea lucrărilor pentru lucrările executate în cadrul proiectului ,,Reabilitare DN14 Sibiu Medias Sighisoara, km 3+500 – 51+100 si km 57+500 – 89+400".

@adiarc: Cum mai stam cu limitarile absurde de viteza?

gruda

Multumesc pentru informații, fac si eu poze in week end

NGC

http://www.cnsc.ro/wp-content/uploads/decizii/decizii-2015/decizie-600.pdf

CSNC a decis ieri pentru licitatia "Revizuire/ Actualizare Studiu de Fezabilitate pentru "Drum de legatura DN66A km 47+600 - km 66+204, Campu lui Neag - Cerna"" ca se respinge contestatia IRIMAT CONS si "menţine decizia de anulare a procedurii de atribure".

adiarc

Quote from: NGC20 on May 07, 2015, 12:36:48 PM
http://www.cnadnr.ro/docs/comunicate/com%20presa%20receptie%20lucrari%20dn14.pdf

Quote
În data de 31 martie 2015 a avut loc recepţia la terminarea lucrărilor pentru lucrările executate în cadrul proiectului ,,Reabilitare DN14 Sibiu Medias Sighisoara, km 3+500 – 51+100 si km 57+500 – 89+400".

@adiarc: Cum mai stam cu limitarile absurde de viteza?

Din păcate nu s-a schimbat nimic...singurul loc unde avem o modificare este in Dumbraveni , unde s-a făcut din 50 in 70.....in rest totul la fel
Avem așadar un drum national ca in palma cu limita de 70....pai atunci pt ce naiba mai avem semne de intrare in țara si prevederi in Codul Rutier care stipulează 90 pe Dn ?

Sa nu uitam ca dupa Ruși spre Medias s-a promis ca limitele de viteza din afara localităților vor fii ridicate cu 20 de km /ora...o noua promisiune nerespectata...din cauza unor imbecili care au făcut o treaba chiar mai idioata decât ei însăși ......s-a considerat astfel ca ar fii prea costisitor sa se schimbe atâtea indicatoare...

Cred ca ar trebuii sa intram in Cartea Recodurilor pt cele mai cretine modernizări care au exact efecte contrare celor scontate....viteza mai redusă , mai putina siguranța , nervozitate crescută.......a uitasem un efect pozitiv -Miliția își face targetul de amenzi
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

PS...poate mai exista si oameni cu capul pe umeri in CNADNR si Politia Romana , oameni care sa instaureze normalitatea dar mai ales legalitatea pe acest drum , stipulata in Codul Rutier - pe portiunile drepte 90 la ora ,limita legala pe un DN , mai ales unul M-O-D-E-R-N-I-Z-A-T....nu exista nici un argument logic pt care acestea trebuie sa fie 70
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

disney

^^^ Am trimis acum niste intrebari pe tema aceasta catre CNADNR. ;)